0

icloud-hackİlk olarak dünya çapındaki Hollywood ünlülerinin özel ve mahrem resimlerinin internette izinsiz bir şekilde paylaşımıyla ortaya çıkan iCloud saldırısı tüm kullanıcıların dikkatini Apple’a yöneltti. Kullanıcılar Apple’ın güvenlik sistem ve protokollerini sorgulanmaya başladılar. Ancak  siz cep telefonunuzun bir iCloud saldırısı ile hacklenmesine engel olmak için öncelikle Apple’ın iCloud hizmetini kendi cep telefonunuzda devre dışı bırakmalısınız. Bilindiği üzere iCloud Apple’nin bulut üzerinde veri yedekleme hizmeti sağlamak için sunmuş olduğu bir teknoloji. Bu teknolojiyi tüm cihazlarda ücretsiz kullanabilmek mümkün. Bu cihazlardaki resim müzik doküman vs gibi tüm bilgilerinizi iCloud sunucuları vasıtasıyla kopyalayabiliyor ve örneğin İPad yada İPhone gibi cihazlarınızdan erişebiliyorsunuz. Ana kaynağınızda veriler silinmiş olsa dahi iCloud daki kopyadan tamamını yeniden elde edebiliyorsunuz. Fakat işin kötü tarafı iCloud artık kolaylıkla hacklenebiliyor ve tüm verileriniz korsanların eline geçebiliyor.

Yoğun bir şekilde gündemde olan iCloud hack konusu hakkında  henüz  Apple’dan bir açıklama gelmedi. Fakat genel olarak suçlamalar Apple’nin iCloud teknolojisine yönlendiriliyor. Cloud bulut sunucu depolama sağlayıcılarının bu konuyla ilgili olarak sorumluluk taşımaları gerektiğini vurgulayan Comodo Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Egemen Taş şunları söyledi: “Cloud hizmet sağlayıcıları dolandırıcılık niteliği taşıyan eylemler veya güvenlik ve uygunluk prosedürleri söz konusu olduğunda bir banka kadar sorumluluk taşımaları beklendiğinin farkında olmalılar. Bankaların yasal uyumluluk zorunlulukları ve konuyla ilgili yönetmelikleri bulunması dolayısıyla bankalar benzer tehditlere karşı mücadele vermek konusunda çeşitli yollar geliştirmişlerdir. Neden Cloud depolama sağlayıcıları benzer yasal yönetmelikler ve sorumluluklara sahip olmasın? Nasıl online banka hesaplarımızın sadece tek bir şifre kadar uzağımızda değilse Cloud depolama hesaplarımızdan da tek bir şifre kadar uzak olmamalıyız”

Ayrıca Comodo şirketi tarafından yeni yüklemeleri iptal etmek için takip edilmesi gereken yollarda şunlar:

“Cihazının ayarlar menüsüne gidilmeli ( Mac’ler için sistem tercihleri menüsü) ardından ‘iCloud’ kategorisi seçilmeli ve ‘Fotoğraf yedekle’ gibi istenilmeyen bütün tercihlerin seçimi kaldırılmalı ve bu uygulamanın hepsi bütün diğer cihazlarda uygulanmalı. Bir diğer alınabilecek önlem ise çift doğrulamalı (Two Factor Authentication) oturum açma özelliğini bu servislerde etkin kılmak. Artık Google, Microsoft, Facebook, Twitter gibi firmaların uygulamalarında sağladığı bu güvenli önlemi sayesinde sadece mevcut parolanız haricinde ikinci bir yöntem ile kullanıcı doğrulama işlemi, hizmete erişim aşamasında kullanılması sağlanabilir. Bu da son kullanıcıları bir kademe daha güvenlik önlemi sağlayabilecek. Apple hizmetlerinde, bu yöntemin etkin kılınması için de, Apple ID yönetim sayfasında gidilmeli -> https://appleid.apple.com/account/home ve buradan giriş yaptıktan sonra ‘Apple kimlik bilgilerimi yönet’ ya da ‘Manage your Apple ID’ seçilmeli ‘Parola ve Güvenlik’ ya da ‘Password and Security’ kısmı seçilmeli, ‘Two-Step Verification’ ya da ‘Çift-Adım Doğrulama’ menüsü altında ‘Başlat’ ya da ‘Get Started’ seçilerek yönergeleri izlenmeli.”

Baştada belirttiğimiz gibi iCloud konusu hakkında yeterli derecede güvenlik tedbirleri alınıp gerekli açıklamalar yapılıncaya kadar bu teknolojiyi kullanmamanız bizlerin tavsiyesidir. Apple’ın iCloud hizmetini telefonuzda şimdilik devre dışı bırakmak doğru bir davranış olacaktır. Zira görüldüğü üzere uygulama güvenli değil ve her an çok önemli bilgi ve resimler kötü niyetli bilgi ve veri hırsızlarının eline geçebilir.

golgeli_cizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Çok Bilinmeyen Gerçekler

  Previous article

  Bilgisayarınızın Performansını Artırın

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Android