0

insanlara-fayda-sunmak

Bir çok webmaster forumunda sık görülen, sık paylaşılan ortak sıkıntı ziyaretçi azlığı ve siteden para kazanamama. İşin sırrını henüz kavrayamamış amatör webmaster arkadaşlarımız ağız birliği etmişçesine “sitemden para kazanamıyorum” , “siteme ziyaretçi gelmiyor” türünden şikayetler ederler. Doğrudur. Belki aylardır hatta belki bir yılı aşkındır yayında olan web site yada web siteleri vardır fakat sitelerinin günlük ziyaretçileri ( kendileri, çevreleri ve google botları dahil ) 20 – 30 u geçmez. Bu sayının altına düşer fakat üstüne bir türlü çıkmaz. Dolayısı ile para kazanmak hayalleri ile açtıkları sitelerinden para kazanma istekleri bir türlü gerçekleşmez.

Dolayısı ile o forum senin bu forum benim dertlerine çare aramak için, üye olur, daha ilk üyeliklerinde “siteme nasıl ziyaretçi çekerim” başlıklı bir konu açarlar. Ardından heyecanla gelecek cevabı beklerler. Sanki gelecek cevap bir mekanizmayı harekete geçirecek ve amatör webmaster kardeşimizin sitesi bir anda ziyaretçi akınına uğrayacak ve reklam teklifleri alacaktır.Nitekim cevaplar birbiri ardınca gelir.  “addmefast.com’a üye ol hit kas” diye yazmıştır birisi. “backlink al” diye atılır bir başka arkadaşımız. “seo paketi al istersen PM gönder yardımcı olayım” diye başka bir cevap gelir sonrasında ve devam edip gider.Böylece bizim amatör webmaster kendisi gibi amatör webmasterlerin yanlış teşhisleri ve buna bağlı olarak sundukları gerçek dışı reçeteler arasında boğuşup durur. Hit kasar, birbiri ardınca backlinkler almak için yoğun bir uğraşı verir. Seo paketleri alır. Netice sıfır.

Esasen hastalık amatör webmasterin konu paylaşımı üzerine sitesine giren profesyonel webmasterler tarafından çoktan doğru bir şekilde teşhis edilmiştir. Hatta bizim amatör webmaster dikkat etse gelen cevaplar arasında bir – iki profesyonel webmasterin sunduğu isabetli çözümleri görebilecektir. Dahası onları uygulayıp sabırla beklese elde edeceği netice onu sevindirecektir. Fakat beklemek istemez ve yanlış reçeteleri uygulayıp tamamen dibi bulur.

Şimdi gelelim hastalığın teşhisine. Siteme nasıl ziyaretçi çekerim başlıklı bir yazı ile şikayetini dile getiren web site sahibinin verdiği uzunca ve akıllı bir şekilde seçilmediği her halinden belli olan domain adresinden sitesine girdiğimizde öncelikle karmaşık, yorucu bir tasarım göze çarpıyor. Sağı solu dört bir tarafı “buraya reklam ver” şeklinde kutucuklarla doldurulmuş sitede içerikleri bir birinden berbat en fazla 3 adet makale var. Güya sağlık konusunda bir kaç yazı yazılmış. Oradan buradan çalıntı cümlelerle oluşturulan makaleyi okuyan bir ziyaretçinin yanlış yönlenme ve belkide kendine iyilik yapmak yerine zarar vermesi dahi söz konusu. Dahası eğer sizin siteniz vesilesiyle birisi yanlış bir bilgi edinip yanlış yönlenir ve maddi yada maneyi veya hem maddi hem manevi zarara uğrarsa bunun hesabını nasıl vereceksiniz?

Öncelikle şunu belirtelim kalitesizlik hiç bir zaman geniş taraftar kitlelerini bir araya toplamaz. Kalitesizlik hiç bir zaman bilinçli olarak sevilip tercih edilmez. Her ne iş yapıyorsanız yapın fakat onu kaliteli yapın. Bu tür bir web siteniz varsa onu hemen çöpe atın ve kafa yapınızı hemen değiştirin.  Zira hiç bir zaman ondan beklediğinizi elde edemeyeceksiniz. Ve kafa yapınızı değiştirmelisiniz.

Web Sitenizin Ziyaretçi Çekebilmesi için başta google olmak üzere bütün arama motorları tarafından belirli bir değer verilmesi gerekir. Şimdi kendi sitenize önce kendi gözünüzle daha sonra bir yabancı gözüyle yani herhangi bir ziyaretçi gözüyle bakın. Eğer siz dürüst ve samimi olarak ciddi bir şekilde sitenize değer veriyorsanız, “bu site değerli çünkü insanlara fayda sağlıyor” diyebiliyorsanız, o halde siteniz değerli demektir. Merak etmeyin değerli olan herşey nihayetinde güzel karşılıklar görecektir.

Bir sitenin hem insanlar, hem arama motorları tarafından değer verilmesi için öncelikle şu şartlar olmalıdır.

1 – Web Sitesi Domaini çok uzun ve anlamsız bir domain ismi taşımamalı, domainle içerik birbirine taban tabana zıt olmamalı. Örneğin domain adınız www.istanbulkanaryasevenlerdernegi.com ise siz bu domainle anne bebek sağlık konuları üzerine bir site açarsanız milyon liralar tutarında çok büyük bir bütçeniz yoksa başarı beklemeyin. Zira kalitesiz bir işe imza atmış olursunuz. Kalitesizlik baştada belirttiğimiz gibi hiç bir zaman kalıcı başarı elde edemez.

2 – Sitenizde insanların aradıkları konularla ilgili gerçeği yansıtan, tamamen bilgilendiren, doyurucu  içerikler yoksa kalitesizlik var demektir.  Bu tür bir site başta google olmak üzere arama motorları tarafından değer verilmez. Dahası siz dahi bu tür bir siteye girmek istemezsiniz. Düşünün şimdi örneğin wordpress ile ilgili herhangi bir bilgi arıyorken reklam yada bir tavsiye üzerine yakınen tanıdığınız birinin web sitesine girseniz ve bu sitede aradığınız bilgiyi bulmak şöyle dursun saçma sapan, konu bütünlüğü olmayan kalitesiz bir kaç makale görseniz bir daha o siteye girermisiniz?. O siteyi listelemelerde görseniz dahi yeniden girmez dahası görmezden gelirsiniz. Zira o site size aradığınızı veremiyor. Peki aynı hatayı neden sizde yapıyor ve insanlara fayda sunamayan, aradıkları bilgiyi veremeyen siteler yapıyorsunuz?. Temel amaç insanlara fayda sunmak olmalı. Fayda sunuyorsanız  karşılığını alırsınız. Bu her zaman her yerde her ortamda böyledir. Yaşlı bir insanın karşıdan karşıya geçmesine yardım ederseniz ona fayda sunmuş olursunuz. Karşılığında dua alırsınız. Ki gönülden yapılan bir dua para ile ölçülemeyecek harika bir hazinedir. Siz insanların karşıdan karşıya geçmekte zorlandığı çok yoğun trafiği olan bir yere üst geçit yaptırıp karşıdan karşıya geçişleri kolaylaştırırsanız yine fayda sunmuş olur ve karşılığını alırsınız. Web sitenizlede insanlara çok ciddi anlamda fayda sunarsanız, bu amaçla yola çıkarsanız çok ciddi anlamda güzel karşılıklar alırsınız. Dahası alacağınız güzel karşılıklar sizi şaşırtacak ve çok sevindirecek düzeylere gelebilir. Elbette bu kalitesiz üç beş makalenin olduğu derme çatma bir web sitesi ile kesinlikle elde edemeyeceğiniz bir nimettir.

3 – Kalite Siteye Kaliteli Sosyal Medya Sayfaları oluşturarak daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. İçeriğiniz doyurucu ve zenginse size ulaşamayan, sitenizden haberdar olmayan insanları açacağınız kaliteli bir facebook bir twitter sayfası ile haberdar edebilir, sitenize çekebilirsiniz. Merak etmeyin siz siz sitenizi sürekli kaliteli içerikle güncellerseniz gelen ziyaretçi bir daha gitmeyecek, sonraki zamanlarda yeniden gelecek dahası başkalarınında gelmesine vesile olacaktır. Dikkat ederseniz bunu elde etmek için kaliteden bahsediyoruz. Elbette içeriği berbat sitenizle bunu elde etmeniz mümkün değil. Zira sosyal medya yada başka bir vesile ile kalitesiz bir siteye gelen ziyaretçi girdiği anda çıkacaktır.

4 – Kaliteli sitenize kaliteli backlinkler alırsanız daha geniş kitlelere ulaşabilir, sitenizin google başta olmak üzere arama motorlarındaki sıralamalarını daha yukarılara çıkarabilirsiniz. Fakat elbette backlink almanında bir düzeni ve zamanı vardır. Öncelikle sitenizde kaliteli en az 15 – 20 içerik olmalı ve ilk backlinklerinizi bu seviyedeyken almalısınız. Sonrasında sitenize sürekli kaliteli içerik girişi yaparken 15 – 20 günde bir backlink ( kaliteli ) almaya devam edebilirsiniz. Kaliteli sitelerden alınacak backlink başta google olmak üzere arama motorları nezdindeki saygınlığınızın artmasına vesile olur. Fakat dikkat çektiğimiz üzere kaliteli sitelerden backlink almanız gerekiyor. Zira backlink mantık olarak sitenizin linklerinin link eklediğiniz kaliteli siteler tarafından olumlu anlamda tavsiye edilmesi demektir. Arama motorları tarafından değer verilmeyen bir siteden aldığınız backlink size fayda yerine zarar verecektir. O tür bir sitenin kademe kademe düşüşü ile birlikte sizde sürekli düşüş yaşarsınız. Fakat elbette tavsiye babında sitenizdeki bir makaleyi alıntı yaparak sitesinde paylaşan sitelerde sizin siteniz için olumlu değer oluşturacaktır.

Evet değerli amatör webmaster arkadaşımız süreç bu şekilde işliyor. Yani her zaman üzerine basa basa belirttiğimiz üzere kalite başta gelmeli. Sizin amacınız insanlara fayda sunmak olmalı. Bu amaçla  yola çıkmalı, tamamen bu amaçla bir web sitesi açmalısınız. Elbette içinizde para kazanma isteğide olacak. Fakat bunu kesinlikle amacınız haline getirmeyeceksiniz. Sizin amacınız belli fayda sunmak. Çünkü fayda sunduğunuz ölçüde kazanırsınız. Fayda sunarsanız, gerçekten bilgilendirir, insanların ihtiyacı olan bilgiyi, belgeyi, ödevi, tezi, makaleyi, ürünü, çok önemli bir sağlık konusunu tamda istenen ve gerçek anlamda bilgiler içeren doyurucu bir şekilde insanlara sunar ve bunda sürekli olursanız  başta google olmak üzere tüm arama motorları sitenize değer verecektir. Değer verilmek istiyorsanız önce siz değer vermeli, insanlara fayda sunmalısınız. Aksi halde boşuna beklersiniz.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Başarılı Emzirme Nasıl Olmalıdır?

  Previous article

  Doğum Sonrası Öneriler

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Google