0

İnternet Ahlakımızı Nasıl Etkiliyor

İnsanlar internette her türlü tutarsızlıklarını dışa rahatça vurabilir. Bu tür ortamlarda kişinin her türlü fiziki hareketini saklayabiliyor olması ve duygularını rahatlıkla gizleyebilmesi bu konuda büyük bir etkendir. Sonu olmayan internet dünyasında insan gizli bir gezgin gibi sörf yapmaktayız. Bu bilinmezliğin verdiği rahatlıkla bazı bilinçsiz kişilerin yaptığı ahlak dışı davranışların yanlışlığı apaçık ortada. İnsan çevresindeki insanlara karşı nasıl bir saygı, terbiye, görgü kuralları içerisindeyse internette de böyle olmalı. İnterneti bilinçsiz kullanan, kötü niyetli insanların göz ardı ettiği bu kavramın insan yaşayışında önemini tartışmaya gerek bile yok. İnternetin de ahlak kuralları var. Bu ahlaki kurallar internet anayasası ve ağ ahlakı olarak adlandırılıyor. Kimsenin bu ahlaki kurallara uymak gibi zorunluluğu yok, kanunen bir yaptırımı da yok ancak bunun farklı bir cezası var. İnternet ortamında kaba saba davranan ahlaktan yoksun kişiler bir süre sonra e-postalarına cevap alamayacak, yazdıkları açıp okunmayacaktır, kimse onların sorunlarıyla ilgilenmeyecek hatta kullanıcılar tarafından diğer kullanıcılara ihbar edilerek internet ortamında yalnızlığa itilecektir.
İnternet kullanıcıları şunu unutmamalı ki karşılarında bir bilgisayar değil, aynı zamanda kendisi gibi bir insan vardır. Ona yanındaymış gibi saygılı, ahlaklı davranmalıyız. İnternette bir kullanıcı olarak sadece yazdıklarımızda ve gösterdiklerimizde mevcuduz ve kendimizi ancak cümlelerle ifade edebiliriz. Bu yüzden bu cümlelerimizin nitelikli, ölçülü ve dengeli olmasına dikkat etmeliyiz. Yazdıklarımız sade, net ve ahlak çerçevesinde olmalıdır. İnternette bilinçli bir kullanıcı olarak kendimizin ve başkalarının özel hayatlarına, haklarına saygı duymalıyız. İnternette bize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına yapmamalı, gerçek hayatta nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davranmalıyız. Ahlakın hayatımızın bir parçasını değil tamamını kapsadığını unutmamalıyız.
Sonuç olarak hayatımıza giren internet, istesek de istemesek de bizi bir türlü etkiliyor. Bizde bu durumda internetin kötü yanlarını değil iyi yanlarını almaya çalışmalıyız. İnternetin doğru kullanımı ile ilgili yazılar okumalı, etkinliklere, seminerlere katılmalı ve bilinçli internet kullanıcıları olarak verimli internet kullanımını arttırmalıyız. Ayrıca internet gibi uçsuz bucaksız bir dünyadan iyi yönde faydalanmaya özen göstermeliyiz. Göz ardı edilemez derecede büyüyen internet etkilerine kulak asmalı, duyarsız davranmamalıyız. Sosyal, psikolojik ve ahlaki açıdan doğru kullanılan internet, kullanıcı için daha zevkli, eğlenceli hale gelir. Unutmayalım ki bizden sonraki internet kullanıcılarımızı ne kadar bilinçli yetiştirirsek, ne kadar iyi örnek olursak, o kadar temiz, güzel ahlaklı ve bilinçli internet kullanıcısı kitlemiz olur.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Gelecek İçin Sayısal Mı Sözel Bölüm Mü Tercih Edilmeli

  Previous article

  Karşı cins ile iletişim kuramama nedenleri nelerdir ?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in İnternet