0

internet-kullanim-arastirmasi

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu 2015 yılı Nisan ayında gerçekleştirdiği Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması isimli araştırmasını sonuçlandırdı. Sonuçları açıklanan araştırmaya göre Türkiye’de 16 – 74 yaş arasındaki bireylerde bilgisayar kullanım oranı %54,8 internet kullanıcılarının oranı ise %55,9 olarak belirlendi.  Ayrıca düzenli olarak internet kullananların oranında da %94,2’ye kadar yükseliş görüldüğü ve internet kullanım amacı olarak en yüksek oranın sosyal medya sebepli internet bağlantısı olduğu tespit edildi.

Erkeklerin internet kullanım oranıyla kadınlardan önde olduğunun gözlemlendiği araştırma sonucunda kullanım oranı erkeklerde %64 ve %65,8 iken, kadınlarda %45,6 ve %46,1 olarak belirlendi.

Her 10 Hanenin 7 Si İnternet Kullanıyor

Araştırmada Türkiye’de her 10 haneden 7’sinde internet erişim imkanının bulunduğu tespit edildi.   Nisan ayı itibariyle bu kullanım oranı %69,5 olarak belirtildi.  Evinde internet bağlantısı bulunmayan %59,5 lik kesim bunun nedeni sorulduğunda internet ihtiyacı duymadıklarını belirtirken, %44,7 lik kesimde ise internet kullanımını kültürünün yeterince olmadığı gözlemlendi. Geriye kalan ve geniş bir kitleyi oluşturan %38,5 lik kesim ise haklı olarak bağlantı ücretlerinin yüksekliğinden dolayı evinde internet kullanamadığını belirtti.

Söz Konusu Raporun Diğer Sonuç Maddeleri Şöyle;

 • Genişbant internet erişimi imkanına sahip haneler %67,8 e yükseldi.
 • Genişbant internet erişimi imkanı olan hanelerin %37,4’ü ADSL, kablolu internet, fiber internet gibi sabit genişbant bağlantı ile internete erişim sağlıyor.
 • Bu hanelerin %58,7 lik kısmı mobil genişbant bağlantı ile internete bağlanıyor.
 • Düzenli internet kullanıcısı oranı son üç ayda %94,2 ye yükseldi
 • Araştırmaya dahil hanelerin %96,8’inde akıllı cep telefonu var
 • Araştırmaya dahil hanelerde sabit telefon bulunma oranı ise %29,6
 • Araştırmaya dahil hanelerin %25,2’sinde masaüstü bilgisayar var.
 • Araştırmaya dahil hanelerin %43,2’sinde taşınabilir bilgisayar yani laptop var.
 • Araştırmaya dahil hanelerin %20,9’unda internet bağlantılı TV var.
 • Araştırmaya dahil hanelerin internet kullanım amaçları yaklaşık %80,9 luk bir oranla facebook twitter gibi sosyal medya kullanımı öncelikli tercihi olarak tespit edildi. İnternet kullanım Araştırmaya dahil hanelerin % 70,2 online internet bağlantısını internet üzerinden gazete, dergi okumak için kullandığı tespit edilirken %66,3 kısımın sağlıkla ilgili arama yaptığı, %62,1 lik kısmın bizzat kendisinin oluşturduğu içerikleri web sitelerinde paylaştığı ve %59,4 lük bir kesimin ise ürün yada hizmet aradığı tespit edilmiş oldu.
 • İnternet üzerinden alışveriş artarak %33,1 e çıktı.
 • Söz konusu hanelerde İnternet üzerinden alışveriş yapan aile bireylerinin 2014 Nisan 2015 Mart ayları itibariyle 12 aylık dönem içinde %57,4’ü giyim, spor malzemesi gibi ürünler, %27’si uçak yada otobüs bileti, araba kiralama gibi işlemler, %25,5’i mobilya, oyuncak, bilgisayar, beyaz eşya gibi ürünler, yüzde 22,4’ü kamera, cep telefonu, radyo gibi teknolojik, elektronik araçlar, %18,4’ü  ise dergi, kitap, e-kitap gibi ürünleri aradı ve bunların satın alma işlemlerini gerçekleştirdi.

turuncucizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Ücretsiz Windows 10 Yükseltmesi

  Previous article

  Sitenin Alexa Sıralaması Nasıl Düşürülür

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Güncel