0

izleniyorsunuzEvlerinde yada işyerlerinde veya internet kafelerde internete bağlanan sohbet yada araştırmalar yapan,  facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde çeşitli etkinliklerde bulunan, değişik web siteleri arasında dolaşan kullanıcılar internet maceralarının kimse tarafından görülmediğini, rahatça ve özgürce internette gezindiklerini sanıyorlar.

Sizde aynı düşüncelerdeyseniz yanılıyorsunuz. Zira hangi sitelere girdiğiniz, ne tür faaliyetler yaptığınız adım adım kayıt altına alınıyor. Sizin internette geçirdiğiniz zaman esnasında neler yaptığınız aileniz yada iş arkadaşlarınız veya komşularınız tarafından görülmese dahi farkında olmadığınız kaynaklar tarafından faaliyetleriniz izleniyor.

Sosyal medyayla ilgili bir analiz yapan TÜBİTAK’ın uzmanlarından Mehmet Öcal, Başta facebook olmak üzere sosyal medya ağlarının, o sırada girilen diğer internet sitelerini takip ederek kaydettiğini belirtti.

Mehmet Öcal yaptığı açıklamada ayrıca, Facebook’taki bütün bilgilerin ABD istihbaratının elinde olduğunu vurguladı ve Facebook açıkken diğer internet sitelerine girilmemesi gerektiğini vurguladı.  Mehmet Öcal yaptığı açıklamanın devamında, “Hangi siteye girerseniz girin, Facebook, Twitter ya da başka bir sosyal ağın, ‘beğen’ ya da ‘paylaş’ gibi butonları bulunuyor. Bu butonlar, Facebook’tan bir eklenti çağırıyor. Bir siteye girdiğinizde, tarayıcınız Facebook’a bağlanıyor. Daha önceden bu siteyi beğenip beğenmediğinizi kontrol ediyor” dedi.

Açıklamalarının sonunda Öcal internet kullanıcılarına bir tavsiyede bulunarak, “Sosyal paylaşım siteleriyle internette gezindiğiniz siteler faklı tarayıcılardan açılmalı. Firefox ile normal sitelere Chrome ile sosyal sitelere girilmeli” dedi.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Siber Saldırılara Karşı Küresel İstihbarat Ağı Kuruldu

  Previous article

  Android Telefonların Bilinmeyen Özellikleri

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Genel