0

tatilBilindiği üzere internet üzerinden kullanıcılara ucuz tatil sunan, bilet ve konaklamalarda avatajlardan bahseden internet sitelerinde artış oldu. Bir ofis veya internet vasıtası ile faaliyetlerini yürüten turizm acentaları üzerinden satın alınan değişik çapılı tatil turlarında istenmeyen bazı sorunlar yaşanabiliyor.  Konu hakkında İzmir Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Koray Akman, “Mağduriyet yaşanmaması için mutlaka acente unvanı ve acenta belge numarasını TÜRSAB’dan sorgulayın. Mağduriyet halinde fotoğrafla belgeleyin” şeklinde uyarı yapıyor.

İnternet üzerinden alınan ucuz tatil paketlerinde zaman zaman mağduriyetler yaşanıyor. Ucuz  tatil vaadiyle internet üstünden yapılan satışlarla ilgili mağduriyetlerin özellikle son yıllarda arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Koray Akman, tatil serüvenini suistimal etmek isteyen kanun dışı kaçak kapsamında yer alan tur ajentalarına karşı uyararak “Seyahat acentaları, unvanlarını ve acente belge numarasını gösteren levhalarını asmak, internette de belirtmek zorundadır. Tatil satın almak isteyenler, http://www.tursab.org.tr adresinde bulunan ‘seyahat acentası arama’ butonuna acenta adı ve belge numarasını yazarak, tur satın alacakları acentenin gerçek olup olmadığını kolaylıkla kontrol edebilirler” dedi.

Herhangi bir mağduriyet durumunda yapılması gerekenler konusunda da bilgilendiren Yrd. Doç. Dr. Akman, “Turda aldığınız hizmetin size vaat edilen hizmet olmadığına inanıyorsanız, kanıt olarak fotoğrafını çekin ve rahatsızlığınızı açıkça anlatan bir tutanak yazıp size hizmet veren kişilere, özellikle de tesis işletmecisi ve acenta yetkilisine imzalatıp bu eksikliklerin giderilmesini talep edin. Eğer seyahatinizin tamamlanmasından sonra hala eksiklikler olduğunu ve bunların tamamlanmadığını düşünüyorsanız vakit geçirmeden acentenize başvurun ve hazırladığınız belgeleri de sunarak eksikliklerin tazmin edilmesini isteyin” diye devam etti.

Belirtilen bu tür girişimlerle herhangi bir netice alınamaması halinde TÜRSAB’ın Tüketici Sorunları bölümüne ve ayrıca İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da yazılı olarak şikayette bulunulabileceğini belirten Doç. Dr. Koray Akman, Bütün acentaların sunmuş  oldukları tur ve paket tur hizmetlerinde tüketici ile mutlaka sözleşme yapmak ve bu sözleşmenin bir nüshasını tüketiciye vermek zorunluluğunda olduklarını hatırlattı. Doç. Dr. Koray Akman konuşmasının devamında,  “Acentalar, sözleşmede öngörülen fiyat ve koşulları, liman ve havaalanına iniş vergileri, harç, vergi ve ücretler ile döviz kurlarından kaynaklanan fiyat değişiklikleri gibi mücbir sebepler dışında değiştirilemezler. Bu sözleşmede taahhüt edilen hizmetlerin eksik olması durumunda tüketicinin tazminat isteme hakkı doğar” diye devam etti.

Ayrıca 1618 sayılı kanun maddesi gereğince seyahat acentalarının her bir tur için, tur teminatı olarak “Seyahat Güvence Paketi Poliçesi” yaptırmak zorunda olduklarını belirten Doç. Dr. Koray Akman sözlerine şöyle devam etti.  “Tüketiciyi birçok hususta koruyan bu sigortanın teminatları arasında seyahat acentasının iflası, faaliyet ve/veya operasyonuna Turizm Bakanlığı ya da TÜRSAB tarafından son verilmesi gibi durumlarda oluşan veya turların gezi sözleşmesinde yer alan unsurları içermemesi gibi tüketici mağduriyetlerin tazmini yanında, tur süresince yaralanma ya da ani hastalıklarda yurtdışında tedavi, yaralının yurda geri dönüş güvencesi, ilaç gönderilmesi, yurtdışı tedavi konaklama süresinin uzatılması, tedavi boyunca hastanın birinci derece yakının seyahati, vefat eden sigortalının nakli, bagaj kaybı, aktarmalı uçuşun kaçırılması nedeniyle gecikme, hukuki danışma talebi gibi hizmetler yer almaktadır.”


admin
Ogreniyoruz.Org

  Çin’den Yepyeni İşletim Sistemi

  Previous article

  Dişlerinizi Beyazlatmak İstermisiniz?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir