0

is-hayatinda-saglik

Günün büyük bölümü iş hayatında geçiyor. İş hayatında sağlıklı olmak için, dahası tüm zaman için bu sağlığın devamlı olması için günün büyük bölümünün geçirildiği iş hayatında dikkat edilmesi gereken bir çok şey vardır. Vücudun ihtiyacı olan gerek katı ve gerekse sıvı maddeleri sağlıklı maddelerden seçmek, oturduğunuz ortamın sağlıklı ve temiz havalı olmasına dikkat etmek, kaliteli koltuk yada sandalye kullanmak sağlık açısından önemli gerekliliklerdir. Bu kapsamda aşağıdaki maddeleri uygulamak daha sağlıklı olmanız için önemlilik arzetmektedir.

1 – 23:00 ‘dan geç yatmayın : Düzenli ve yeterli uyku sağlıklı olmak için gereken sebeplerin başında gelir. Eğer internette yada eğlence mekanlarında eğlenceye dalıyor, uzun uzadıya arkadaş toplantılarında gereksiz ve boş faydasız muhabbetlerle geç vakitlere kadar zamanı geçirip gecede geç yatıyorsanız sağlıksız bir hayat yaşadığınızı bilmelisiniz.

3 – Her sabah bir bardak su için : Kahvaltı öncesi bir bardak suyun içine birkaç damla limon damlatıp için. Böylece vücudun su ihtiyacının bir kısmını limonla alkali hale gelmiş suyla karşılamış olacaksınız. Gün içindede gerek dışarıda gerek ofisinizde sürekli yanınızda küçük bir pet su bulundurun ve her gün düzenli olarak en az 2,5 litre su için.

4 – Düzenli ve Sağlıklı Sabah Kahvaltısı Yapın: Düzenli ve sağlıklı sabah kahvaltısı sabah koşar adım evden çıkıp süratle fırından bir kaç puaça yada simit alarak işyerinize gidip bir plastik bardağı çay doldurarak yapılmaz. Öncelikle bu alışkanlığınızdan kurtulmalı ve daha disiplinli bir hayat için kendinizi zorlamalısınız. Evet günümüz dünyasında iş dünyası çok süratli. Bu sürate yetişmek için erken kalkmak ve işe gecikmemek durumundasınız. Fakat erken kalkmanın öncesi olan yatma vaktinizi iyi ayarlar 23:00’dan geç yatmazsanız sabah en az 30 – 40 dakika daha erken kalkabilir, dahası gözlerinizi zorlukla açarak yatağa yapışmış kalkamaz bir pozisyonda olmazsınız. Dolayısı ile rahat rahat sağlıklı bir kahvaltı yapacak vaktiniz olur. Kahvaltılarınızda yumurta, zeytin, zeytin yağı, peynir, mevsimine göre sebze ve meyveyi eksik etmeyin.

Sabah kahvaltınızı evde ve sakin sakin yapmanıza bir alternatif olarak kendi kendinize hazırladığınız içerik açısından zengin sağlıklı bir tostu götürüp işyerinde de yiyebilirsiniz. Tostunuzun içine bir zeytinyağı sürebilir, çekirdeği çıkarılmış 4 – 5 zeytin, biraz peynir, bir yumurta, domates vs ekleyip bir adette elma alarak ofisinizde de sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz.

5 – Her gün 10 – 15 dakikalık bir egzersizle tüm vücudunuzu çalıştırın:  Zira hareket her zaman doğru olandır. Şunu biliyoruz ki günümüz teknolojisi her alanda olduğu gibi iş ve ofis ortamındada insan yükünü yüksek oranda azaltıyor. Dolayısı ile eğer işyerinde ofisinizdeyseniz yapacak işleriniz varsa bir çok faaliyeti masanızdan hiç kalkmadan kolayca yapabiliyorsunuz. Çok basit bir örnek eskiden herhangi bir kişiye bir kuruma haber göndermek için bir A4 kağıdına içeriği yazardınız ardından kalkıp postaneye giderek posta yoluyla ilgili firmanın adresine gönderirdiniz. Artık böyle değil. Saniyeler için de hiç yerinizden kalkmadan mektubuzu e mektup olarak karşı tarafa iletebiliyorsunuz. İstediğiniz her bilgiye ofinizden çıkıp kütüphaneleri dolaşmak yerine oturduğunuz yerden sadece tuşlar üzerindeki parmaklarınız vasıtasıyla ulaşabiliyorsunuz. Haliyle sürekli masa başında oturmak sebebiyle hareketsiz kalıyorsunuz. Hareketsizliğin zararlarını sanırız biliyorsunuz. Basit birkaç egzersizle tüm vücudunuzu çalıştırabilir, hareketsizlikten kurtulabilirsiniz.

Günümüzde yepyeni bir isim olan meslek hastalığı adıyla anılan bu rahatsızlıkların en etken nedeni bilindiği üzere duruş bozuklukları ve hareketsizlik. Bu tür rahatsızlıklarla karşılaşmamak için düzenli olarak basit egzersizlerle vücudunuzun hareketsizlikten kurtulmasını sağlayın. Örneğin;

 • 1 –  Oturduğunuz masadan en az her 30 – 40 dakikada bir kalkarak en az 3 dakika gerek işyerinin içinde gerek dışarı çıkıp dolaşın.
 • 2 – Oturduğunuz yerde boynunuzu dairesel hareketlerle 9 – 10 defa sağa sonra yine aynı miktarda sağa çevirin.
 • 3 – Koltuğunuzdan kalkarak vücudunuzun üst kısmı yere paralel olarak eğilin ve ellerinizi parmak uçlarına değdirmeye çalışın.
 • 4 – Belden yukarı vücudunuzu 9 – 10  defa sağa sola çevirme hareketi yapın.
 • 5- Başınızı geriye doğru atım vücudunuzu tamamen dim dik tutarak yukarıdan sanki elma koparırmış yada kulaç atarmış gibi kollarınızı yukarı doğru uzatın ve her iki elinizle periyodik olarak bir nevi kulaç atın.
 • Ellerinizi açıp kapayarak hareket ettirin, kollarınızla birlikte sallayın.

Bu hareketler bir kaç dakikadan fazla zamanınızı almayacak basit fakat bir o kadarda önemli hareketlerdir.

6 – Ortopedik ve Sağlıklı Ofis Ürünleri Tercih Edin: Oturduğunuz koltuk kaliteli olsun. Koltuğunuz kalitesizse, oturduğunuz zaman yaslanacak bir arkalığı yoksa, sağa yada sola doğru eğri ise bu zamanla sizde ağrılara ve tutulmalara sebep olacaktır. Kendinize ait olmayan bir işyerinde çalışıyorsanız güzel bir dille yöneticilerinize durumu izah edip koltuğunuzu değiştirtebilirsiniz. Ayrıca mümkün olduğunca kamburunuzu çıkarmadan oturun. Yaslanarak oturursanız çok daha iyi olacaktır.Bel ağrısı vs sorunlar yaşamamak için belinizin arkasına bel desteği koyabilirsiniz.

7 – Bilgisayar Ekranı Konumunu Ayarlayın: İşyerindeki masanızda bulunan bilgisayarınızın ekranı her yöne çevrilip ayarlanabilir bir yapıda olmalıdır. Bu mümkün değilse monitör yani ekran ayrı bir masaya alınarak oturuş durumunuza göre ayarlanacak bir yapıya getirilebilir. Rahatsız edecek şekilde bir yansıma yada parlama varsa bunları önlemeli ve bilgisayarınızı gözlerinizden en 50 santim uzakta tutmalısınız.

8 – Klavye ve Mause’un Konumunu Ayarlayın : Klavye ve maus el ve kollarınızın yorulmaması, aşırı baskı altında kalmaması için mümkünse kablosuz ürünler tercih edebilirsiniz. Başkasına ait bir işyerinde çalışıyorsanız ve bu mümkün değilse o halde kullandığınız klavye ve mause’un kablolarını uzun tutarak hareket sahalarını artırabilir böylece el ve kollarınızı aşırı yükten kurtarabilirsiniz. Bir kaç dakikada bir ellerinizi açıp kapayarak ve ellerinizi bileklerden sağa sola çevirerek el ve kollarınıza egzersiz yaptırdığınız takdirde el ve kollarınız daha sağlıklı olacaktır.

9 – Bol Su İçin : Su çok önemli bir besin maddesidir. İlk maddelerde belirttiğimiz üzere yanınızda sürekli olarak su bulundurun ve günde en az 2,5 – 3 litre su için. Bunu kesinlikle ihmal etmeyin. Zira yeterince su almazsanız ve vücut organlardaki suyu kullanmaya başlarsa, yorgunluk ve halsizlik, görüş bozuklukları, dikkat dağınıklığı, yüksek kan basıncı, eklem ve kas ağrısı, kabızlık böbrek ve mesane rahatsızlıkları, bel ve boyun fıtığı, yüksek kolesterol vs vs bir çok hastalıkla karşı karşıya kalabilirsiniz.


admin
Ogreniyoruz.Org

  Turkcell T60 Ön Siparişle Satışta

  Previous article

  Dengesiz Beslenmeden Kaçınmanız İçin 5 Sebep

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık