0

corei7İşlemci bilgisayarın en önemli ve etken parçasıdır. Bir bakıma beyni gibidir. Central Processing Unit yani Merkezi İşlem Birimi (Türkçe MİB) ifadesinin baş harflerinin alınıp kısaltılması neticesinde CPU ismi ile anılırlar.  CPU yani işlemci Bilgisayardaki bütün işlemleri çalıştırıp yürütür ve sonuçları ilgili yerlere göndererek sistemin çalışmasını sağlar. Sizin klavye tuşuna bir defa dokunmanız dahi işlemciye ulaşır ilgili işlem yapılır ve sonuç alınır.

İlk İşlemci 1971 yılında İntel tarafından binlerce transistörü bir silikon çipin üstünde birleştirmesi işlemiyle ortaya çıktı. Tarihsel süreç içerisinde üzerinde değişik tasarım ve geliştirmeler yapılan işlemciler günümüzde mikro işlemci şeklinde kullanılmaktadır.

İşlemciler mantıksal ve aritmetik işlem yapabilirler. Giriş ve çıkış bölümleri arasında uygun ve sorunsuz çalışma işlemini yürütürler. Tabi bu işlemi daha önce sisteme yüklenmiş bir yazılım sayesinde yapabilirler. İşlemci makine dili olarak adlandırılan düşük düzeydeki bir kodlama sistemi ile çalışır.  Bu kodları yani komut kümelerini algılar ve istenen işlemleri gerçekleştirir.

CPU mantıksal ve aritmetik işlemleri Aritmetik Mantık Birimi (AMB) vasıtasıyla yapar. Ayrıca virgüllü sayılarla daha rahat ve süratli hesap yapabilmesi için bir Kayan Nokta İşlem Birimi (FPU) devreye girer. Mikroişlemcilerin yazmaç adı verilen küçük veri saklama alanları vardır.

islemci

İlk işlemciler çok daha büyük ve geniş hacimli bilgisayarlar için tasarlanmışlardı. Fakat özel bir uygulama için sadece ilgili uygulamaya has işlemci tasarımının yüksek ücretlerde olması, Çok amaçlı işlemcilerin yapılıp üretilmesine yol açtı. Bu dönemde entegre devreler  popüler olmuştu. Bu durum daha yüksek ivme kazandı ve zamanla daha karmaşık, nanometre ile ölçülebilecek düzeyde mikro işlemcilerin tasarlanıp üretilmesine imkân sağladı. Zaman içinde modern mikro işlemciler cep telefonlarından otomobilllere, oyuncaklardan büyük küçük her türlü elektronik alette, neticede her alanda karşımıza çıkmaya başladı.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Kuruyemişin Bilinmeyen Faydaları

  Previous article

  Panda 4.0 update (Panda 4.0 Güncellemesi) Geldi

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in PC Donanım