0

İstihbarat-TeknikleriProfesyonel istihbaratçılıkta ilk elde edilen haber ve duyum ham bir bilgi olarak addedilir ve belirli aşamalardan geçerek işlenmiş ve istihbarat değeri olan son bilgi haline getirilir. Çünkü çağımızda halen psikolojik operasyonlar ve özellikle çarpıtılmış, uydurma bilgiler vasıtasıyla kamuoyunun dezenforme edilmesi gibi olgulara sık sık rastlanmaktadır. Bu sebeple temin edilen ham bilgiler titiz bir tasnif ve süzgeçten geçirilerek hakiki bir kıymetlendirme işlemine tabi tutulmalıdır. Çalışmaların neticeleahangri amaca uygun formlarda raporlar olarak kağıda dökülerek bu bilgileri kaynak alarak operasyon ve icrai faaliyet yürütülebilecek devlet birimlerine iletilir.

Yapılan icrai operasyonla istihbaratın sonucu alınır ve gereği yapılabilirse başarılı bir istihbarat operasyonu icra edilmiş olmaktadır. Bu bir istihbarat çarkıdır ve hemen her istihbarat teşkilatı bu evrelerle çalışmaktadır.

Esas istihbarat sanatkarlığının başladığı istihbaratın üretimi safhası çok önem taşır. Bu aşamada temin edilen materyaller kıymetlendirme, sentezleme, tahlil ve yorumlama gibi işlemlere tabi tutulmak durumundadır. Örneğin bilgi kaynağı hangi seviyede güvenilirlik ve isabet telkin eder? İhtimaller dengesinde yeri neresidir?  Bilgi piyasaya hangi amaçla sürülmüştür? Hangi zamanlarda? Evvelce bu konuda temin edilen verilerle uyumluluğu ne derecededir? Evet, bu hususlar ve bu hususların takdiri geniş vizyonlu ve feraset sahibi istihbaratçıları gerektirmektedir. Son aşamada istihbarat değeri taşıyan bilgiler, istihbari raporlar halinde bu bilgileri aktif olarak kullanacak makamlara iletilir.

İstihbaratın alanı her yer olabilmektedir. Klasik istihbata dönemindeki yakında tehditler ve komşu ülkelerde istihbarat anlayışı yerine şimdi dünyanın her köşesi; kara, deniz, hava, taşıma vasıtaları istihbarat faaliyetine mekan olmaktadır. Müşahhas olarak bu mekanlar bir devlet başkanı veya cumhurbaşkanının köşkü, başbakanlık konutu, müzakere salonları, bazen de Romanya Devlet Başkanı Todor Çavuşesku’da olduğu gibi insan dişlerinin arası bile olabilmektedir………….


* Yazar Gültekin Avcı’nın İSTİHBARAT TEKNİKLERİ Kitabından Alıntıdır.

Gültenin Avcı Kimdir:

İstihbarat Teknikleri Kitabının Yazarı olan sayın Gültekin Avcı 1969 yılında Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde dünyaya geldi. Babasının polis olması nedeniyle ilk ve orta öğrenimini Sapanca, Diyarbakır ve İzmir illerinde tamamladıktan sonra 1986 yılında girdiği İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. 1991 Yılında İzmir adli yargı hakim ve savcı adayı olmak üzere göreve başladı. 1993 – 1997  yıllarında Konya – Hadim ilçesi hakimliği, 1997 – 1999  yılları arasında Gümüşhane – Kürtün Cumhuriyet savcılığı, 1999 – 2001 yılları arasında Konya – Karapınar Cumhuriyet savcılığı ve 2001 – 2003 yıllarında Siirt basın ve terör cezaevi Cumhuriyet savcılığı görevlerini ifa etti. Halen Muğla – Ortaca Cumhuriyet savcısı olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olan Gültekin Avcı aynı zamanda kamn yönetimi ve istihbarat alanlarında araştırmalar yapmaktadır.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Steve Jobs Kimdir?

  Previous article

  Şekerin Bilinmeyen Zararları

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir