0

erzurum-kadayif-dolmasi

Erzurum Kadayıf Dolması gibi leziz bir tadı en azından isim itibariyle duymuş olmalısınız. Fakat olabilir ya insan hali duymamış olabilirsiniz ihtimaline binaen siz değerli ogreniyoruz.org okuyucularına damaklarda kendine has nefis tadıyla damaklarda leziz bir yer edinecek bu tatlıdan bahsetmek ve yapımını anlatmak istiyoruz. Yöresel bir lezzet olan Erzurum’a özgü bu güzel tatlı tel tel ayrılmış kadayıfın içine bolca ceviz konularak yumurtayla sıvanıp çok sıkı yada çok gevşek olmamak kaydıyla rulo şeklinde sarılarak hazırlanıp kızartılır ve özel olarak hazırlanmış şerbetinin içine bırakılarak bir müddet beklenir. İşinin ehli ustasının elinden yemek birinci tercihiniz olmalı. Dahası eğer yapabiliyorsanız bizzat Erzurum’da yemelisiniz ki tamamen kendine özgü ikliminde yapılmış nefis bir yöresel tatlı yemenin zevkini tatmış olasınız.

Yediniz, çok beğendiniz ve memleketinizdesiniz. Bu yazımızı gördünüz birden aklınıza geldi ve canınız çekti. O halde hadi buyrun Kadayıf Dolması Yapımını Öğreniyoruz;

Kadayıf Dolması Malzemeleri:

 • 1 kilo taze kadayıf
 • 1 kilo toz şeker
 • 10 yumurta
 • 450 gram ceviziçi
 • 3 kaşık yoğurt
 • Sıvıyağ (Daha önceki kızartmalardan artıp bekletilmiş olmamalı)
 • Limon
 • Toz şekerin üzerini aşacak miktarda su

Kadayıf Dolması Yapılışı :

Öncelikle ceviz içi havanda tamamen ezilip hazırlanır. 10 adet yumurta 3 kaşık yoğurt eklenerek bir kase içerisinde tamamen karışıncaya kadar çırpılır. Bu arada toz şeker bir tencere içerisine boşaltılıp üzerini geçecek miktarda su eklenir. Kaynamaya bırakılır. Taze kadayıf  genişçe bir tepsinin içerisine, yada temiz mutfak tezgahının üzerine yerleştirilip iyice didiklenerek rulo halinde sarılmaya hazır hale getirilir. Taze kadayıftan ( koparma esnasında çok fazla sıkmamalı ) yarım avuç parça koparılır düz mutfak tezgahı zemininde içine ceviz içi serpilecek şekilde 10 cm x 10 cm ölçülerinde açılır. Ceviz içi ortasına eşit miktarda yayılır. Üzerine yemeğe tuz döker gibi bir miktar toz şeker dökülür. Kenarları katlanır ve çok fazla sıkmadan rulo halinde sarılır.

Çok fazla sıkmadan bir tepsi içine düzenli bir şekilde yerleştirilir. Rulo halinde sarma işlemi bitip sarılan tüm kadayıflar tepsi içine yerleştirildikten sonra daha önce çırpılmış yumurtalar alınıp kadayıflar tek tek yumurta ile sıvanır. Bu sıvama işlemi sırasında kafayıfları çok fazla sıkmamaya dikkat edilmelidir. Aşırı derecede sıkılan kadayıf hem çok sert olacak, hemde içine yumurta girdiği için yeme esnasında bir pişmemişlik hissedilecektir. Yumurta ile sıvanan kadayıflar bir başka tabak yada tepsi içine düzenli bir şekilde sıralanır. Derin ve geniş bir tencere içine bir miktar sıvı yağ eklenip ve bir miktar kızdırılır. Kızdırılan yağ kızartma yapmaya hazır hale geldiğinde daha önce yumurtayla sıvanan kadayıflar tencere içinde çok fazla birbirine girmeyip rahat hareket edecek şekilde ikişer üçer adet şeklinde atılıp kızartılmaya başlanır. Kızartma esnasında kadayıfların altın sarısı bir kıvama gelmesi beklenir. Zaman zaman bir çatal yardımıyla kontrol edilebilir.

Çıtır bir sertlikle beraber altın sarısı kıvamına gelen kadayıflar yağın içerisinden çıkarılır ve 45 saniye kadar ilk sıcaklığının geçmesi beklendikten sonra daha önce hazırlanmış şerbetin içine atılır. 6 – 7 dakika şerbetin içinde bekletilen kadayıflar delikli servis kaşığı yada bir kevgirle şerbetin içinden çıkarılıp tabaklara yerleştirilir.

Artık servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun…

turuncucizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  “İnşaAllah” Demek

  Previous article

  Mantı Yapımı

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir