0

Karşı cins ile iletişim kuramama nedenleri

İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana, karşı cins ile ilişkiler önemli bir yere sahiptir. Atalarımızın söylemiş olduğu “insanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşırlar” atasözü iletişimin hayatımızdaki yerini en iyi vurgulayan faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.
Ancak kimi zaman çeşitli etkenler nedeniyle, karşı cinsle iletişim kurmak gerçekten çok zor olmaktadır. Örneğin muhafazakar bir toplumda, sayılan bir ailenin kızı veya oğluysanız, her hareketinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle karşı cinsten bir bireyle iletişim kurarken çeşitli etkenleri göz önünde tutmak zorunda kalırsınız. Haliyle bu durum sizin için işleri iyice zorlaştırmaktadır.
Bayanların erkeklerle iletişim kuramama sorunları daha çok toplum içerisindeki “adı çıkma” sorununa dayanmaktayken, erkeklerin bayanlarla iletişim kurmasındaki en büyük engel “ya reddederse” ile kendini gösteren egoizm kökenli duygulardır.
Bayanlar saygınlıklarını yitirmek istemezken, erkekler de otoriterliklerini ve egolarını en üst seviyede tutmak istemektedirler. Karşı cins ile iletişim kurmak günümüz dünyasında son derece normal olarak görülse de, kimi zaman utangaçlık faktörü işin içine girmektedir ve iletişim kurulmasına engel olmaktadır.
Karşı cins ile iletişim kuramama sorunundan kurtulmak için yapılabilecek en basit uygulamaların başında, normal arkadaşınız olan veya akrabanız olan kendi yaşlarınızdaki karşı cinsten bir bireyden yardım istemektir.
Kendisi ile sohbet ederek pratik yapmak, onun her defasında bir başkası olduğunu düşünerek tanışma faslını baştan almak sizi psikolojik olarak başkalarıyla tanışmaya hazırlayacaktır. Buna rağmen çözülmeyen bir karşı cinsle iletişim kuramama probleminiz varsa, bir psikologdan uzman yardım alabilir ve sorununuzu aşabilirsiniz.

admin
Ogreniyoruz.Org

  İnternet Ahlakımızı Nasıl Etkiliyor

  Previous article

  Konuşma Sırasında Tonlamanın Önemi

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Genel