0

Konuşma Sırasında Tonlamanın Önemi

Konuşma sırsında sesimiz sürekli aynı yükseklikte çıkmaz.  Duygularımıza bağlı olarak kimi zaman yükselir kimi zaman alçalır.  İşte sesimizi,  duygularımız yansıtabilmek için yükseltip alçaltmaya tonlama adı verilir.  Konuşmamızsa tonlama yaptığımız zaman konuşmamız tekdüzelikten kurtulur ve dinleyenler üzerinde etkili bir izlenim bırakır.  Şiir,  hikâye,  roman,  tiyatro,  başta olmak üzere her türden metin,  okuma sırasında belirli bir tonlamayı gerektirir.  Aksi durumda tonlama yapılmaksızın seslendirilen bir metin,  bir robotun ya da bilgisayarın mekanik,  duygusuz seslendirmesine dönüşür ve dinleyenleri rahatsız eder.
Sözcüklerin söylenişindeki iniş çıkışlar sözcüğe anlam değeri katan tonlamalardır.  Türkçede düz, alçalan,  yükselen,  alçalıp yükselen ve yükselip alçalan olmak üzere beş çeşit tonlama vardır.
Etkili ve güzel bir konuşmada vurgu gibi tonlama da düzgün ve gerektiği ölçüde kullanılmalıdır.  Makale,  özgeçmiş gibi kimi yazı türlerinde abartılı bir tonlama metnin havasını bozacağından,  bu konuda ölçülü davranmamız gerekir.  Evet, kelimesi üzerinden tonlama alıştırmaları yapalım:

Evet güzel olmuş. (beğeni ile)

Sen evet dedin,  bende yaptım(doğal)

Evet mi,  hayır mı? (soru)

Haydi ne olur evet de. ( rica etme)

Evet desen ne olur sanki,  haydi ne olur evet de.  (yalvarma)

admin
Ogreniyoruz.Org

  Karşı cins ile iletişim kuramama nedenleri nelerdir ?

  Previous article

  YKS’ye az bir süre kala neler yapılmalı

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Genel