0

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartınızı iptali kolay gibi görünen bir olay olsa da aslında çok zor bir olaydır. Bankalar müşteri kaybetmemek amacıyla hareket ederler ve bu yüzdendir ki bu iptal etme gibi süreçleri çıkmaza sokabilirler. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Eğer o püf noktalara dikkat ederseniz emin olun ki hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınızdır.
Kredi Kartı iptali konusunda en kolay yöntemlerden birisi banka şubenize dilekçe yazma diyebilirim. A4 kağıdına normal dilekçe özelliği gösterecek biçimde bir yazı yazarak en yakın banka şubenize bırakabilirsiniz. Veya dilekçeyle uğraşmak istemiyorsanız bankanızın telefon bankacılığını arayabilirsiniz.
Başka bir yöntem ise kredi kartınızın kaybolduğunu beyan ederek kartı iptal etmek istemenizdir. Bu yöntemde daha çok bankalar yeni kart basmayı önerirler ama eğer ısrar ederseniz kartınız iptal olacaktır. Eğer ki yeni kart talebinde ısrarcı oldular kabul edin ve kargo ile gönderdiklerinde kargoyu almayın. Bu sebepten dolayı kartım elime ulaşmadı diyerek kartınızı iptal edebilirsiniz. Bazı bankalar direk iptal etme işlemini gerçekleştirdiği için bankanızı arayıp sormanızı tavsiye ederiz.

Kredi Kartım Kaç Günde İptal edilir?

Bütün bankalar Resmî gazete de yayınlanan “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” maddesi gereğince sizin iptal başvurunuzu en geç 7 iş günü içerisinde yerine getirmelidirler. Getirilmediği taktirde hükümlü bankaya ağır cezalar uygulanmaktadır. Telefon bankacılığında ise eğer kimlik doğrulama olmuşsa ve gerçekleşmişse iptal etmek için başvurunuzu yerine getirmekle yükümlüdürler. Telefon bankacılığındaki müşteri temsilcisi size sorun yaratıyorsa müşteri temsilcisinin bilgisiz olması ihtimalini göz önünde bulundurarak gerekli kanun ve bildirgeyi paylaşınız. Paylaşmanızdaki sebep ses kayıt altına alındığı için sıkıntı durumunda sizin haklı çıkmanızdır.
Hepsini denediniz ve müşteri temsilcisi size sorun mu yarattı hemen gerekli makam ve mercilere şikâyette bulunuyorsunuz. Zaten bütün konuşmalarınız banka ile kayıt halinde olduğundan ötürü haklı siz çıkacaksınızdır. Yasal sürecin başlaması için gerekli onayı verdiğinizde yasal süreç başlayacaktır.
Emin olabilirsiniz ki bu yazdığımız şekilde uygularsanız kartınızı iptal etme konusunda hiçbir sıkıntıya rastlamayacaksınız ve en kolay şekilde kartınızı iptal ettirebileceksiniz.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Kredi kartı limiti neye göre yükseltilir

  Previous article

  İstanbul Zanussi Servis

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir