5

kuruyemisBu gün pek çoğumuzun severek tükettiği, elinin altından eksik etmediği kuruyemişler üzerinde duracak, faydalarını öğreneceğiz. Bu sayede çeşitli kuruyemişler hakkında yazılıp çizilen “zararlıdır kilo aldırır” vs. türünden yanlışlarıda zihinlerden temizlemiş olacağız. Zira yanlış yönlendirmeler neticesinde bir çok insan esasen kendisi için çok faydalı olacak ve her gün belirli oranlarda tüketince yararlarını göreceği kuruyemiş nimetinden uzak kalmaktadır.

Kuruyemişler yanlış bilinenlerin aksine genel olarak protein, vitamin, karbonhidrat ve mineraller açısından oldukça zengin olan ve vücudun direncini artırmada yüksek oranda yardımcı besin kaynaklarıdır. Özellikle kilo sorunu olup kilo vermek isteyenler açısından hiç tereddütsüz tercih edilmelidir. Zira gün içinde belirli aralıklarla yiyeceğiniz bir avuç fındık yada fıstık sizin vitamin ve minarel ihtiyacınızı karşılıyor, sizi zinde tutuyor ve aynı zamanda sebep olduğu tokluk hissiyle kilo vermenize çok büyük oranda yardımcı oluyor.

İşte Kuruyemişler ve Faydaları:

Fındık

Kuvvet vericidir. Aynı zamanda yüksek kolestrolün düşürülmesinde çok etkindir. Kalsiyum, demir, karbonhidrat, yağ ve çinko ile metabolizmayı ciddi anlamda düzenler. E vitamini açısından oldukça zengindir. Kemik gelişimi ve güçlenmesinde etkindir. Kansızlığa karşı koruyucu görev yapar. Kanser oluşumuna engel olur. Dahası halihazırdaki bir kanser oluşumunu etkisiz hale getirmek için çalışır ve vücudu ciddi anlamda korur.

Badem

Omega 3 yönünden çok zengin olan ve faydaları bilinenden çok fazla olan baden zihni yorgunluğu gidermede çok faydalıdır. Böbrek ,mesane, tenasül yolları iltihaplarını önlemede çok etkindir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarına karşı ağrı kesici hafifletici etkisi vardır. Kalp ve damar güçlendiricidir.Tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Şeker hastalığı riskini son derece azaltır. Tam bir sağlık deposu olan badem aynı zamanda adet dönemlerinde ortaya çıkan kan şekeri düşüklüğüne engel olur. Kemikleri güçlendirir. Düzenli kullanıldığı takdirde beyin hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır. Besleyiciliği, tokluk hissi vermesi ve iştah kesici özellikleri ile kilo vermede çok etkin olan badem aynı zamanda cinsel güçsüzlüğe karşıda faydalıdır.

Antep fıstığı

İçeriğinde kolesterol barındırmayan antep fıstığı kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesinde oldukça etkindir. Kalp hastalıkları riskini azaltır. Göğsü yumuşatır. Öksürük kesicidir. Düzenli olarak günde bir avuç tüketimi sonucunda bedeni güçlendirir. Zihin gücüne sebep olur. Protein yönünden etten daha ileridedir. Kan şekerini düzenler. Kilo aldırmaz. Çocukların zeka gelişiminde çok etkilidir. Damar tıkanıklığını engelleme özelliği keşfedilmiştir.

Yer fıstığı

Baklagiller familyasındandır. Bedeni ve zihni gücü yüksek oranda artırır. Göğsü yumuşatıp, öksürük söktürür. Cinsel gücü artırmada etkendir. Kemik ve kasları güçlendirir. Mide rahatsızlıklarında etkilidir. Kolesterolü düşürür. Kalp sağlığı için son derece faydalıdır. Kansere karşı koruyucudur. Böbrek ve safra kesesi ağrılarında kullanıldığı takdirde iyi gelir. Hem besleyici hem aynı zamanda enerji vericidir. Bağışıklığı güçlendirir.Unutkanlık yani Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Beyaz leblebi

Mide suyunu çeker. Kilo vermek için kullanılabilecek harika bir kuruyemiştir.Tokluk hissi verip açlığı bastırır.    Yok denecek oranda yağ içerir. Midedeki asit fazlasını emip yok eder. Emzirme durumundaki annelerin anne sütünü artırmada çok etkilidir.

Sarı leblebi

Nohutun kavrulması neticesinde ortaya çıkar.  Vücudu kuvvetlendirici özelliği vardır. Anne sütünü artırmada yardımcıdır. Reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına çok iyi gelir. Ağrısız bir mide için düzenli olarak tüketilmesi gereklidir. (Sigaradan uzak durulmalı) Tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olur. Bel ve diş ağrıları için tercih edilesi bir kuruyemiştir. Böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcıdır. Ses kısıklığına engel olur kısılan sesin açılmasında çok yardımcıdır.

Ayçekirdeği

Bilinenin aksine ayçekirdeği bir çok faydayı içinde barındırır. günlük 50 – 100 gram ayçekirdeği bir insanın E vitamini ihtiyacının hemen hemen hepsini karşılar. Kan dolaşımının korunmasında çok etkilidir. İçeriğindeki yağ damar sertliğine engel olur.  Kalp ve sinir hastalıklarını önlemede çok önemli rol oynar. Cinsel gücü artırıcı özelliği vardır. İktidarsızlığı önleyen yapıdadır. Magnezyum zengini ay çekirdeği kemik ve eklem sağlığında son derece etkilidir. Cildi korur. Antienflamatuar özelliği sayesinde astım ve benzeri semptomların azalmasında etkilidir.

Kabak çekirdeği

Çok önemli bir besin maddesidir. Harika bir solucan, kurt ve parazit ilacı gibidir. Tenya solucanlarını ve parazitleri yok eder. Tansiyonu düşürür. Kan şekeri seviyesini dengeler ve kontrol altında tutar. İçeriğinde bolca fosfor, manganez, magnezyum, demir ve bakır barındırır. Cildi güzelleştirici özelliği vardır. Kabak çekirdeği aynı zamanda mutluluk algısı verir. Depresyona ço iyi gelir. Uykusuzluğu önleyip uyku kalitesini büyük ölçüde artırır. Kemikleri güçlendirir. Böbrek taşı oluşumunu engellediği tespit edilmiştir. İdrar zorluğuna karşı etkindir.

Ceviz

Alzheimer ve egzama hastalıklarına çok iyi gelir. Zeka gelişiminde etkindir. Kalp hastalıklarını önleyerek kalp atışlarını düzenler. Prostat kanserine engel olur. Omega 3 yağ oranı düşük olan çocuklarda ortaya çıkan hiperaktivite ve davranış bozuklarını düzenleyer. Omega 3 bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir.Kan pıhtılaşmasını önleyen harika bir besin maddesidir. Beyin damarlarına çok faydalıdır.Düzenli olarak günde 3 – 4 adet yenildiği takdirde bir çok faydası görülmeye başlayacaktır.

cerez

admin
Ogreniyoruz.Org

  Erzurum Lor Dolması

  Previous article

  İşlemci Nedir?

  Next article

  You may also like

  5 Comments

  1. Merhaba. Şimdi bu konuda bişey sormak istiyorum. Paylaşım yapıldığına göre bu konunun yazarı arkadaşımız kuruyemişler hakkında bilgili olmalı. Öğrenmek istediğim şu; Kilo vermek için kuruyemişler yemekten öncemi yoksa bir miktar yemek yedikten sonramı yenilmeli. Acil kilo vermem gerekiyo kuruyemişin kilo vermedeki etkisi ve kullanım şekli hakkında bi bilgi verirseniz gerçekten sevinirim. Teşekkürler.

  2. Merhaba Serhat bey. Sorunuz için teşekkür ediyoruz. Önce şunu belirtelim. Sorduğunuz soru hakkında yeterli derecede doğru cevabı vermek için doğru kaynaklar taranıyor, alanında uzman kişilere soruluyor ve net olarak hazırlandıktan sonra okuyucularımıza cevap veriliyor. Zira amacımız fayda sağlamak.

   Kuruyemişler ve kilo vermek için özellikle beyaz leblebi yemekten önce bir avuç kadar yenirse hem tokluk hissi oluşmasına sebep olacak ve hemde vücut için gerekli vitamin ve minarellerin önemli bir kısmının alınmasına vesile olacaktır. Bu miktar beyaz leblebiyi (zaman zaman badem ve ay çekirdeği ile destekleyebilir 20 şer gram her ikisinden alabilirsiniz.) yedikten 3 – 5 dakika kadar bekleyip yemek için masaya geçebilirsiniz. Tokluk hissi dolayısı ile iştahınız yarı yarıya inmiş olacağı için fazla yemek istemeyeceksiniz. Az miktarda yiyeceğiniz yemek öncesindeki kuruyemişle bir birini tamamlayacak ve güzel bir diyet programı oluşturmuş olacaksınız.

   Kuruyemişler bilinenin aksine hem besleyici, hem güç ve zindelik verici yiyeceklerdir.

  3. Kuruyemiş çeşitleri hangisi olursa olsun gerçekten faydalı. İnsanlar bunun farkında değil. Hem doyurucu hemde insan sağlığı açısından çok önemli. Kilo vermek adına düzenli bir şekilde bence yemeli insan. Mesela sadece leblebiden örnek vereyim leblebinin faydaları saymakla bitmez hepsinin farklı ve değişik faydaları özellikleri var. Bilinçli bi şekilde düzenli olarak yemek gerek.

  4. […] sağlıklı bir doyurma oranı ile tokluk vermesi açısından kilo almayada sebep olmamaktadır. Kuruyemişlerin Faydaları için bu yazımızıda okuyabilirsiniz. Tıklayınız […]

  5. […] İşte Kuruyemişler ve Faydaları: […]

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık