0

dana-rosto

Bu gün nefis bir lezzet olan Dana Rosto ve yanında garnitür olarak patates püresinin tarifini anlatacağız. Esasen siz yanında patates püresi yapmayabilirsiniz. İkiside kendi başına bağımsız birer yemektir. Yanında patates püresi ile birlikte servis yapmak zaman zaman bazı insanlar için farklı bir zevk olmakla birlikte elbette arzuya göre sade Dana Rosto olarakta servis yapılabilir.

Dahası bu yazımızda esas olarak vurgulamak istediğimiz Dana Rosto ve bu leziz damak tadının yapımını detaylı bir şekilde anlatmaktır. Dana Rostoyu tatmadıysanız bir an önce işinin ehli bir lezzet ustasının elinden tadın yada aşağıda verdiğimiz detaylı tarifi tam belirtildiği şekilde uygulayarak Dana Rostonuzu kendiniz hazırlayıp gerek misafirlerinize, sevdiklerinize gerek kendinize leziz bir ziyafet çekin. Burada bir detayı açıklayalım Dana Rosto kızartılırken daha öncesinde fırını çok yüksek sıcaklığa ayarlayıp eti öylece fırına verin. Kızarmaya başladığı anda sıcaklığı 90 – 100 derece düşürün. Böylece et yumuşak, kıvamında ve daha lezzetli olacaktır.

Dana Rosto Malzemeleri

 • 1 kg dana tranç (dana etinin bud kısmı)
 • Yeterince sıvı yağ
 • 1 adet havuç
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 çorba kaşığı salça
 • 8 adet patates
 • 3 su bardağı süt
 • 2 çorba kaşığı tereyağ
 • İsteğe göre tuz karabiber acı biber

Dana Rosto Yapılışı

Dana Rostonun yapımına geçmeden önce rostonun pişirileceği fırın en yüksek sıcaklığa ayarlanıp ısınması beklenir. (Fırının rostoyu kızarmaya almadan önce çok sıcak olması ve kızarınca fırın ısısının düşürülmesi etin yumuşak ve kıvamında lezzetli olarak kalmasını sağlar.) Ardında dana etinin yağ ve sinirleri ayrılıp temizlenir. Uygun büyüklükte bir tepsi hazırlanıp ve içi gerektiği kadar yağlanır. Dana eti tuz ve arzuya göre diğer baharatlarıyla birlikte iyice karıştırıldıktan sonra tepsiye yerleştirilir. Tepsiye yerleştirilen et sıvıyağla ıslatılır. Rostonun kendisine ait suyunun dışarıya akmasına engel olmak için 250 derece sıcaklığa ayarlanmış fırına yerleştirilir. Amaç ilk olarak üzerinin çabucak kızarmasıdır. Böylece etin suyu dışarı akmayacaktır. Etin üzeri kızarmaya başladığı anda fırının sıcaklığı 150 dereceye düşürülür. Dana eti 150 derece sıcaklıkla bir ile iki saat arası ağır ağır kızartılarak pişmesi sağlanır. Hemen ardından patatesler soyulur iyice yıkanır ve ceviz büyüklüğünden biraz daha fazla irice olacak şekilde parça parça kesilir doğranır. Genişçe bir tencerenin içine patateslerin üzerini iki parmak miktarı kadar geçecek şekilde su doldurulur ve ocağı altı açılarak su ısınmaya bırakılır. Ardından yeterince tuzuda eklenerek 25 – 30 dakika kadar pişirilir. Patates belirlenen süre kadar kaynatılıp pişirilince  soğumadan hemen ezilir. Ardından tereyağı ve sıcak süt eklenip bir defa daha karıştırılır. Patates püresi servise hazırdır.

Bu arada etin pişmesine 10 dakika kala soğan ince ince doğranıp ayrı bir kabın içine dökülür. Sonrasında havuç dış tarafı temizlendikten sonra fındık büyüklüğü oranında doğranır ve rostonun etrafına düzenli bir şekilde serpilir.  Et piştikten sonra tepsiden alınıp sıcak bir yerde muhafaza altına alınır. Etin tepsisi içine salça ile birlikte bir su bardağı su eklenir ve 3 – 4 dakika kaynatılıp süzgeçten geçirilir.  Ardından kıvamını almış olan rosto ince ince ve olabildiğince düzenli dilimler halinde kesilip servis için hazırlanan tabaklara yerleştirilir. Üstüne zevke göre sos dökülür. Garnitür olarak hazırlanan patates püresi ile birlikte sıcak şekilde servise sunulur.

altgolge

admin
Ogreniyoruz.Org

  Yerli Akıllı Antivürüs Programı

  Previous article

  Balıklar Boğulmadan,Bozulmadan Suda Nasıl Yaşıyor?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir