0

hingel_yapimi

Bu gün sizlere, Azerbaycan’da Xıngal, Dağıstan’da Hinkal olarak bilinen Hıngel yemeğinden bahsetmek ve nasıl yapıldığını anlatmak istiyoruz. Hıngel Dadaşlar diyarı Erzurum ilimizin çok sevilen mantı türü leziz yemeklerinden biridir. Mantılık olarak kesilen hamurların arasına et koyularak yapılır ve çok lezzetli olur. Türkiye çapında Erzurum’da, Artvin Şavşat’ta, Çorum Alaca’da, Doğu Karadeniz’de Türkiye dışında ise başta Dağıstan olmak üzere Kafkasya’nın hemen hemen yer bölgesinde yaygın olarak ve bilinen bir yemektir.

Pişirildikten sonra leziz köy tereyağı ve yine nefis köy yoğurdu ile birlikte servi edilen hıngel’i tatmadıysanız bir an önce üstelik yerinde tadın. Eminiz bu tadı çok uzun süre unutamayacaksınız.

Hıngel Malzemeleri

 • 4,5 Su bardağı un
 • 2 Adet yumurta
 • Yeteri miktarda tuz
 • Hamuru yoğurmak için orta sıcaklıkta su

Hıngel’in İç Malzemeleri

 • 350 gram dana kıyma
 • Tuz ve karabiber

Servise Sunulmadan Önce Hıngel’in Üzeri İçin Gereken Malzemeler

 • 600 gram köy tereyağı
 • Kırmızı pul biber
 • Yoğurt

Hıngel’in Yapılışı

Öncelikle 350 gram unu 2 adet yumurtayla derin bir kapta karıştırıp iyice yoğurarak hamur haline getirin. Ardından bu hamuru bir süre (20 – 45 dakika) dinlenmeye bırakın. Dinlenme süresi dolan hamuru açıp iyice katılaşıncaya kadar yoğurun ve birkaç yufka oluşturun. Oluşturduğunuz her yufkayı dikkatli bir şekilde katlayıp hafif un serperek bir kabın içine yerleştirin. Diğer yufkalarıda aralarına (birbirlerine yapışmamaları için) bir miktar un serperek üst üste yerleştirin. Tercihe göre yan yanada yerleştirebilirsiniz. Daha sonra bu yufkaları 5 er santimlik ölçülerle üçgen şeklinde parçalara kesin. Tamamen kestiğiniz üçgen parçaları geniş bir tepsi yada geniş bir yer sofrası üstüne yaygınca bırakın. Ardından 350 gram olarak ayırdığınız dana kıymayı bir yemek kaşığı salça, karabiber, kırmızı biber ve yeteri kadar tuzla birlikte iyice yoğurarak karıştırın. Kıvamına gelince kesmiş olduğunuz üçgen hamur parçalarının içlerine yerleştirip hamurları köşelerinden üst üste gelecek şekilde kapatın. Ardından yeteri kadar büyüklükteki bir tencerede hafif tuzlu su kaynatın.

Kaynamaya başlayan tencerenin içine etle doldurulmuş hamurları 8 – 12 dakika  kaynatıp çıkarın. Hamurların tamamı tencere içerisine aynı anda sığmayabilir. Vardiyalı bir şekilde bir miktar atıp kaynadıktan sonra geniş bir tepsinin içine alabilir ardından aynı işlemi kalan etli hamurlar için yapabilirsiniz. Bütün hamurların haşlanıp tepsiye yada servis tabaklarına çıkarılma işlemi bittikten sonra bir tavada leziz köy tereyağı kırmızı pul biber ve kıvamında salça ısıtılıp sos halinde üzerlerine dökülür. Nefis köy yoğurdu ile birlikte servis yapabilir oturup afiyetle yiyebilirsiniz. Afiyetler olsun. Unutmayın ustasının elinden çıkmış bir hıngeli yiyince tadının damağınızdan uzun süre gitmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

shadow

admin
Ogreniyoruz.Org

  Mayalar ve Kristal Kafatası Teknolojisi

  Previous article

  Erzurum Su Böreği

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir