0

windows7_mavi_ekran_hatasi

(Blue Screen Error) veya DUR (STOP)  BSOD yani “Blue Screen of Death” olarak da bilinen Mavi Ekran Hataları  hiç farkında olmadığınız zamanlarda karşınıza çıkar. Mavi Ekran Hatası ile birlikte ekranınızda “Bilgisayarınızın zarar görmesini engellemek için Windows kapatıldı” yazısını içeren bir uyarı görebilirsiniz. Bu durum sıkıntı yaşamanıza sebep olur.  Zira bir anda bütün işleriniz kilitlenir ve durur.  Söz konusu Mavi Ekran Hataları ile ilgili olarak bilgi ve tecrübeniz yoksa vakit kaybetmeden bilgisayarınızı teknik servise götürmenizde fayda var. Zira siz hiç birşey yapamayacağınız gibi beklemekte çözüm olmayacaktır.

Merak etmeyin bilgisayarınızda kullandığınız oyun yada finans programları, muhasebe programları gibi harici paket programlar bu hatalara sebep olmaz. Mavi Ekran Hataları donanımsal yada yazılımsaldır. Sorunun giderilmesi çok zor olabilir. Zira örneğin ekran kartınızda artık geri dönülmez bir hata oluşmuş, yada diğer donanımızda parça değişecek bir sorun ortaya çıkmış olabilir. Mavi ekran hataları esasen her zaman bozuk donanımlardan, bozulmuş donanım bileşenlerinden yada ilgili donanımların yazılımlarından kaynaklanır.

 Mavi Ekran Hatalarını Çözmek İçin Önce Problemi Teşhis Etmek Gerekir. Bunun için ekrana çıkan hata raporunu analiz etmeniz gerekmekte. Bunun için şu adımları takip  edin;

adim1

Mavi Ekran Hataları ile karşılaşıldığı zaman genelde mavi ekran hatasına sebep olan etkeni tam ekranda görecekken bilgisayar kendini restart eder ve yeniden başlatır bu sebeple ekrandaki hata mesajını görmek mümkün olmaz. Bilgisayarınızın bu davranışını şu şekilde değiştirebilirsiniz;

Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş Sistem Ayarları’na girin ve Gelişmiş sekmesine tıklayın. Buradan Başlangıç ve Kurtarma  altındaki Ayarlara tıklayın ve Sistem Hatası altındaki “Otomatik olarak yeniden başlat” işaretini kaldırın. Artık Mavi Ekran Hatası ile karşılaşınca bilgisayarınız kendini kapatıp yeniden başlamayacaktır. Böylece ekrana gelen hatanın kaynağını tespit edebileceksiniz.

mavi-ekran-sistem-uyarisi

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatıp yeniden Mavi Ekran Hatası vermesini bekleyebilirsiniz. Hata Ekranı karşınıza çıkınca ekrana dikkatli bakın ve “Sorun şu dosyadan …. Kaynaklandı”  uyarı yazısı ile belirtilen ilgili dosyanın adını not alın. Ekrana çıkan “DUR:” Hata kodudur. Bu kodu bir yere not alın.

adim2

1 – Mavi Ekran Hatası ile karşılaşmadan önce en sık karşılaşılan durumlardan birisi olan son yaptığınız değişiklik olayını gözden geçirin. Örneğin herhangi bir aygıtın sürücü güncellemesini yapmak, sistem güncellemesi yapmak, sistem bütünlüğünü bozacak herhangi bir yazılım yüklemek yada yeni bir ekran kartı takmak gibi son işlemleri gözden geçirin. Yapmış olduğunuz bu son işlem bilgisayarınızda mavi ekran hatasına sebep olabilir.

2 – Bilgisayarınızı son zamanlarda bir yere çarpmak yada yere düşürmek gibi bir olay yaşadınızmı?. Böyle bir olay yaşadıysanız kablo bağlantıları yada diğer donanımlardan herhangi biri yerinden oynamış olabilir. Bu durumda Mavi Ekran Hatası ile karşılaşmanız olasıdır. Bilgisayarınızı açıp ram lerinizi sabit diskinizi sistem kablolarınızı dikkatli bir şekilde kontrol edin.

3 – Bilgisayarınız aşırı derecede ısınıyorsa bu durumda Mavi Ekran Hatasına sebebiyet verecektir. Fanları kontrol edin. Bilgisayarınızın aşırı ısınmasına sebep olan etkeni ortadan kaldırın olası mavi ekran hatasının çözüldüğünü gözlemleyebilirsiniz.

4 – Bazı Ram Test yazılımları ile Ram lerinizi kontrol edin. Zira Mavi Ekran Hatalarının büyük çoğunluğu bozuk donanımdan kaynaklanmaktadır. Ram lerinizden birinde arıza varsa test yazılımları ile bulup ilgili değişikliği yaparak Mavi Ekran Hatası sorununu çözebilirsiniz.

5 – Bilgisayarınızın HDD sini yani sabit diskini test edin. CHKDSK dos komutu ile bu işlemi yapabilirsiniz. Bunun için Başlat >> Çalıştır kutucuğunu açın chkdsk/r yazın ve enter tuşuna basın. Çıkan ekranda “sistemin sonraki başlatmasında bu birimin gözden geçirilmesini zamanlamak istermisiniz? ( E/H ) şeklindeki soruya E tuşuna basarak onay verin. Böylece bilgisayarınız yeniden başladığı zaman disk taraması başlayacak ve olası hatalar düzeltilecektir.

kaynagi

1 – Öncelikle bilgisayarınızda bir tamirat başlatmak için sisteminizi güvenli modda açmalısınız. Bilgisayarınız açılırken henüz Windows logosu görünmeden F8 tuşuna bastığınız takdirde bilgisayarınız güvenli modda açılacaktır.

2 – Sisteminizde lisanslı ve güçlü  bir antivirüs programıyla genel tarama yapın.

3 – Sistem kurtarma işlemi yaparak bilgisayarınızı eğer daha önce aldıysanız sorunsuz çalışan bir sistem yedeğine geri alarak Mavi Ekran Hatasından kurtulabilirsiniz.  Bu işlem işe yararsa bu sistem yenilemesinden önce yüklediğiniz bir sürücünün Mavi Ekran Hatasına sebep olduğu anlaşılmış olacaktır. Bu durumda ilgili sürücüyü bulup mevcut arızaları giderdikten sonra hatadan kurtulabilirsiniz.

5 – Donanım Problemleri için ramlerinizi, harddiskinizi ve diğer bütün donanımlarınızı arızalı olma durumlarına karşı detaylı bir şekilde tarayın, sıcaklık kontrolleri yapın, aşırı ısınma problemini olasılıklarını gözden geçirin. Eksik sürücüleriniz varsa doğru olanları bularak eksiksiz yükleyin.

turuncucizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  3RDi Teknolojisi ile Alnınızdan Fotoğraf Çekin

  Previous article

  Milli Kripto Sistemi İçin Düğmeye Basıldı

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir