0

meyvelerdeki-mucizevi-ozellikler

Meyvelerdeki Mucizevi Özelliklerden haberdarmısınız?. Bilindiği gibi İlkbahar, kıştan sonra tabiatın derin bir uykudan uyandığı mevsimdir. Ağaçların yeşil yapraklarla dolduğu, çiçeklerin açtığı, kuşların ve kelebeklerin uçuştuğu, yaz mevsiminin habercisi olan ılık rüzgarların estiği ilkbaharda, tabiat yenilenir ve tüm güzellikleri gözler önüne serilir. Bu güzelliklerden bir tanesi de meyvelerdir. Rengiyle, kokusuyla, değişik tatlarıyla, vitamin deposu olan meyveler Allah’ın insanlara nimet olarak sunduğu güzelliklerdendir ve Allah’ın rahmetinin, şefkatinin göstergelerindendir.

Eğer Allah’ın sizin üzerinizde fazlı ve rahmeti olmasaydı ve Allah gerçekten Rauf (şefkat eden ve) Rahim olmasaydı (ne yapardınız)? (Nur Suresi, 20)

Bitkilerde gelecek kuşakların devamlılığı için üreme, çiçeklenme ile başlayıp meyve oluşumu ve tohum oluşması süreci içinde sağlanır. Meyvenin en önemli işlevi olgunlaşmamış tohumları ortama ve tohum yiyicilere karşı korumak ve değişik yörelere dağıtmaktır. Meyve içinde yer alan tohumlar canlıların yemesi ile dağılabildiği gibi rüzgar, su gibi faktörlerle etrafa saçılabilmektedir. Böylece yeni bitkilerin oluşması sağlanmaktadır. Kapkara toprağın, minicik tohumla birleşerek, bu tohumun içinden rengarenk çiçekleri, mis kokulu meyveleri çıkarması Yüce Rabbimizin yaratışındaki mucizelerden sadece biridir.

Yeryüzündeki binlerce çeşit meyve, insanlar için hem bir besin kaynağı hem de içerdikleri vitamin ve minerallerle bir şifa kaynağıdır. Örneğin dünya üzerinde en çok tüketilen meyvelerden biri muzdur. Muz çok besleyici bir besin kaynağı olması, birçok vitamin, protein, mineral ve aminoasiti içeriyor olması yatmaktadır. Özellikle B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir.

Muz kalori değeri çok yüksek olmasına karşılık hiç kolesterol içermez. Önemli ölçüdeki potasyum içeriği kalp kaslarının gelişimini ve kalp atışlarının normale dönmesini sağlar. Vücudun su dengesini ayarlar. Muz içerdiği B1 vitamini sayesinde vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasında etkilidir. Ayrıca yine B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasına da etki eder. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder. Bu yararlarının yanı sıra, Allah Kuran’da “Üstüste dizili meyveleri sarkmış muz ağaçları” (Vakıa Suresi, 29) ayetiyle muzun cennet meyvelerinden olduğunu haber vermiştir. Elbette ki diğer tüm nimetler gibi cennetteki muz da dünyadakinden çok daha kusursuz olacaktır. Ancak Allah dünyada da bu cennet nimetinin bir benzerini yaratmış ve insanları bu meyveden faydalandırmıştır.

Kendine özgü hoş kokusu ve tadıyla baharın güzel meyvelerinden bir tanesi çilektir. Meyvesi, küçücük ve içinde kendine özgü aromalı çekirdekleri bulunan meyveciklerin bir çiçek tabanında gelişip büyümesi ile meydana gelir. Kırmızı rengini ise olgunluk döneminde alır. Çilek C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Çilekteki C vitamini miktarı limona oranla daha yüksektir. Çilek özellikle gut, damar tıkanıklığı ve romatizma gibi rahatsızlıkları olanlara tavsiye edilmektedir. Çünkü çileğin kanı berraklaştırma ve akıcılığını sağlama gibi bir özelliği vardır. Çilek estetik görünümüyle, kendine özgü kokusuyla ve olağanüstü tadıyla Allah’ın benzersiz sanatını sergileyen özel bir tasarım harikasıdır.

Yeryüzündeki saymakla bitiremeyeceğimiz çeşitlilikteki bitkiler, milyonlarca yıldır ne zaman ne yapmaları gerektiğini, ne zaman çiçek açacaklarını ya da meyve vereceklerini tohumlarında saklı program sayesinde bilmekte ve unutmadan, yanılmadan bu programı uygulamaktadır. Doğadaki bin bir çeşit meyve ise, her seferinde aynı kusursuz tasarımda, aynı koku ve tatla hiç hatasız oluşmaktadır. Üstelik her biri içerdikleri değişik vitamin, mineral ve bileşiklerle insanlara besin kaynağı olurken, bir yandan da birçok fayda sağlamaktadır.

Meyvelerde, bilinçli ve üstün bir akıl sahibinin yaratışı olduğu açık bir gerçektir. Meyveler Allah’ın yaratma sanatını gözler önüne seren delillerdendir. Allah bir Kuran ayetinde bu gerçeği şöyle bildirmektedir:

“O, gökten su indirendir. Bununla her şeyin bitkisini bitirdik, ondan bir yeşillik çıkardık, ondan birbiri üstüne bindirilmiş taneler türetiyoruz. Ve hurma ağacının tomurcuğundan da yere sarkmış salkımlar, -birbirine benzeyen ve benzemeyen- üzümlerden, zeytinden ve nardan bahçeler (kılıyoruz.) Meyvesine, ürün verdiğinde ve olgunluğa eriştiğinde bir bakıverin. Şüphesiz inanacak bir topluluk için bunda ayetler vardır.” (Enam Suresi, 99)

turuncucizgi

Kaynak: Bilgiler Dünyası | www.bilgilerdunyasi.net

admin
Ogreniyoruz.Org

  Yerli Yüz Tanıma Teknolojisi

  Previous article

  İnternetten Para Kazandıracak 5 Etkin Yol

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Mucizeler