0

milli-kripto-sistemi

Uzun süredir ABD, Rusya ve İsrail gibi ülkelerin üretmiş olduğu kripto sistemini kullanan Türkiye, kendi kriptosunu oluşturmak için yoğun bir çalışma başlattı. Devletin gizli sırlarını telefon dinleme gibi illegal yollarla elde etmeye çalışan paralel örgüt ve benzeri kötü niyetli örgütlerin veya başka ülkelerin dinlemesine karşı Türkiye, tamamen yerli Milli Kripto Sistemi geliştirmek için düğmeye bastı.

Zira bu artık bir zorunluluk çünkü ABD, Rusya ve İsrail gibi ülkelerin kripto sistemi üreterek diğer ülkelere satması, ilgili ülkelerin gizli sırlarınında ele geçirilmesine sebep oluyor. Bu ülkelerin ürettiği kripto sistemini kullanmak istemeyen Türkiye geçtiğimiz yıllarda TÜBİTAK uzmanlarınca milli kripto sistemi geliştirmişti. TÜBİTAK tarafından üretilip geliştirilen kriptolu cep telefonu ile Türkiye Kriptolu Cep Telefonu üretebilen 6 NATO ülkesinden biri konumuna gelmişti.

Söz konusu bu cihazın şimdilerdeki yeni modeli MİLCEP-K2’yi  çok daha ergonomik ve daha küçük hale getiren TÜBİTAK mühendisleri, kriptolu chat (sohbet) özelliğide bulunan cihaza aynı zamanda 3G özelliği eklemeyi de hedefliyor. Türkiye ise 17 – 25 Aralık arasında yapılmak istenen darbe girişimlerinden sonra TÜBİTAK tarafından üretilen kripto sisteminin paralel örgüt mensupları tarafından yapılmasının, sistemin içinde onların olmasının anlaşılması üzerine sistemi iptal etmişti. Ve artık Milli Kripto Sistemi için ciddi anlamda düğmeye basıldı.

Milli Kripto Sistemi Dünyanın En Güvenli Kripto Sistemi Olacak

Tam anlamıyla büyük bir ihanet çemberi haline dönüşen paralel örgütün (paralel yapı)  devletin en üst makamlarını dinlediği ve bunların bazı ülkelere servis edilmesinin ortaya çıkması üzerine, Milli Kripto Sistemi daha da önem kazandı ve artık büyük bir zorunluluk haline geldi. Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak vatansever bir ekiple ve tamamen alanında uzman kişilerle oluşturulacak Milli Kripto Sistemi, dünyanın en yüksek güvenli sistemi olması özelliğini taşıyacak.

Esasen cep telefonu ile haberleşmenin hareket yeteneği sayesinde birçok avantajı var. Fakat bu kolay iletişim ağı aynı zamanda üçüncü kişilerin de habersiz bir şekilde sisteme dahil olarak ortamı dinlemesine olanak sağlayabiliyor.  Öyleki bu durum devletin gizli sırlarının konuşulduğu kriptolu telefonların görüşmelerini dahi kapsayabiliyor.

Peki Kriptolu Telefon Nedir?

Kısaca iki kişi arasında geçen konuşmayı araya habersiz dahil olan üçüncü kişiye sadece karışık frekanslar olarak gönderen gelişmiş bir şifreleme sistemidir. Kriptolu telefonlar ses dalgalarını alırken veya gönderirken farklı bir şifre ile frekans gönderir.

kriptolu-telefon

Karşı taraftaki diğer kriptolu telefon bu şifreleri algılayıp çözümler ve doğru frekanslar ile ilgilidinleyiciye sunar. Bu sayede iletilen ses dalgalarının şifreli halde iletilmesi sağlanmış olur. Kripto telefonlar sinyalleri şifrelemek için farklı algoritmalar kullandıkları için şifreleri çözmek çoğu zaman imkânsızdır. Bu sebeple cep telefonu üzerinden yapılan konuşmaları dinlemeye çalışanlar anlamsız ses dalgaları duyar.

Araştırma Alıntı Kaynağı : Star Gazetesi | Ahmet Fatih Erturan

turuncucizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Mavi Ekran Hataları ve Çözümü

  Previous article

  Android Cihazınızdan Hırsız Alarm Sistemi Yapabilirsiniz

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Genel