3

bu-urunler-kantinlerde-satilmayacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kendi seçim bölgesi olan Bursa’nın Orhangazi İlçesi’ndeki Ali Tekin İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti. Burada öncelikle öğrencilerin yeni eğitim öğretim yılını kutlayıp ardından Orhangazi Belediyesi tarafından ilköğretim öğrencilerine özel olarak hazırlanan eğitim setlerini öğrencilere dağıtan Bakan Müezzinoğlu bu eğitim yılında Sağlık Bakanlığı, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber ortak yürütecekleri program kapsamında ’Sağlıklı Kantin Uygulaması’ adı altında bir uygulama başlatacaklarını söyledi ve  “Bu uygulama kapsamında okul kantinlerimizde gazlı içecek ve cips gibi ürünlerin satışı yasaklanacak” dedi.

Okul Kantinlerinde Kola ve Cips Artık Yasak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konuşmasına “İki kelime önemli. Bunlardan birincisi sağlıklı beslenme, ikincisi de hareketli yaşam. Sağlıklı beslenmede özellikle öğrencilerimize kantinlerde uygulayabilmek için Sağlıklı Kantin Uygulaması hayata geçiriyoruz. Öğrencilerimiz sağlıklı beslenmenin ilk ayağını buralarda, okullarda öğrenecekler.” şeklinde devam etti.

Amaç Sağlıklı Bireyler, Aileler ve Toplumlar Yetiştirmek

Konu ile ilgili açıklamalarına, velilerede hitap eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  sağlıklı birey, aile ve toplum hedeflediklerini belirterek özellikle anne ve babalardan da mutfaklarını ve buzdolaplarını sağlıklı beslenme kültürüne uygun ürünler kapsamında hazırlamaları yönünde talepte bulunduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Özellikle annelerimiz çocuklarını okula gönderirken onlara mutlaka kahvaltı ettirmelerini istiyoruz. Olmazsa olmaz öğünümüz; kahvaltılardır. Ülkemizde, zeytin, peynir, yumurta, domates, biberi, sütü olan bir ülkeyiz. Bunların çocukların damak tadına göre bir kültüre dönüştürecek, Sabah kahvaltıya dönüştürmesi gerekiyor. Biz de bağlamda Sağlık Bakanlığı olarak Sağlıklı Kantin uygulamasını bu yıl hayata geçiriyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı olarak 3 bakanlığımız bir arada çalışmalar yapıyor. Gazlı içecekler, cips türü yiyecekler tamamen kantinlerde yasaklanıyor. Meyve, ayran, süt peynir ve bu anlamda yine destek olsun diye sandviçler ama peynirli domatesli biberli sandviçler olacak. Gazlı içecekler ve cipslerin yasak olması sağlıklı yaşam kültürüne katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu söz konusu uygulamanın ülke genelinde bütün ilk ve ortaöğretim okullarında geçerli olacağını sözlerine ekleyerek konuşmasını bitirdi.

turuncucizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  35 Yıl Sonrasının Müthiş Teknolojisi

  Previous article

  Trustrank Nedir?

  Next article

  You may also like

  3 Comments

  1. gerçekten harika olmuş benim lise zamanlarında ne yediğim belli değildi

  2. bencede satılmasın ama çok geç kaldrlar..

   1. Haklısınız değerli okurumuz. Fakat elbette zararın neresinden dönülürse ve bundada ne kadar süratli olunursa kârdır.

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Genel