1

halüsinasyonBir grup psikolog ilginç bir araştırmaya imza attı. International Journal of Cyber Behaviour, Psychology and Learning dergisi kapsamında yayınlanan bu araştırmaya göre bilgisayar yada benzeri cihazlarların başında oyun oynayarak saatler geçiren bir çok oyun bağımlısı bir süre sonra halisünasyon görmeye başlıyor. Bu sonuç derginin 1200 – 2000 civarında oyun severle yaptığı anketin neticesinde ortaya çıktı. Dahası Ankete katılanların yüzde 12 si oyun oynamayı bıraktıktan sonra dahi oyuna ait ses ve efektleri duymaya devam ettiklerini söylediler.

Duyulan seslerin başında, araba ve mermi sesleri, patlamalar, lazer sesleri,  kılıçlar, çığlık ve bağrışmalar, düşen paraların çıkardığı sesler, ziller ve oyun karakterlerine ait olduğu düşünülen derin soluma gibi efektlerin yer aldığı vurgulandı.  Katılımcılardan birinin söylediği ise gerçekten ilginç bir detaydı. Bu katılımcı kulağına ‘ölüm fısıldandığını’ belirtiyordu.  Bir başka katılımcı ise yolculuk ettiği metronun kalabalık bir saatinde kafasının içinde ‘Hadi, hadi, hadi!’ sesini duyduğunu beyan etti.

İlginç araştırmanın en başında yer alan İngiltere’nin Nottingham Trent Üniversitesi’nde görevli Ortiz de Gortari, oyun sonrasında duyulan tüm seslerin gerçek hayatta var olan ve oyunlarla bağlantısı olan nesneler aracılığıyla ortaya çıktığını ifade etti.  Dolayısı bu oyunlar vasıtasıyla gerçek hayatla oyun arasında bir bağlantı kuruluyor ve oyuncu adeta hipnotize olarak gerçek hayatta farkında olmadan yada bilerek uygulayacağı alışkanlıklar edinmiş oluyor.  Ortiz  Gortari, ‘oyunlardaki nesne ve olaylar, gerçek hayatta vücut hareketlerini, hisleri, duyguları ve algıları harekete geçirip çağrışımları tetikliyor’ dedi.  Gortari açıklamasına, “Oyunseverlerin zihni, yapbozdaki eksik parçaları tamamlıyor ve oyun sürecinde görmeyi umduklarıyla dolduruluyor” sözleriyle devam etti.

Bu durumun eni bir bulgu olmadığını belirten bilim adamları, bu oyunların insan hayatına girdiği zamandan bu yana ortaya çıkan bu tip etkileşimleri ‘oyun transfer fenomeni’ olarak tanımlıyorlar. Konuyla ilgili olarak yaşanmış bilinen en eski olaylardan biri, 1993 yılında ‘Super Mario Brothers’ oyununun müziği tarafından lanetlendiği söylenen bir kadına ait. Araştırmacılara göre  İrlanda’da yayın yapan Psychological Medicine dergisinde ‘Nintendo halüsinasyonu’ adıyla yayınlanan ve aynı adla  yani ‘Nintendo halüsinasyonu’ olarak adlandırılan olayla şimdikilerin bağlantılı olduğuna dikkat çekiyor. Dahası oyun bağımlıları sadece ses duymakla kalmıyor, belli başlı çizgiler,  insanların başları üzerine değerler gösteren gösterge ifade eden çubuklarda görebildiklerini belirtiyorlar. Hatta bazı oyun bağımlıları bu halisünasyonların, ses ve görüntülerin artık çıldırtıcı boyuta geldiklerini itiraf etmekten kaçınmıyorlar.

Kuşkusuz çözüm basittir. Elbette bir insan bilgisayar oyunu oynayabilir fakat oyun yada herhangi bir zevk kişi için bağımlılık seviyesine gelmemelidir. Zira günümüz yüksek teknolojinin yaşandığı bir zaman dilimidir. Yüksek teknoloji vasıtasıyla zihinsel savaşlar yapılabilmekte insan beyinleri telkin ve değişik çalışmalarla yanlış bilgilerle doldurulabilmektedirler. Bu duruma karşı yapılacak doğru hareket bilinçli bir kişilik olmak ve açık bir bilinçle dünyaya bakmak olacaktır.


 

admin
Ogreniyoruz.Org

  Free CSS Template PhotoProwess

  Previous article

  İnegöl Köfte Tarifi

  Next article

  You may also like

  1 Comment

  1. […] başında oyun oynayarak saatler geçiren bir çok oyun bağımlısı bir süre sonra halisünasyon görmeye başlıyor. Bu sonuç derginin 1200 – 2000 civarında oyun severle yaptığı anketin neticesinde ortaya […]

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir