0

PHP yani uzun adıyla personal home page, html kodları içine gömülebilen,sunucu tarafında çalışan. dünya çapında yaygın bir kodlama ve script dilidir. Perl, C/C++ tipindedir. Dolayısı ile Perl, C/C++ kullanımına yabancı olmayan kullanıcılar için kısa sürede öğrenilecek bir kodlama dilidir. İlk geliştiricisi ve uygulayıcısı Rasmus Lerdorf“tur. Lerdorf kişisel sitesine gelen ziyaretçileri görebilmek için bir script yapmak istedi. Bu çalışmayla PHP nin temelini atmış oldu. Kısa sürede yaygınlaşan  PHP’ kodlama dilinin kullanım açısından çok tercih edilmesinin ardından sürekli geliştirilmeye başlandı.

..

1995 yılında Rasmus Lerdorf kendisine ait bir PHP geliştirici grubu kurdu.Geçen zaman içinde Perl dilindeki fonksiyonlardan tamamen arındırılmış ve Object Oriented (Nesneye Dayalı) bir dil haline getirilmiştir. Şimdilerde PHP4 versiyonunun ardından geliştirilen PHP5 versiyonu çok daha güçlü ve daha fazla özelliklidir. Ayrıca PHP ‘de linux gibi açık kaynak kodlu bir dildir ve dağıtımı ücretsiz yapılmaktadır.

Adabas, Oracle, D, Sybase, FilePro, mSQL, Velocis, mySQL, Informix, Solid,dBase, ODBD Unix PostgreSQL ve DBM veritabanlarıyla güvenli bir şekilde etkileşime girebilip  SNMP,  IMAP, NNTP , POP3 , HTTP servislerle sorunsuz bağlantılar kurabilmektedir. Linux & Apache  ve  mySQL” kullanılması en yaygın olan platformlardır.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Mantı Yapımı

  Previous article

  PHP Kurulumu

  Next article

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.

  More in PHP