0

PTT Yurt İçi Para Gönderme

PTT, Türkiye’nin en köklü ve haliyle en eski devlet kurumlarından biridir. PTT 170 seneyi aşkın bir geçmişiyle günümüzde de birçok alanda hizmet veren bir anonim şirket haline gelmiştir. PTT üzerinden para göndermek mümkündür. Burada size yurtiçinde para gönderimi hakkında bilgiler vereceğiz.
PTT ile para göndermek hem kolay hem de maliyet olarak oldukça avantajlıdır. Rakiplerine nazaran bu işlemlerde uygunluğuyla öne çıkmasının baş sebebi PTT’nin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı bir müdürlük olmasıdır. Çok eskiye gidecek olursak, aslında para gönderme işlemi 1901 senesinden beri yapılabilmekteydi fakat PTT’nin öne çıkan özellikle mektup ve kargo hizmetleri sebebiyle günümüzdeki kadar yoğun kullanılan bir hizmet değildi.

PTT Kurumu, kurumsal olarak bakıldığında yıllık 423 Milyon Türk Lirası tutarında bir bütçeye sahiptir. 2023 senesinde mevcut personel sayısını 100.000’e çıkarma hedefi olduklarını bizzat yönetim kurulu başkanı Kenan BOZGEYİK açıklamıştır.

PTT Yurt İçi Para Gönderme Ücreti

PTT’nin anonim şirketi olarak sunduğu hizmetlerden biri de “Yurt İçi Havale” hizmetidir. Bu hizmetin dikkat çeken tarafları şöyle özetlenebilir:

Yurt içindeki bütün PTT işyerlerinden herhangi birisine başvurarak istediğiniz isim ve adrese havalenizi gerçekleştirebilirsiniz.
Bu havaleyi alıcıya “Alıcı Konutu” şeklinde tercihinizle konutta teslim sağlayabilirsiniz.
Eğer bir posta çeki hesabınız var ve bu hesabı interaktif kullanıma açtırdıysanız, posta çeki hizmetini bilgisayar veya cep telefonlarınızdan kullanabilirsiniz. Yaptığınız bu işlemler karşı tarafa online olarak iletilmekte ve bilgi sahibi olunmaktadır.
PTT’nin havale hizmetini kullanırken sadece Türk Lirası değil, Euro-Avro veya Amerikan Doları cinsinden de gönderim yapabilirsiniz. Bu hizmet kendi içinde 3 maddeye ayrılmakta ve ona göre işlemleri yapılmaktadır. Bu maddeler:

-Konutta Teslim: Eğer havale göndereceğiniz kişinin havale yaptığınız miktarı evinde teslim almasını istiyorsanız bu hizmeti tercih etmelisiniz. 5.000.000 TL’ye kadar olan nakit gönderileri bu hizmetle alıcının konutunda teslim edilebilmektedir.
-Telefonla Haber Verme: Tıpkı diğer hizmetlerde olduğu gibi, havale yapıldığı an karşı taraf telefon aracılığıyla bilgilendirilmektedir.
– İş Yerine Teslim: Havale edeceğiniz miktarın alıcının iş yerinde teslim edilmesini tercih edebilirsiniz.

admin
Ogreniyoruz.Org

  İmplant Tedavisinin Süresi Ne Kadardır

  Previous article

  Kredi kartı limiti nasıl yükseltilir ?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Genel