0

RSS Nedir Öğreniyoruz

RSS Real Simple Syndication, RDF Site Summary yada Rich Site Summary (Zengin Site Özeti) kelimelerinin kısaltılmış halidir. RSS Değişik ve çeşitli web siteleri tarafından yayınlanan kampanya, haber, etkinlik vb  içeriğin tek bir ortamdan toplu olarak izlenip, okunabilmesine  imkân sağlayan yeni teknolojik bir içerik besleme yöntemidir.  RSS dosyaları XML biçiminde olur. ilk olarak NetScape tarafından geliştirilmiştir. Kolay ve süratli okunup takip edilebilmesi açısından RSS’nin  kullanımı her geçen gün daha fazla artmakta ve yaygınlaşmaktadır.

.

RSS teknolojisini destekleyen web sitelerinin hazırlamış oldukları XML formatlı dosyalara bir çok programla erişebilirsiniz. XML dosyaları okuyabilen bu programlar, web gezgini yada e-mail istemcisi olabileceği gibi sadece RSS içeriği izleme amaçlı hazırlanmış  masaüstü programları da olabilmektedir.

.

 şeklindeki RSS ikonunu gördüğünüz herhangi bir web sayfasında RSS verilerini RSS istemciniz vasıtasıyla kullanabilirsiniz.

.

XML dosyaları şeklindeki RSS verilerini İnternet Explorer içinden görebilirsiniz. Fakat sayfayı sürekli restart edip yenilemek ve RSS verilerini bu yolla takip etmek çok da iyi bir yöntem değildir.

.

İşletim sisteminize göre kullanabileceğiniz RSS programlarının listesine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

.

BERKAY ÇATAK
Öyle süper bir geliştirici değilim, kendimi anlatmam gerekirse kısaca her şeyi öğrenmek için el atan biri diyebilirim. Bu zamana kadar MeTekno.com adresinde ve Bqloo.com adresinde yazarlık yaptım. Birçok haber girerek kullanıcıların ilgisini en iyi çekecek konulara odaklandım. Hayatım boyunca da bunu devam ettireceğim.

  Kuymak (Mıhlama) Yapımı

  Previous article

  Twitter Nedir?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in İnternet