1

saglikli_yasamak_icinHastalıktan uzak sağlıklı bir hayat yaşamak elbette herkesin isteyeceği bir durumdur. Kuşkusuz sağlık çok değerli bir nimettir.

Fakat sağlık üzerinde gerektiği gibi dikkat  ve özen gösterilirse sizinle olacak bir nimettir.

Sağlığa gereken önem verilmezse sağlıklı olmaktanda bahsedilemez elbette.

Sağlıksız ve düzensiz bir yaşantı beraberinde bir süre sonra üzüntüleri, ağrıları, kırışan bir cildi, sürekli bozuk bir morali ve stresli günleride beraberinde getirecektir.

Tüm bunlardan uzak durmanız için bir araya getirdiğimiz öneriler sağlıklı bir yasama adım atmanızda sizler için çok faydalı olacak.

Elbette bu önerileri okumanız önemli fakat çok daha önemli olan bu önerileri okuduktan sonra aynı zamanda hiç beklemeden uygulamaya geçirmeniz.

1 – Sigaradan uzak durun.  Bu ilk maddeyi okuyunca “söylemesi kolaydı” diye bir cümle kurduğunuzu duyar gibiyiz. Fakat emin olun bu sadece kolaycılığa kaçmaktan başka bişey değil. Zira ciddi bir nefis zorlaması ile sigara gibi çok zararlı bir maddeden tamamiyle kurtulabilirsiniz. Sadece artık hayatınıza daha ciddi bir yaklaşım gösterecek ve kendinize değer vereceksiniz. Hepsi bu. Sigara kullanmak sigarayı zihninizde dünyanızın merkezine oturtmak ve onsuz hiçbir şeyi düşünmemek,onsuz hiçbir şeyden zevk almamak demektir. Bu düşünceyi zihninizde tamamen değiştirmek için ciddi bir çaba sarfedebilirsiniz. Dahası bu çabanızda çok istekliyseniz fakat yalnız başınıza başaramamaktan korkuyorsanız ailenizden ve devlet kurumlarından destek alabilirsiniz. Temiz ve sağlıklı görünümlü bir cilt, gıcır gıcır dişler, sağlıklı bir hayat istiyorsanız bunu yapmak zorundasınız. Ayrıca sigara içilen ortamlardan hemen uzaklaşın.

2 – Obeziteden Kaçının.  Bilindiği üzere obezite şişmanlığın zirve yapmış halidir. Obez bir insan hayatını kesinlikle rahat bir şekilde yaşamıyor demektir. Zira aşırı derecede kilolu haliyle rahat rahat yürüyemez, oturamaz, merdiven çıkamaz kısaca hiçbir şeyi rahat ve sağlıklı bir şekilde yapamaz. Obezite kişinin acı ve sıkıntı çekmesine sebep olur. Dahası obezite diğer bir çok hastalığında vesilesi olur. Bu yüzden yiyip içtiklerinize, yeme içmenizdeki zamanlamanıza çok dikkat etmelisiniz. Özellikle içeriğinden emin olmadığınız yiyecek ve içeceklerden, aşırı tatlıdan, şekerli gıdalardan, aşırı tuzdan, aşırı derecede yemekten, doyduktan sonra yemeye devam etmekten, kola gibi asitli ve karbondioksit oranı yüksek içeceklerden, tam pişmemiş besinlerden, marketlerden alınan meyve sularından (kendi meyve suyunuzu kendiniz hazırlayabilirsiniz.) beyaz ekmekten, ketçap ve mayonezden, hazır çorbalardan, içeriğinde katkı maddesi barındıran her türlü gıda maddesinden ve hareketsizlikten uzak durun.

3 – Düzenli Spor Yapın.  Her gün sadece 3 kilometre yürümeklede olsa düzenli olarak spor yapın. Düzenli olarak yapmak aksatmaksızın her gün yapmaktır. Bazı insanlar spor yapmak için harekete geçer fakat birkaç gün sonra bırakır, bir ay sonra birdaha başlar, bir hafta sonra bırakıp tekrar başlar yada bazen iki günde bir bazen üç bazen beş günde bir yapar. Hayır böyle değil azda olsa her gün düzenli yapılan hareketlilik asıl faydalı olandır. Kendinize bir program belirleyin ve onu her gün düzenli olarak yapın.

4 – Bol Su İçin. Yetersiz derecede su içmek son derece sağlıksız bir harekettir. Önce kendinizi 3 gün boyunca kontrol edin normalde gün içinde kaç litre su içiyorsunuz bunu bir kenara not edin. 4 günden sonra içtiğiniz su oranını en az bir litre artırın ve bunu gün içine yayarak normalde içtiğinizden daha fazla su içmeye başlayın.  Gün içine yaymak demek fazladan içeceğiniz 1 litre suyun bir kısmını sabah bir kısmını öğle bir kısmını akşam içmek demektir. Bunuda düzenli olarak yapmaya dikkat edin.

5 – Meyve Yiyin.  Düzenli olarak taze meyve yemeye dikkat edin. Zira mevsimine göre çıkan meyveleri tüketmek çok sağlıklı bir davranış olacaktır. Zira meyvede kolesterol yoktur. Dahası genel olarak az kalori içerdikleri için sağlıklı beslenmekle beraber kilo almanızada sebep olmazlar.

6 – Kuruyemiş Yiyin.  Kuruyemişlerin kilo alımına  hattan bundan dolayı sağlıksız bir bedene sebep olduğu gibi yanlış bir kanaat vardır. Oysa bu tam anlamıyla yanlıştır. Zira kuruyemiş hem çok faydalıdır, hemde sağlıklı bir doyurma oranı ile tokluk vermesi açısından kilo almayada sebep olmamaktadır. Kuruyemişlerin Faydaları için bu yazımızıda okuyabilirsiniz. Tıklayınız >>

7 – Şeker ve tuzu azaltın

8 – Uyku düzeninize dikkat edin.

9 – Stresten uzak durun.

10 – Sevgi gördüğünüz insanlarla beraber olun. Onlara çok fazla sevgi gösterin, iltifat edin değer verdiğinizi hissettirin.

11 – Hayata olumlu bakış açısıyla bakın. Olumsuz düşüncelerden uzak durun. Etrafınızda dost ve arkadaşlarınız içinde sürekli olumsuz düşünen,etrafına olumsuzluk yayan kişiler varsa onlarında olumlu düşünmeleri hayata olumlu bakmaları için bolca gayret gösterin.

12 – Meyveli yada meyvesiz kek tüketimde kesinlikle aşırıya kaçmayın. Sürekli bu türlü gıdalar alıyorsanız bunları azaltmaya çalışın. Portakallı bir kek yerine portakalın bizzat kendisini yemek hem daha sağlıklı ve hem daha doyurucudur.

13 – Alkolden uzak durun.

14 – Kesinlikle yanmış yağ kullanmayın.

15 – Temizliğinize çok dikkat edin. Yapabiliyorsanız her gün duş alın. Bu ideal olandır.

16 – Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın. Diş sağlığınıza dikkat edin.

17 – Giysileriniz çok temiz olsun.

18 – Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin ve uzun tutmayın.

19 – Yaşadığınız mekanı temiz ve düzenli tutun.

20 – Öfkenize hakim olmak için çok fazla gayret gösterin.

21 – Evrim teorisi adı altında on yıllardır insanların beynine kazınmaya çalışılan global yalana inanmayın. Zihninizi çalıştırıp gerçeği araştırın ve doğru olana göre yaşamınızı düzenleyin.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Yeni Çipli Kart Dönemi Başlıyor

  Previous article

  Çok Bilinmeyen Gerçekler

  Next article

  You may also like

  1 Comment

  1. Bu yazıdaki her şeyi zaten biliyoruz. Fakat sizinde dediğiniz gibi bir an önce uygulamaya geçirilmesi gerekli şeyler bunlar. Buradaki maddeler mükemmel yaşamak için özellikle çaba sarfetmeyi gerektiren şeyler değil, normal yaşantımızın bir parçası olmalı sedece.

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık