1

facebook-uygulamaDünya çapında en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook üzerinden insanların kişisel bilgilerini ele geçirme amaçlı teşebbüsler hız kazandı. Dahası giderek artıyor. Bunlara bir yenisi daha eklendi. Son zamanlarda faaliyete geçen kişisel bilgileri ele geçirme amaçlı bu uygulama öncelikle güvenlik ayarlarını değiştirme isteğinde bulunuyor. Daha sonra uygulamanın indirilmesini isteyip ardından kullanıcının telefon numarasınıda talep eden bu sahte facebook uygulamasına karşı dikkatli olun. Zira tüm kişisel bilgileriniz çalınabileceği gibi bu uygulama vasıtasıyla bilgisayarınıza ciddi anlamda bir sızma gerçekleşebilir.  Bu sahte facebook uygulaması ile bilgisayar korsanları ve siber hırsızlar Android telefonlarada virüs bulaştırıp, kişisel bilgileri ele geçirme amacıyla hareket ediyor.

Facebook kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra  “Tekrar hoşgeldiniz“ diye başlayan  yeni bir “doğrulama“  penceresi ile karşılaştıysanız tehlike size yönelik ilk saldırısını başlatmış demektir. Zira bu pencere ile açılan mesajda, ‘artan siber saldırılar sebebiyle Facebook yönetiminin yeni bir güvenlik uygulaması geliştirdiği, bu uygulamayı Android cihazınıza indirmek için cep telefonunuzu bildirmeniz gerektiği ve ilgili parolanın telefonunuza gönderileceği‘ yazıyor. İşte bu aşamada telefonunuzu yazdığınız takdirde size uzatılan oltaya yakalanmış bir balık konumuna haberiniz dahi olmadan gelmiş oluyorsunuz.

Bu ve benzeri bir uygulama ile karşılaştığınız durumda kesinlikle telefon numaranızı girmeyin ve uygulamayı kesinlikle aktif etmeyin. Dahası bu şekilde bir bilgilendirme mesajı gördüğünüz takdirde kesinlikle hiç üzerinde durmadan, bir sonraki aşamasını merak dahi etmeden kapatın. Zira bu merak size çok pahalıya mal olabilir.

Yaptığımız uyarıya benzer bir uyarı ESET güvenlik yazılımı blog sayfasının We Live Security yazarlarından olan Bilgisayar Güvenlik Analisti Graham Cluley’den de geliyor. Grahan Cluley konu ile ilgili olarak ;  “Facebook’a giriş yapmak istediğiniz zaman pop up yani açılan pencere ekranında gördüğünüz bu mesaj, Facebook’un kendisinden gelen bir mesaj değildir. Ama bu, Facebook sitesinin ele geçirildiğini de göstermez“ şeklinde açıklama yapıyor. Cluley daha sonra, “Telefon numaranızı bildirmeyin ve bu tür uygulamaları indirmeyin“ şeklinde devam ediyor.

Peki bu ciddi tehlike ne?

Bilgisayar korsanları ve siber suçlular, Android telefonlara bulaştırmak üzere Win32/Qadar ismiyle tanınan ve daha çok banka bilgilerini çalmaya yönelik olarak hazırlanıp kullanılan bir truva atı türevli virüsü kullanarak, ekranınızda görünen sahte mesajları Facebook’tan geliyormuş gibi  gösterebiliyorlar. Windows tabanlı olan bu virüs yazılımı JavaScript aracılığıyla internet tarayıcısına rahatlıkla yerleştirilebiliyor. Haberiniz olmadan gerçekleşen bu işlem sonrasında siz facebook hesabınıza girdiğinizde ise karşınıza sanki facebook’tan gelmiş bir uyarı mesajı olarak mesaj gösterebiliyor. Gördüğünüz bu mesajı dikkate alıp telefon numaranızı girdiğiniz anda truva atı türevi bu virüsü Android telefonunuza indirme iznini vermiş oluyorsunuz. Bu aşamadan sonra ciddi tehlike ve sorunlar başlıyor.

Peki nedir bu sorunlar;

 • Android telefonunuzdan yapmış olduğunuz aramalar 3. şahıslar tarafından siz farkında dahi olmadan dinlenebilir duruma geliyor.
 • Siz farkında olmadan 3. sahıslar gönderdiğiniz yada aldığınız SMS lere müdahale edebiliyorlar.
 • SMS mesajlarınıza dahil ulaşımı mümkün kılan bu uygulama sayesinde bilgisayarınızdaki çok önemli bilgilerden, banka giriş bilgilerinize kadar bir çok ciddi bilginin siber suçluların eline geçmesi mümkün hale geliyor.

Bu tehlike karşısında ne yapmalısınız;

 • Öncelikle facebook gibi bir sosyal medya platformlarında oyun vs türü uygulamalara izin vermemeli, bu platformlarda oyun oynama yada benzeri etkinlikler yapma gibi gereksiz zaman kaybından başka birşey olmayan işlemler yapmamalısınız.
 • Bu tür uygulamaları indirmek için sizden güvenlik ayarlarınızı değiştirmenizi isteyen mesajlara ciddi anlamda dikkat etmeli, bir anda tedirginliğe ve paniğe kapılarak ani bir hareketle istenen değişiklikleri yapmayın.
 • Bu ve benzeri android telefon uygulamaları, bilinmeyen siteler yerine bu tür uygulamaların asıl adresi olan resmi Google Play mağazasından güvenle indiririn.
 • Sizden telefon numaranızı isteyen bu ve benzeri uygulamalara telefon numaranızı yazmayın.
 • Güncel ve geçerli aynı zamanda lisanslı bir antivirüs yazılımı kullanın.
 • Güncel ve güçlü lisanslı bir malware yazılım ile bilgisayarıınızı ve android telefonunuzu belirli periyodlarla tarayın.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Türk Telekom Android Uygulaması

  Previous article

  Siz Uyurken Neler Olur?

  Next article

  You may also like

  1 Comment

  1. Eset benden guvenlik kodu istemisti bende yazdim yolladim ama hic bisey olmadi

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Android