10

samsung-laptop

Laptoplarda sık karşılaşılan problemlerden biridir. Sürekli internetten bu sorunla ilgili çözüm aranır, forumlarda bilgi edinmek ve ilgili sorundan kurtulmak için sorular sorulur “Bilgisayarımı CD’den boot edemiyorum. Nasıl yapabilirim?” diye. Yada “Bilgisayar açılış ekranında kalıyor” gibi sorunlar laptop kullanıcılarının karşısına çok sık çıkar. Genel olarak bu sorunu aşmak için şöyle bir yöntem izleyebilirsiniz;

Öncelikle Bilgisayarı tamamen kapatın.

1 –  Bilgisayarın açma kapama (pover tuşu) düğmesine basıp başlattıktan sonra F2 tuşu ile BIOS seçeneklerine giriş yapın.

2 – Advanced sekmesinin altında bulunan “Fast BIOS Mode” seçeneğini “Disable” yapın.

3 – Advanced sekmesinin altında bulunan “AHCI Mode Control” seçeneğini “Manuel” yapın.

4 – “AHCI Mode Control” seçeneğini “Manuel” yaptığınızda otomatik olarak altta çıkan “Set AHCI Mode” seçeneğini “Disable” yapın.

5 – Boot sekmesinin altında bulunan “Secure Boot” seçeneğini “Disable” yapın.

6 – “Secure Boot” seçeneğini “Disable” yaptığımızda otomatik olarak altta açılan “OS Mode Selection” seçeneğini “CSM OS” yapın. Ardından F10 Tuşu ile açılan pencerede “YES” seçimini enter tuşuna basarak kaydedip çıkın.

Genel olarak sorun bu şekilde  yüksek ihtimalle çözülecektir. Fakat Samsung Laptoplarda bu ve benzeri yöntemler sorunun çözümüne yardımcı olmamakta. Uygulanan tüm yöntemlere rağmen Samsung Laptop özellikle Samsung np350v5c modelinde bilgisayar açıldığı zaman samsung logosu görünüp ardından siyah ekranda kalıyor.  Bu durumu açılışta F10 tuşuna basarak açılan boot menüsünden harddiski seçerek aşabiliyorsunuz. Bu durum Samsung np350v5c modelinde büyük bir sorun gibi görünüyor. Sorunun köklü çözümü için yapılması gereken Samsung yetkili teknik servisine yada direkt olarak ürünün alınmış olduğu Samsung bayisine gitmek ve sorunu orada halletmek gibi görünüyor. Fakat sorunun ana kaynağı Samsung np350v5c modelimi yoksa kullanıcı hatasımı net olarak çözememekle birlikte görülen o ki Samsung np350v5c modelinde yüklü gelen Windows 8 e karşılık kullanıcı direk olarak bilinçsizce format atıp Samsung Laptopun Recovery sinide siler ve normal bios ayarlarının kabul etmeyeceği bir şekilde laptopa müdahele ederse bu durumda sorun bilinçsiz kullanımdan kaynaklanıyor diyebiliriz. Baştada belirttiğimiz gibi herhangi bir pc tamir merkezine değilde direkt olarak Samsung yetkili bayisi yada teknik servisine giderek sorun hakkında hem çözümü hemde yeterli bilgiyi almanın mümkün olduğunu düşünüyoruz.

shadowmenu

admin
Ogreniyoruz.Org

  Sosyal Medyayı Etkili Kullanın

  Previous article

  Otomobillerde Kablosuz İnternet

  Next article

  You may also like

  10 Comments

  1. Sorun Samsung kaynaklı.
   Win7 veya Win8’i secure boot enable haldeyken yükleme için veya çalıştırma için boot ederseniz, boot edebildiğini göreceksiniz.
   Fakat secure boot kapalı iken, ne UEFI ne de LEGACY olarak boot edilemediğini göreceksiniz.
   Örneklendirmek gerekirse;
   * Win7 UEFI kurulumu için hazırladığım USB belleğimi, secure boot disable haldeyken UEFI den boot etmeye çalıştığımda, Samsung logosunda takılıp kalıyor.
   * Fakat Yine SeucreBoot Disable Haldeyken CSM ile (eski tip bios sistemi ile) boot etmeye çalışırsam bu sefer siyah ekran da kalıyor (bootmanager ile alakalı bir sıkıntısı var sanırsam),
   * Ama Secure boot ile UEFI üzerinden bu flash diskimi çalıştırmayı denediğim zaman, efi de boot ile ilgili hata alıyorum. Yani boot etmeye çalışıyor 3. durumda.
   İlk 2 durumda boot edememesi bios ile alakalı bir sorun olduğunu gösterir, sonuçta 3. seçenek ile, secure boot ektif iken boot edebiliyor…

   Kolay Gelsin…

   1. Teşekkürler. Farklı bir çözüm sunmuşsunuz. Tebrik ediyoruz. Bu konuda uygulanabilecek diğer farklı çözümleri konu altına eklemeyi düşünüyoruz. Başarılar. Katılımınız için ekibimiz adına teşekkür ediyoruz.

  2. Bende bambaşka bi sorun var ben formatı normal şekilde başlattım herşey güzel gidiyordu fakat %79 da hata verdi kapandı pc.
   Şimdi ise dediğiniz yöntemleride uygulamama rağmen ne dvd görünüyor nede hdd formata başlama gereksinimlerini uyguluyorum bir tuşa basın ekranı gelmeden reset atıyor pc kendine ne yapmam gerek yardım edin lütfen bana 🙁

  3. merhaba samsung yazısından sonra bende de siyah ekran geliyor yukarıdaki adımları yaptım fakat yine olmadı başka çözüm yolu varmıdır ne yapabilirim. Masaüstüne sadece f10 la giriş yapabiliyorum

  4. Bende de samsung simgesinden sonra siyah ekranda bekliyor yukarıdaki çözümü denedim fakat olmadı başka yolları varmı?

  5. Dostum teşekkürler. Aradım aradım sonunda buradaki yazılarla çözümü buldum. Gerçekten teşekkür ediyorum.

  6. ben bunları yaptım daha sonra siyah ekranda kaldı daha sonra bilgisayarı kapatıp açtım samsung logosunda kaldı orda boot meüsüne girip harddiski seçtim ve daha sonra
   reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key
   bu yazı geldi ne yapmam lazım bana yardım edermisiniz

  7. Bende ekran siyah samsung logosu gelmio hicbisi islemio sadece laptop acik

  8. Bilgiaayar acilio logo gelmio sadece ekran siyah nolurr cozum

  9. boot menü ekranında takılı kalıyor bir gün önce format attım sorun yokdu sabah açtım boot menüde takılı kalıyor default yaptım uefiyi kapattım vs vs yinede aynı menüde kalıyor çözüm önerebilecek ?

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir