Kapat

Samsung Laptop Boot Sorunu Çözümü

Anasayfa PC Sorunları Samsung Laptop Boot Sorunu Çözümü

samsung-laptop

Laptoplarda sık karşılaşılan problemlerden biridir. Sürekli internetten bu sorunla ilgili çözüm aranır, forumlarda bilgi edinmek ve ilgili sorundan kurtulmak için sorular sorulur “Bilgisayarımı CD’den boot edemiyorum. Nasıl yapabilirim?” diye. Yada “Bilgisayar açılış ekranında kalıyor” gibi sorunlar laptop kullanıcılarının karşısına çok sık çıkar. Genel olarak bu sorunu aşmak için şöyle bir yöntem izleyebilirsiniz;

Öncelikle Bilgisayarı tamamen kapatın.

1 –  Bilgisayarın açma kapama (pover tuşu) düğmesine basıp başlattıktan sonra F2 tuşu ile BIOS seçeneklerine giriş yapın.

2 – Advanced sekmesinin altında bulunan “Fast BIOS Mode” seçeneğini “Disable” yapın.

3 – Advanced sekmesinin altında bulunan “AHCI Mode Control” seçeneğini “Manuel” yapın.

4 – “AHCI Mode Control” seçeneğini “Manuel” yaptığınızda otomatik olarak altta çıkan “Set AHCI Mode” seçeneğini “Disable” yapın.

5 – Boot sekmesinin altında bulunan “Secure Boot” seçeneğini “Disable” yapın.

6 – “Secure Boot” seçeneğini “Disable” yaptığımızda otomatik olarak altta açılan “OS Mode Selection” seçeneğini “CSM OS” yapın. Ardından F10 Tuşu ile açılan pencerede “YES” seçimini enter tuşuna basarak kaydedip çıkın.

Genel olarak sorun bu şekilde  yüksek ihtimalle çözülecektir. Fakat Samsung Laptoplarda bu ve benzeri yöntemler sorunun çözümüne yardımcı olmamakta. Uygulanan tüm yöntemlere rağmen Samsung Laptop özellikle Samsung np350v5c modelinde bilgisayar açıldığı zaman samsung logosu görünüp ardından siyah ekranda kalıyor.  Bu durumu açılışta F10 tuşuna basarak açılan boot menüsünden harddiski seçerek aşabiliyorsunuz. Bu durum Samsung np350v5c modelinde büyük bir sorun gibi görünüyor. Sorunun köklü çözümü için yapılması gereken Samsung yetkili teknik servisine yada direkt olarak ürünün alınmış olduğu Samsung bayisine gitmek ve sorunu orada halletmek gibi görünüyor. Fakat sorunun ana kaynağı Samsung np350v5c modelimi yoksa kullanıcı hatasımı net olarak çözememekle birlikte görülen o ki Samsung np350v5c modelinde yüklü gelen Windows 8 e karşılık kullanıcı direk olarak bilinçsizce format atıp Samsung Laptopun Recovery sinide siler ve normal bios ayarlarının kabul etmeyeceği bir şekilde laptopa müdahele ederse bu durumda sorun bilinçsiz kullanımdan kaynaklanıyor diyebiliriz. Baştada belirttiğimiz gibi herhangi bir pc tamir merkezine değilde direkt olarak Samsung yetkili bayisi yada teknik servisine giderek sorun hakkında hem çözümü hemde yeterli bilgiyi almanın mümkün olduğunu düşünüyoruz.

shadowmenu

0 0 0 0 0 0

“Samsung Laptop Boot Sorunu Çözümü” üzerine 10 yorum

  1. BirKisi says:
  2. Alaattin says:
  3. kadir yesilyurt says:
  4. kadir says:
  5. Mehmet says:
  6. nemesis says:
  7. Hüseyin says:
  8. Hüseyin says:
  9. şirvan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir