Kapat

SEO’ya Etki Eden Çok Önemli Faktörler

Anasayfa SEO SEO’ya Etki Eden Çok Önemli Faktörler

seoya-etki-eden-faktorler

Şurası bir gerçek ki SEO Başlı başına bir sektör ve ilim dalı. Bu gözle bakılması gerekiyor zira SEO’nun doğru uygulandığı bir web sitesi hedefi 12 den vurabiliyor. Peki SEO için etkili olan faktörler ne?. Öyle ya SEO çalışmasıda herşeyde olduğu gibi bazı faktörler üzerine kurgulanmalı ki neticede başarı elde edilebilsin. Biz bu makalemizde SEO için önemli olan faktörleri ele aldık. Okuyup uygulama aşamasına geçirdiğiniz takdirde olumlu neticeleri bizzat kendiniz gözlemleyebileceksiniz.

1 – Kullanıcı Deneyimi : SEO çalışmasının amacı elbette arama motorlarındaki listelemelerde en iyi sonuçları elde etmek, üst seviyelerde listelenerek süratle kullanıcının gözleri önünde yer edinebilmektir. Bunu gereği gibi başarmak için gerek site içi gerek site dışı SEO çalışmalarının tam olması gerektiği şekilde kurgulanıp yürütülmesi gerekmekte. Fakat arama motorlarının istediği siteyi hazırlarken çok önemli bir faktör olan kullanıcı deneyimi etkenini kesinlikle es geçmemek gerekiyor. Zira siteniz kullanıcı dostu olur ve ziyaretçiye maksimum fayda sunarsa o oranda başta google olmak üzere arama motorları gözünde değer kazanır ve üst seviyelere gelebilir. Artık eski zamanlar bitti. Şimdi en başta google’ın istediği bu. Sitenizi eski SEO bilgileri doğrultusunda hazırlamayı süratle bir kenara bırakın ve kullanıcıyı memnun etmek için gereken çalışmalar içine girin. Amacınız sitenize giren bir kullanıcının “işte site budur” diyeceği bir konuma gelmek olsun. Böylece başta google olmak üzere arama motorları sitenizi çok sevecektir.

2 – Site Menü Yapısı :  Bir kullanıcının girmiş olduğu bir web sitesinde görmek istediği ilk şey çok iyi organize edilmiş bir navigasyon ve menü yapısıdır. Zira kullanıcı kolaylıkla sayfalar arasında dolaşmak, menü vasıtasıyla istediği sayfaya karmaşık bir yapı içine girmeden süratle ulaşmak isteyecektir. Bunu sunabiliyorsanız arama motorlarının gözüne girdiniz demektir.

3 – Site Açılış Hızı : Hiç kuşkusuz ziyaretçilerin en rahatsız oldukları durumlardan biri girmek istedikleri web sitesinin bir türlü açılmaması, sürekli geç hatta çok geç açılmasıdır. Kuşkusuz bitmeksizin devam eden bu durum kullacıların bir süre sonra sitenize artık uğramaması gibi olgu ile sonuçlanacaktır. Şunu unutmayın burada sözünü ettiğimiz diğer etkenlerle birlikte çok iyi optimize edilmiş süratli açılan bir web sitesi size hem arama motorları açısından hem kullacınılar açısından her zaman çok olumlu geri dönüşler sağlayacaktır. Google PageSpeed Insights aracını kullanın ve sitenizdeki açılış hızını yavaşlatan öneri ve olası hataları inceleyin. Dikkatli bir şekilde bu hataları düzeltme yoluna gidin ve sitenizle ilgili problemleri çözün. Böylece kullanıcının sitenizden hemen çıkma oranınıda düşürür ve SEO performansınızı artırabilirsiniz.

4 – Kaliteli ve Özgün İçerik : Zamanımızda artık SEO denince akla gelen çok önemli etkenlerden biride özgün ve kaliteli içerik kuşkusuz. Çok iyi organize edilmiş ve kalite üzerine kurgulanmış doğru ve zengin içerik stratejisi ile sitenizi çok iyi seviyelere getirebilirsiniz. Böylece hem çok yüksek ziyaretçi kitlesine ulaşır hemde başta google olmak üzere arama motorları gözünde saygın bir konuma yükselebilirsiniz. İçerik derken sadece metinsel makalelerden bahsetmiyoruz elbette. Videolar, görseller, çeşitli infografik eklemeler gibi ilgi çekici materyallerle oluşturulmuş ilgi çeken ve doyurucu bilgi sunan bir içerik ilgili kullanıcılara ulaşmak için çok iyi etki oluşturacaktır. Bu bağlamda web sitenizin içerik kurgusunun sektörünüzle ilgili profesyonel kalemler tarafından oluşturulması, tamamen özgün ve SEO uyumlu olarak hazırlanmış olması açısından çok önemlidir. Bu sayede google dostu bir web siteniz olacaktır.

Şimdi hiç vakit kaybetmeden web sitenizi gözden geçirin ve burada verdiğimiz 4 önemli etken doğrultusunda yeniden düzenleyin. Ayrıca göz ardı etmemeniz gereken iki etkende mobil uyumluluk ve göze hoş gelen profesyonel bir tasarımdır. Bütün bu etkenleri çok iyi derecede uyguladığınız takdirde gelecek olan başarı gerçekten çok hoşunuza gidecektir. Bu aşamada tam profesyonel SEO için SEO Makaleleri ‘nin Tamamını Buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak : https://wmaraci.com/nedir/ 

turuncucizgi

0 0 0 0 0 0

“SEO’ya Etki Eden Çok Önemli Faktörler” üzerine 5 yorum

  1. SEO Uzmanı says:
  2. Bakımlı Bayan says:
  3. Ece kızın mutfağı says:
  4. SEO Ajansı says:
  5. SEO Ajansı says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir