0

adınıza_telefon_alindimiDolandırıcılıkların, sahtekârlık ve hırsızlıkların zirve yaptığı günümüzde yapılan sahtekârlık ve dolandırıcılık yöntemlerinden biride başkalarının adına telefon almak ve o telefon üzerinden işlemler yapmak. Konu hakkında vatandaşı uyarmak amacıyla bir konuşma yapan Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Eskişehir Şube Başkanı Sülahi Özalp,  bu konuda AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketicilerin bazen kendi  hatalarından mağdur olduğunu bazen de habersizce mağdur edildiğini belirtti.  Vatandaşların alışverişleri esnasında daha dikkatli olmaları gerektiğine  vurgu yapan Sülahi Özalp, konuşmasına şöyle devam etti;

 “Vatandaşların haberi olmadan üzerine GSM hattı ve cep telefonu  alındığı yönünde şikayetler alıyoruz. Dolayısıyla tüketicilerimizin bilgilerini  her aşamada art niyetli insanlar kullanabiliyor. Tüketicilerimizin mutlaka  dikkatli olması, öncelikle savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekiyor. Yani  bizim bir cep telefonumuz var. Bu hattı kullanıyoruz amae-Devlet şifresi alarak  sorgulama yaptığımızda birden fazla hat olduğu görülüyor. Yine aynı şekilde sizin  adınıza cep telefonu da alınmış. Bu çok tehlikeli bir şey. Bu durum e-Devlet  şifresi üzerinden araştırma yaptığınızda ortaya çıkıyor. Burada çok ciddi  mağduriyetler söz konusu. Tüketicilerimizin yapması gereken en önemli şeylerden  biri bu araştırmayı yapmak olacaktır.

Konuşmasının devamında “Hangi evrak nereye verilecekse üzerine not yazılsın”  diye vurgulama yapan Özalp tüketicinin kendi tedbirini sıkı bir şekilde alması gerektiği konusunda net açıklamalar yaptığı konuşmasına şöyle devam etti;

“Bunların şöyle olduğunu düşünüyoruz. Bir yere abone olunurken kimlik  fotokopisi isteniyor. Kimlik fotokopisi verirken mutlaka ne için verildiğini, el  yazısıyla fotokopinin üzerine belirtmek gerekir. Nereye hangi evrakı verecekse o  evrakın üzerine mutlaka ne için kullanıldığını yazması gerekir. Art niyetli  insanlar tüketicinin bu iyi niyetini fırsat bilip fotokopi üzerinden sizin  adınıza hat ve cep telefonu alabiliyor. Kendisine ait olmayan bir telefon  alınmış, hat alınmış bunu kimler ne amaçla kullanıyor bilmiyoruz. Mağdur edilen  vatandaşımızın öncelikle savcılıktan bunun araştırmasını talep etmesi lazım.”

(TÜKODER) Eskişehir Şube Başkanı Sülahi Özalp, vatandaşları daha dikkatli olmaları konusunda ciddi anlamda uyararak,  “Tüketicilerimiz üzerine hat olup olmadığını, cep telefonu alınıp alınmadığını  e-Devlet şifresi alarak ‘mobil hat sorgulama’ kısmına girip sık sık kontrol  etsin” diye vurgulama yaptı.

Kuşkusuz bu konuda vatandaşa çok iş düşmekte. Öncelikle artan bu tür dolandırıcılık ve sahtekârlık faaliyetlerine karşı uyanık olmak, teknolojiyi kullanarak sürekli bir şekilde gerekli kontrolleri yapmak bilinçli bir vatandaşın yapması gereken davranışlar arasında yer alıyor.

 • Sizden Habersiz Adınıza Hat Alınmışmı  Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ.

golgeli_cizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Para Kazandıracak Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı?

  Previous article

  Göz Teknolojisi – Göz Mucizesi

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir