0

sosyal-medya-kullanımı

21 yüzyılın teknolojilerinden olan Sosyal Medya hayatın içine kapsamlı bir giriş yaptı. Günümüzde facebook, twitter, instagram yada whatsapp hesabı olmayan belkide çok az bir kitle vardır.  Toplu olarak sosyal medya adıyla kabul gören tüm bu ve benzeri uygulamaları değişik alanlarda kullanmak, iş ve çevre edinmek, daha çok kişiye ulaşmak, fikir ve görüşlerini dünya çapında yaymak artık bir tık uzağınızda ve çok kolay. Peki siz sosyal medyayı ne kadar etkin kullanıyorsunuz?. Yada sosyal medyanın kitlesel güç ve öneminin farkındamısınız?. Zira sosyal medyada başarılı ve etkin bir konumda olmak her açıdan fayda getiren bir durum. Böyle bir konumdaysanız ve bu konumu bilinçli ve faydalı kullanıyorsanız bundan ticari çalışmalarınız, iş ve meslek hayatınız, fikri ve sanatsal çalışmalarınız olumlu yönde etkilenecektir. Dünya çapında milyonlarca insana gerek ticari gerek fikri ve sanatsal sunumlar yapmak, milyonlarca insanın gözü önünde olmak, böylesine geniş bir kitleye hitap edebilmek göz ardı edilmemesi gereken bir büyük bir nimettir.

Düşünsenize insanlara ulaştırmak istediğiniz bir fikriniz, bir ideolojiniz var, yada satışını gerçekleştirmek istediğiniz ihtiyaç arzeden ticari bir ürününüz veya ziyaretçi trafiğini artırmak, insanlara fayda sunmak ve bu arada reklam geliri elde etmek istediğiniz bir web siteniz var. Amacınıza ulaşmak için ise karşınızda Sosyal Medya gibi potansiyel güç var. Ne kadar etkili kullanırsanız geri dönüşler ve başarı o düzeyde yüksek olacaktır elbette.

Birkaç maddede sosyal medyayı nasıl daha etkili kullanabilirsiniz inceleyelim;

Kendinize Sosyal Medya Hesapları Oluşturun

Eğer sosyal medyayı şirketiniz ve ticari çalışmalarınız için kullanacaksanız facebook, twitter, instagram gibi tüm hesaplarınızı şirketinizin adına açın. Özenli ve detaylı bir şekilde hazırlanmış kurumsal bir facebook sayfası, bir twitter hesabı ile sürekli ve düzenli olarak paylaşımlar yapın. Resimlerinizi ve yazılarınızı bilinçli seçin ve periyodik olarak çalışmalar yapın. Sizi takip edenler güncel ve kaliteli bir facebook sayfasının, iyi bir twitter hesabının takipçisi olacak ve viral yoldan reklamınızı yapmaya başlayacaktır. Viral reklam çok etkili bir reklam metodudur. Viral reklamı şöyle açıklayabiliriz  internet üzerinde facebook, twitter, toplu  e-posta yolu yada  youtube gibi video paylaşım platformlarında ziyaretçilerin bir nevi ağızdan ağıza yöntemi birbirlerinin paylaşımlarını zincirleme olarak paylaşarak yaydıkları otomatik reklam türüdür. Bir virüs gibi ondan ona yayılma gösterdiği için viral ismi ile isimlendirilmiştir. Paylaşımlarınızın bu tür bir viral reklam haline gelmesi için etkili içerikler ve kaliteli görsellerle birbirini tamamlamış paylaşımlar yapmalısınız.

Sosyal Medya Hesaplarınızın Takipçilerini Artırın

Facebook, twitter gibi sosyal medya sayfaları açtınız. İçeriklerini gayet profesyonel ve zengin bir şekilde oluşturdunuz. Fakat bitmedi. Şimdi geriye açtığınız hesapları takip edecek kişilere ulaşmak kalıyor. Zira takipçileriniz olmadığı müddetçe tanınmanız ve kitlesel çalışmalar yapmanız çok zor. Nasıl takipçi edineceksiniz. Çok kolay. Örneğin facebook’ta düşük bütçelerle reklam yayınlayabilir, yada düzenli periyodlarla arkadaşlık teklifleri, davetler gönderebilirsiniz. Aynı şekilde twitter’dada açılmış hesapları takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz hesaplardan size geri dönüşlerin olduğunu onlarında sizi takip ettiğini göreceksiniz. Periyodik olarak yavaş yavaş takipçilerinizi artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Aktif Kullanın ve Güncel Tutun

Zira aksi takdirde zaman içinde var olan takipçilerinizide kaybedebilirsiniz. Örneğin en son paylaşımı 1 ay önce yapılmış bir facebook sayfasını yada twitter hesabını kimse takip etmek istemeyecektir. Güncel olmaya ve sürekli düzenli bir şekilde paylaşım yapmaya dikkat edin. Bu durumda takipçileriniz sizin bir sonraki paylaşımınızı merakla bekleyecek, yaptığınız paylaşımları takipçilerinizde kendi takipçileri ile paylaşıp zincirleme bir viral reklamı başlatmış olacaklardır. Bunu yapmak için baştada belirttiğimiz gibi sürekli güncel kalın ve sosyal medya hesaplarınızı aktif olarak kullanın. Twitter’da hashtag açın, facebook’ta değişik şekillerde gruplar oluşturun ve bu gruplara kullanıcıları davet edin.

Takipçi ve Ziyaretçilerinizden Gelen Bildirimlere Süratle Geri Dönüş Yapın

Bu çok önemlidir. Zira ziyaretçileriniz, takipçileriniz sizin aynı zamanda potansiyel müşterilerinizdir. Sunduğunuz hizmet, fikir yada satışını gerçekleştirdiğiniz ürünler hakkında sorular sorulabilir, daha önceki müşterilerininizden mesajlar gelebilir. Bunlara dikkatli ve süratli bir şekilde geri dönüş yaparsanız onları memnun edersiniz. Memnun bir müşteri ise ağızdan ağıza yada kendi sosyal medya hesabında sizin tanıtımınızı yapacak, memnuniyetini ve kalitenizi anlatacaktır. Bu çok iyi bir reklamdır. Bunun tersi ise memnun edemediğiniz, mesajlarına geri dönüş yapmadığınız müşteri yada takipçilerinizdir. Bu tür ziyaretçiler memnuniyetsizliklerini sayfanızı ürün yada şirketinizi karalama yoluna gidebilir dolayısı ile potansiyel müşterilerinizin zihninde olumsuz imajlar oluşturabilir. Buna engel olmak için maksimum bir şekilde gelen bildirim ve mesajlara cevap vermeye özen gösterin.

İlgi Çekici Yarışma, Çekiliş yada Etkinlikler Düzenleyin

Bu tür sosyal etkinlikler ziyaretçilerinizin çok ilgisini çekecektir. Örneğin sunacağınız küçük bir hediye ile hem web sitenizin yada bloğunuzun ziyaretçi sayısını aynı zamanda facebook ve twitter takipçi sayılarını artırabilirsiniz. Dahası prestij açısından da ciddi anlamda mesafe kat edebilirsiniz. Örneğin “facebook sayfamızı beğenen” yada “twitter’da bizi takip edecek 1000 kişi arasında yapacağımız çekilişle 5 kişiye 2015 ajandası hediye edilecek” şeklinde bir etkinlikle yüksek oranda başarı elde edebilir, takipçi kitlenizi ciddi anlamda artırabilirsiniz.

shadow

admin
Ogreniyoruz.Org

  Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı?

  Previous article

  Samsung Laptop Boot Sorunu Çözümü

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Facebook