0

steve-jobsAsıl adı Steven Paul Jobs olan Steve Jobs 24 Şubat 1955 tarihinde dünyaya gözlerini açmıştır.  ABD’li Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı Abdul Fattah John Jandali çiftinin oğludur.  Daha sonra, Kaliforniya Mountain View’den Paul Jobs ve Clara Jobs Hakobian çifti tarafından evlat edinilmiştir.   Dünya onu Apple ile tanıdı. Steve Jobs Apple Computer, Inc.’ın kurucu ortağı ve CEO sudur. Ölümünden 5 hafta öncesine kadar yeni adıyla Apple Inc. de CEO olarak görev yapmış ve değişik bakış açılarıyla, vizyonel yenilikçi yaklaşımlarla bilgisayar endüstrisinde çığır açan birçok değişik yeniliğe imza atmıştır. Bilgisayar teknolojisi alanındaki bu hareketliliğinden dolayı Bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilir. Steve Jobs aynı zamanda Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nı da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yürütmüştür.

Steve Jobs 1970’li yılların sonunda, diğer kurucu ortağı Steve Wozniak’la beraber ticari başarı sağlayan ilk kişisel bilgisayarlardan birini ortaya çıkarmıştır.  Jobs, 1980’lerin henüz başında, fare (mouse) ile kullanılan GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) ticari potansiyelini fark edenlerin arasında yer alır. 1985’te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin sonrasında Jobs Apple Yönetim Kurulu’ndan çıkartıldı ve ardından yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen NeXT bilgisayar şirketini kurdu. 1986 yılında da Lucas Film firmasından Pixar’ı satın aldı. 1997 yılında Apple Computer şirketinin NeXT’i satın almasıyla birlikte Steve Jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü. O zamandan itibaren icra kurulu başkanı (CEO) olarak çalıştı. Fortune dergisi 2007 yılında Steve Jobs’u En Güçlü İşadamı olarak dergiye konu edinmiştir.  Steve Jobs Lucas Film şirketi 2006 yılında Walt Disney tarafından satın alınıncaya kadar şirketin CEO’su ve en büyük hissedarıydı. Dahası ölünceye kadarda Walt Disney Şirketi’nin en büyük gerçek kişi hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olmuştur.

macbook

Steve Jobs estetiğin çok önemli bir şey olduğunun farkındaydı ve toplumsal ilgi odağı oluşturmadaki rolünü iyi biliyordu. Bu yüzden  hem işlevsel ve aynı zamanda da zarif ürünler geliştirmiş, bu sayede kendine özel ve sadık bir hayran kitlesine ulaşmıştır.

18 Mart 1991 tarihinde evlenen Laurene Powell Steve Jobs çiftinin bu evliliğinden üç çocuğu dünyaya geldi.  Onlardan hariçolarak Jobs’un  1978 yılında evlilik dışı olarak doğmuş Lisa Jobs adında bir kızı daha vardır. Balık yiyen bir vejateryan olarak bilindi.

Steve Jobs, pankreasında bulunan kanser tümörünü aldırtmak için ameliyata girdiğinde tarih 31 Temmuz 2004’ü gösteriyordu.  Jobs’a bilimsel adı “Islet Hücresi Neurodocrine Tümörü” tanısı kondu. “İslet Hücresi Neurodocrine Tümörü”  nadir görülen bir pankreas kanseriydi. Jobs’un karşılaştığı bu kanser tipinde kemoterapi yada radyasyon terapisine gerek duyulmadı. Tedavisi devam ederken  2009 yılında kendisine karaciğer nakli yapıldı. Steve Jobs 2011 yılının Ocak ayında yeniden izne ayrılan Jobs, bu son yıllarda üçüncü kez sağlık sorunlarını gerekçe göstererek izin alıyordu. Ardından çok geçmeden 24 Ağustos 2011 tarihinde şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıkladı ve görevini Tim Cook’a bıraktı. Steve Jobs 56 yaşında,  5 Ekim 2011 tarihinde öldü.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Dişlerinizi Beyazlatmak İstermisiniz?

  Previous article

  İstihbarat Tekniği ve Tabiatı

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Biyografi