0

stres-sedef-hastalarinin-dusmani

26 – 30 Ekim Tarihleri Dünya Sedef Hastalığı (psoriasis) Farkındalık Haftası. Dünya genelinde yaklaşık olarak 125 milyon kişiyi diğer bir ifadeyle dünya nüfusunun hemen hemen yüzde üçünü etkiliyor Sedef hastalığı.  En az 700.000 kişilik bir oranda Türkiye’de var. Yani ülkemizde 700.000 yada daha fazla kişi Sedef hastalığı ile birlikte yaşıyor. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği uzman doktoru Sinan Doğan  2015 dönemi Dünya Sedef Hastalığı (psoriasis) Farkındalık Haftası dolayısı ile geniş açıklamalar yaptı ve sedef hastalığının en büyük düşmanlarından birinin stres olduğunu, doğrudan doğruya sedef hastalığını tetiklediğini vurguladı. Sedef hastalığını tamamen iyileştiren, ortadan kaldıran tedavi yöntemini henüz dünya genelinde bilinmiyor.  Şimdilik bilinenler sadece hastalığı kontrol altına almaya yetecek derecede.

Tıp dilinde Psoriasis olarak adlandırılan Sedef Hastalığı deri üstünde kırmızı renkli zemine yayılmış sedefi beyaz renk tonunda kepeklenmelere sebep oluşturan döküntülerle ortaya çıkıyor. Daha çok dirsek, diz ve yoğun saçlı kafada ortaya çıkan ve bazen çok şiddetli kaşıntı ile kendini gösteren hastalık ilerleyen dönemlerde tekrarlayabiliyor. Sedef Hastalığı farklı şekillerde kendini gösterebiliyor. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği uzman doktoru Sinan Doğan Sedef Hastalığının kesin nedeninin bilinmediğini belirtiyor. Vücudun savunma sisteminde ortaya çıkan bir bozulma sebebiyle vücut derisinin yenilenme süresinin bir anda yedi kat hızlanması neticesi Sedef Hastalığının ortaya çıktığını söyleyen uzman doktor Sinan Doğan. Kalıtımsal olarak ailesel yatkınlığın da çok önemli rol oynadığını fakat insandan insana bulaşmadığını belirtti.

Sedef hastalarının en büyük düşmanı stres !

Konu ile ilgili açıklamalarına devam eden Uzman Doktor Sinan Doğan, stres yani psoriasisi tetikleyen başlıca sebepleri şöyle açıkladı: “Sedef hastalığını tetikleyen en önemli faktör stres ve sıkıntıdır. Onun dışında enfeksiyonlar, hatta bazen küçük bir diş çürüğü, geçirilen ağır hastalıklar, ameliyatlar, kullanılan bazı ilaçlar, deriyi zedeleyen yanık ve travmalar gibi çeşitli faktörler sedef hastalığını uygun bünyeli kişilerde tetikleyebilir. Genelde vurdumduymaz kişilerde pek görülmez, hassas ve her şeyi kafaya takanlarda görülür. Bunun için zor olsa da stresten uzak durmaya çalışmalıyız. Hastalığın şiddetinde yazın biraz azalma olabilir, kışın deride kuruluk ve enfeksiyonlar ile artabilir. Çocuklarda sedef hastalığını özellikle enfeksiyonlar tetikler. Bu nedenle bademcik iltihabına ve diş çürüğüne dikkat edilmelidir. Sık bademcik iltihabı olan çocuklarda aylık penisilin yapılabilir”.

Günümüzde Sedef Hastalığının kesin bir “tedavisi olmaması” gibi bir durumunun çoğu sedef hastasının endişeye kapılmasına sebep olduğunuda belirten Uzman Doktor Sinan Doğan açıklamalarına şöyle devam etti: “Toplumda genel kanı “sedefin çaresi yok”. O zaman şeker ve tansiyon gibi hastalıkların da çaresi yok ancak ilaçlar ile kontrol altına alınabiliyor. Hastalar bilmelidir ki alanında uzman bir dermatoloğa düzenli şekilde başvurdukları zaman onların da hastalıkları kontrol altına alınabilir. Doktorları, ilaçları  yan etkileri de göz önünde bulundurarak  seçip uygulayacaktır. Artık sedef hastalarının umutsuzluğa kapılmasına gerek yoktur. Psoriasis için yeni birçok tedavi geliştirilmiş ve geliştirmeye devam edilmektedir. Bu işin uzmanı dermatoloji uzmanları ile hastalık yüksek oranda  kontrol altına alınabilmektedir. Sedef hastalığı için basamak tedavisi uygulanır. Hastalığın şiddeti, hastanın beklentisi, tırnak ve eklemlerin etkilenmesi, başka hastalıklarına göre tedavi planlanır. Sedef hastalığında sadece krem tedavisi yoktur. Hap, belli iğneler, serum, ışık tedavisi gibi seçenekler doktor kararıyla uygun hastalarda uygulanabilir”

Sedef döküntüleri hastaları depresyona sokabilir

Sedef Hastalığının dış görünüş üzerinde etkin olup insanları etkilemesinin psikolojik sorunlara sebep olabileceğini belirten Uzman Doktor Sinan Doğan, konuşmalarını şöyle noktaladı : “Yapılan araştırmalarda, sedef hastalarında yaşam kalitesinin nerdeyse kanser hastaları kadar düştüğü görülüyor. Hastalık rahatlıkla görülebildiğinden hastalar toplumdan uzaklaşarak, depresyona girebiliyor ve bu da bir kısır bir döngüye neden olarak hastalığı şiddetlendiriyor. Bu nedenle hastaların büyük bir çoğunluğu psikiyatrik desteğe ihtiyaç duyuyor” dedi. “Hatta hastalar evlenmekten kaçınabiliyor ve evli olanlar da hastalık nedeniyle boşanabiliyor. Özellikle toplumdaki kişilerin soru ve yorumları hastaları daha da içine kapanık hale getirebiliyor”.

turuncucizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Apple Store’da İlk Türk Uygulama

  Previous article

  3RDi Teknolojisi ile Alnınızdan Fotoğraf Çekin

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık