1

tabletTeknolojik ürünler gün geçtikçe daha çok çeşitlenmekte, gün geçtikçe daha çok özellikle karşımıza çıkmaktalar. Bu ürünlerden biride birçok kişinin başucundan ayırmadığı Tablet bilgisayarlar. Ünlü markaların hemen hemen tamamı tablet üretiminde var. Kalite ve özellikleri birbirlerine oranla bazı farklılıklar göstersede hepsi oldukça kullanışlılar. Tablet bilgisayar sektör pazarı, tüketici elektroniği kapsamında olan ve en hızlı büyüyen sektörlerden biri durumunda şu an itibariyle.  IDC’nin raporuna göre Türkiye’deki tablet pazarı %264,5 gibi bir artışla rekor derecede büyüme sağladı. Türkiye’de üç ay gibi kısa bir süre içinde 746,499 tablet satışı yapıldı.

Daha çok aralarındaki fiyat farkları göze çarpan tabletlerde siz önceliği kaliteye verin. Tablet satın alma sırasında ekonomik ve ucuz tablet almak için yola çıkabilirsiniz. Fakat önceliği ürün fiyatına verip önemli kriterleri ve kaliteyi göz ardı ederseniz  aldığınız cihazın bozulup elinizde kalması ihtimali yüksek.  Veya tamamen tersi bir durum söz konusu olabilir ve siz bir tablet bilgisayarı olduğundan çok yüksek bir fiyata alabilirsiniz. Elbette ikiside yanlıştır. Herşeyde olduğu gibi tablet alımındada bazı kriterlere göre satın alma yapmanız sonradan sıkıntı yaşama olasılığınızın önüne geçecektir. Örneğin tabletin çözünürlüğü en iyi  kaç piksel olmalı? Arttırılabilir hafızası varmı yokmu? Datası kaç GB olursa daha iyi verim alınabilir, Firmanın ürün satış sonrası desteği varmı? gibi bir çok kriteri göz önünde bulundurmanız satın alım esnasında çok daha faydalı olacaktır.

Tablet Satın almak istediğinizde aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurursanız 3 ayda 5 ayda bir yeni tablet almak zorunda kalmaz, aldığınız tableti sorunsuz olarak uzun süre kullanabilirsiniz.

1) Tabletin fiyatı dengeli ve uygunmu?

Tablet alırken baz alacağınız en önemli ve başta gelen kriterlerden biri tabletin dengeli olan fiyatıdır. Öncelikle çok düşük bir ücretle satışa sunulmuş tabletlerden kesinlikle uzan durmalısınız.  Bir örnekle bu kriteri açıklayalım. Dolaştığınız alışveriş merkezinde 90 TL gibi bir fiyattan satışa sunulmuş 7 inç ekranlı bir tablet gördüğünüzü varsayalım. Bu fiyatta bir ürün fiyatından dolayı bilinçsiz bir tüketici için çok cazip gelebilir. Zira neticede diğerleri bir tablet. Üzerinde her türlü özelliği var ve pırıl pırıl bir görünüme sahip. Oysa bilinçli olarak baktığınız zaman gerçek tamamen farklı olabilir. Zira 90 TL gibi düşük bir fiyattan satışa sunulan 7 inç bir tablette malzeme kalitesi hiç iyi değildir. Zira böyle bir şey teknik olarak imkansız gibidir. Bu tür bir tablet kısa süre sonra bozulup sizin yeni bir tablet almanıza sebep olabilecektir.

Birde bunun tam tersi yani gereğinden fazla para ödenerek alınan tabletler vardır ki buda aynı şekilde bilinçsiz bir davranıştır.  Zira artık tablet sektör pazarındaki tüm teknik standartlar tüm detayları bilinir olarak yerine oturmuş bulunmaktadır. Bir tableti oluşturan ekranın, ram in ve işlemcinin maliyeti en detaylı haliyle bellidir Dahası tabletlerde kullanılan yazılımların maliyeti bile bilinmektedir. Dolayısıyla sadece üzerinde markası var diye beğenilen bir markanın satışını yaptığı bir tableti çok yüksek fiyatlardan satın almanız paranızı boşa harcamanız demektir. Zira tamamen birebir aynı özelliklerde ve aynı işlevsellikte tabletler çok daha düşük fiyatlara alınabilir..

2) Firmanın satış sonrası desteği var mı?

Ucuza tablet alma hayaliyle hareket eden tablet kullanıcılarının en sıkıntı yaşadığı noktalardan birisi satış sonrası destektir. Ülkemizde satışı yapılan ancak satış sonrası destek vermeyen bir ço tablet markası bulunmakta.  Teknolojik ürünlerden hoşlanan kullanıcıları cezbetmek içinse ürünler çok düşük fiyatlardan satışa sunuluyor. Fakat bu aşamada bilinçli ve kendinize hakim olabilecek bir yapıda olmanız sizi bu tür bir yanlış karardan koruyacaktır. Zira bu tür ürünler çoğunlukla kalitesiz malzemeden yapılmakta ve kısa süre sonra arıza çıkarabilmektedir. Elbette bu tip bir arıza durumunda aldığınız ürünü firmanın teknik servsine göndermek isteyeceksiniz. Fakat üzücü haberi bu aşamada öğrenebilirsiniz. Zira bu tip firmaların satış sonrası desteği yoktur. Yani tabletinizi çöpe atabilirsiniz.

3)  Ürünün garantisi varmı?

Tablet satın alımı konusunda sıkıntı yaşanan diğer konu ise ürünün garantisi olup olmadığı konusudur. Bilinçsiz bir ani kararla satın aldığınız ürünün firma tarafından garanti sunulmayan bir ürün olduğunu öğrenmek elbette hoşunuza gitmeyecektir. Fakat düşük fiyatına aldanıp satın aldığınız kalitesiz malzemeden üretilme bir tablet bilgisayar kısa sürede arızalanacağı için garanti sorunu karşınıza çıkabilecektir. Bu tür bir sıkıntı yaşamamak için araştırmacı, bilinçli ve kararlı bir tüketici olmanızda fayda var.

3) Ürünün ekran çözünürlüğü yeterlimi?

Son Teknolojiyi barındıran ürünlerde en çok dikkat edilen özelliklerden biride ekran çözünürlüğü özelliği. Görüntü kalitesi yüksek olmayan bir LCD tv yada laptop istemeyeceğiniz gibi görüntü kalitesi 1080p ile 720p aralığından daha düşük bir tabletide almamalısınız. Zira çok kısa süre sonra düşük ekran görüntüsü rahatsız edici matlığı ve kötü görünümü ile sizi sıkacak ve büyük bir heyecanla aldığınız tabletten kısa sürede soğuyabileceksiniz. Tabletlerde ekran görüntüsü normal standardı büyük tabletler için Full HD 1080p küçük tabletler için yine Full HD 720p dir. Tablet satın alırken ekran çözünürlüğü için bu ölçüleri baz alabilirsiniz.

4) İşlemci durumu ne?

Teknolojiyi yakından takip eden herkesin bildiği üzere artık tek çekirdekli işlemciler bir daha indirilmemek üzere raflara kaldırıldı. Zira artık tek çekirdekli işlemcili bir tabletle günümüz teknolojisindeki uygulama ve oyunları çalıştırmak için tek çekirdek yeterli gelmemekte.  Yazılım teknolojisi üst seviyelere geçti. Donanım bileşenleri yazılımlarla birlikte ve doğru orantılı olarak bir güncelleme yaşadı daha güçlü hale geldi. Dolayısı ile tek çekirdekli eski bir tablet bilgisayarda günümüz uygulamalarını çalıştırabilmek ve sorun yaşamamak mümkün olmamaktadır.  Zira olası yazılım güncellemelerini sorun yaşamadan sisteminize kurabilmek, oyun ve uygulamaları kesintisiz bir şekilde çalıştırabilmek için frekans gücü yüksek en az çift çekirde gücünde bir tablet bilgisayar satın almalısınız.

5) Arttırılabir hafıza özelliği varmı?

Tablet kullanıcılarını yeni bir tablet almaya zorlayan sorunlardan biri de ellerindeki tablette yaşadıkları artırılamayan hafıza sorunudur. Bu sorunu yaşayan kullanıcılar, çoğunlukla ucuzluğa aldanıp bilinçsiz bir satın alma yaptıkları için hafıza yönünden en düşük dahili depolama birimine sahip tabletleri tercih etmekteler.  Fakat zamanla tabletin bu düşük dahili hafızası yeterli gelmeye başlayacaktır.  Zira yeni bir oyun, uygulama ya da film indirip yükleyebilmek için önceki dosyalarınızdan silme yapmanız gerekecektir. Ancak bu silme işlemi sizi çok zor durumlarda bırakacaktır. Zira daha önce indirdiğiniz dosyalarda sizin için önemli ve gerekli bilgiler içeriyor olabilmektedir. Sürekli bu tür durumlarla karşılaşmak sizi aşırı derecede sıkacaktır. Neticede daha yüksek hazıfa özellikli bir tablet almak isteyeceksiniz. Fakat elbette hafıza her dolduğunda yeni bir tablet satın almak geçici bir çözümden öteye gidemeyecektir.  Akılcı çözüm ise artırılabilir özellikli bir tablet satın almaktır. Zira oyun oynarken, müzik yüklerken yada film izlerken tabletinizin hafıza problemini düşünmeden, rahat bir  tablet kullanıcısı olmak için tabletinizin arttırılabilir hafızası özellikli olması bu aşamada zorunlu bir gerekliliktir.

5) İşlemcisi hızlımı?

Masaüstü PC yada laptoplarda aranan özelliklerin başında gelen hızlı işlemci seçeneği tabletler içinde geçerlidir. Zira gerek masaüstü gerek laptop gerekse tabletlerde işlemci değeri ne kadar yüksekse o cihaz o oranda hızlı işlem yapacak ve siz oyun oynarken, film izlerken, yada internette bir uygulama indirirken cihazınız performansında herhangi bir düşme olmayacak ve siz işlemlerinizi herhangi bir donma, aksama ve kesilme olmadan yapabileceksiniz.

6) Pil ömrü nasıl olmalı?

Tabletiniz sizinle birlikte dolaşan, gittiğiniz yere rahatlıkla götürebildiğiniz, her türlü işleminizi üzerinde yapabildiğiniz bir nevi sizin sağ kolunuz konumundaki mobil cihazınızdır. Sağ kolunuz konumundaki tablet bilgisayarınızın  her istediğiniz anda isteklerinizi yerine getirebilmesi ve bulunduğunuz her yerde kesintisiz bir şekilde çalışabilmesi bataryasının yada pilinin uzun ömürlü olmasını gerektirir. Günümüz Tabletler genel olarak ekran devamlı açık ve aktif bir haldeyken 4 – 5 saat dayanabilmektedir.  Ortalama olarak bu süre zaten yeterlidir. Zira gün içinde normal iş saatleri süresince aktif kullanabileceğiniz 4 – 5 saatlik bayağı geniş bir zaman dilimi tabletiniz için gayet yeterli bir süredir.


admin
Ogreniyoruz.Org

  USB Bellek Şifreleme

  Previous article

  Urfa Göbekli Tepede Medeniyet İzleri

  Next article

  You may also like

  1 Comment

  1. Tablet pişmanlıktır tabi iPad değilse 🙂

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Android