0

Telefonun kim buldu

Telefonu kim buldu? Tarihi değiştiren icatlar arasında telefonun bulunması da gösterilir. Telefonun icadını ise Thomas Watson, Alexander Graham Bell ve Antonio Meucci isimli kişiler ve bunların yaptıkları çalışmalar neticesi ile bulunur. Ayrı noktalarda olan 2 farklı kişinin birbirleri ile konuşmasını sağlayan alettir. Telefonun çalışma şekli; ses dalgalarının mikrofon yardımı ile elektrik sinyaline çevrilir. Daha sonra kablo yardımı ile ya da farklı yöntemlerle farklı bölgedeki cihaza iletilir. İletildikten sonra elektrik sinyali, hoparlör yardımı ile ses dalgalarına dönüştürülür. Telefon şebekeleri önce şehirlere, sonra ise sırasıyla şehirler arası, milletler arası ve uydu sayesinde bütün dünya ile iletişim kurulmaya başlanır.

Antanio Meucci’nin telefonu

Doğum tarihi 13 Nisan 1808 olan İtalyan asıllı Amerikalı bilim adamı Antonio Meucci, 1854 senesinde sesin önce elektrik dalgasına sonrasında ise telefonun diğer tarafındaki kişiye ses olarak iletilmesini sağlayan ‘’Teletrofono’’ cihazını icat etmiştir. 1856 ve 1870 seneleri içinde Meucci, 30’dan fazla telefon örneği üretir. 1871 senesinde teletrofono için geçici patente başvurur. Ancak yaşamış olduğu şanssız bir gemi kazası yüzünden çok uzun bir süre hastanede yatmış ve maddi olarak çok sıkıntılar yaşar. Antonio’nun eşi, hastane masrafları için teletrofonoyla birlikte tüm buluşlarını eskiciye satar. Tedavisinin tamamlanmasından sonra buluşlarını aramaya başlayan Antonio Meucci, eskiciden buluşlarını geri ister. Ancak kimliği belirsiz kişilere satıldığını öğrenen Meucci, büyük bir hayal kırıklığı yaşar. O tarihlerde geçici patent başvuruları senelik olarak yenilenmesi gerekirdi. Ancak maddi sıkıntılar yaşayan Meucci, 1872 ve 1873 yıllarında 10 dolar ücreti göndermiş fakat 1874 yılında parasızlık sebebi ile gönderemediğinden, patent başvurusu iptal edilir.

Telefonun icadı ile ilgili patent karmaşası

Alexander Graham Bell, Antonio Meucci’nin teletrofono verilerini bulur ve 1876 senesinde patentini alır. Bunu öğrenen Meucci, anında Graham Bell’e dava açar. Patent enstitüsü personelleri ile Graham Bell arasında yaşanan kirli alışveriş belgelenir. 1886 yılında Meucci mahkemeyi kazanmıştır. Bu sonuçtan 3 sene sonra Antonio Meucci vefat eder. Ancak Graham Bell’in patenti iptal edilmiş ve bir daha yenilenmemiştir. Bu tarihten itibaren telefonun patenti halen kimseye ait değildir.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Bilgisayarı kim buldu kim icat etti

  Previous article

  Televizyonu kim buldu

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir