0

Televizyonu kim buldu

Televizyonu ilk kim buldu? John Logie Baird televizyonun mucidi olarak da bilinse, Charles Francis Jenkins ve Philo Farnsworth gibi değerleri de unutmamak lazım. Televizyonun temelleri 1873 senesinde, selenyumun elektrik direncinin ışığında etkisiyle değişen fotoelektrik özellikleri bulunması ile Willoughby Smith tarafından atıldı. Buna göre selenyumun üstüne yüksek yoğunlukta ışık düşmesi sonucunda kuvvetli bir sinyal, zayıf yoğunlukta bir ışık düşerse de sinyal zayıf olur.
1884 senesinde elektromekanik televizyon için patent alan Alman Paul Nipkow’un televizyonu hiçbir zaman çalışmadı. Katot ışınlı tüpü ve katot ışınlı tüp osiloskobunu tasarlayarak televizyon teknolojisinin gelişmesine büyük fayda sağlayan Karl Ferdinand Braun, 1897 senesinde bu icadını tamamladı. Braun tüpü olarak da isimlendirilen CRT teknolojisi, günümüzde artık LED, LCD, Plazma gibi ekran türleri ile değişmekte.
25 Ağustos 1900 tarihinde Paris’te ilk kez düzenlenen ‘’Uluslararası Elektrik Kongesinde’’ televizyon sözcüğünü ilk kez kullanan Rus bilim adamı Constantin Perskyi oldu. Bu kongrede ilk kez gösterilen ilk televizyon prototipleri, basit resim aktarımları yapan mekanik televizyonlardı.

Philo Farnsworth

Televizyon tasarımlarında 2. seviyeye 1911 senesinde geçildi. Katot ışınlı tüpler ile nasıl iletileceğini ve görüntü alınabileceğini teorik olarak açıklayan Alan Archibald Campbell Swinton isminde genç bir mühendis oldu. 1920’li senelerde birçok mühendis ve bilim adamı elektronik vericiler üzerine çalışmaya başladı. Philo Farnsworth laboratuvarında 7 Eylül 1927 tarihinde bir verici tüp ve kamera ile birlikte tek bir görüntü iletildi. Bundan yaklaşık bir sene sonra ise insan fotoğraflarından oluşan görüntüleri basınla paylaştılar.

John Logie Baird

John Logie Baird, İngiltere’nin başkenti Londra’da 1926 senesinde çok küçük bir görüntü gösteren ilk televizyonu yaptı. 1928 senesinde dünyada ilk televizyon yayını İngiltere’de BBC aracılığı ile yapıldı. BBC, 1935 senesine kadar John Logie Baird’in televizyonu ile yayın hayatını sürdürdü. Bu televizyon ile fotoğraflar 525 çizgi yerine 30 çizgi ile ekrana çıkıyor ve detaylar görülmüyordu. 1936 yılına kadar bu şekilde devam edildi ve Alexandra Palace’in tasarladığı televizyon ile 405 çizgili sisteme geçildi. Böylece o tarihe kadar tarihteki en net görüntüye ulaşıldı.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Telefonu kim buldu kim icat etti

  Previous article

  Aleyna Solaker (Kırgın Çiçekler Meral) Kimdir

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir