0

trustrank-nedir

Günümüzde sık sık gündeme gelen trustrank kavramı  sizinde zihninizi meşgul etmeye başladıysa artık detaylı olarak öğrenme vaktiniz gelmiş demektir.  Peki özellikle web teknolojileri alanında faliyet gösterenlerin merak ettiği ve üstünde durduğu trustrank nedir?. Trustrank nedir sorusuna vereceğimiz en kısa cevap onun bir spam mücadelecisi olduğu gerçeğidir.  Daha uzun bir ifadeyle anlatmak gerekirse, Trustrank  web teknolojileri alanında faaliyet gösteren webmasterlerin istenmeyen illegal yöntemlerle  web sitelerini arama motorlarında yükseltip listelemelerde üst seviyelerde çıkmalarına ve bu tür kalitesizliklerin tamamına engel olmak amacıyla Stanford Üniversitesi ve Yahoo işbirliği ile uygulamaya koyulan bir tür analiz tekniğidir.

Bilindiği üzere günümüz dünyasında reklamcılık çok gelir getiren bir sektör. Webmasterler bu sektörde web siteleriyle yer alıyor. Bir web sitesi arama motorlarında üst sıralarda çıkıyorsa, alexa değerleri iyi görünüyorsa reklamverenler tarafından tercih edilebiliyor. Fakat şu varki sözünü ettiğimiz bu değerler yani arama motoru sıralaması ve alexa değerleri reklam gelirlerinden pay almak isteyen  webmasterler tarafından yakın geçmişe kadar illegal yöntemlerle yoğun şekilde suistimal edildi. Bu suistimal neticesi  bir çok web sitesi aslında değeri düşük olmasına rağmen çok değerli göründü ve reklam verenler tarafından tercih edildi.  Fakat gerçekte kalitesizlikten ve aldatmacadan başka bir şey değildi. Bu kalitesizliğe trustrank kavramı ile son verilmiş oldu.

Trustrank Nasıl Çalışıyor?

TrustRank’ın çalışma tekniği birinci dereceden güvenilir sitelere göre ayarlanmıştır. Editörler birinci derece olarak işaretledikleri bu sitelere kök site denir.  Bu siteler güvenilir siteler olduğu için onlardan  yapılan link çıkışları ile çıkış yapılan sitelere güvenilirlik puanı verilmiş olur.  Bir örnekle açıklamak gerekirse, Güvenirlik özelliği olan bir siteden alınan birincil çıkış 100 puan değerindedir ve çok önemlidir. Doğrudan doğruya bu puan sitenize 100 puanlık çok önemli bir trustrank değeri yükleyecektir.  Siz bu sayede trustrank değeri 100 puan yükselen bir konuma çıkmış olacakken sizden link çıkışı yapacak bir başka sitede yine trustrank değeri alacak fakat doğrudan olmadığı için onu trustrank puanı 90 olacaktır.
2007-2008 dönemine kadar site değerlendirmeleri Pagerank üzerinden yapılırken google arama sonuçları çok defa aldatıldı ve ortaya aslında değeri düşük fakat arama motorlarını yanlış yönlendirme neticesi sanal olarak sahte değerli web siteleri çıktı ortaya.  Öyleki sıradan ve özellikle belki çöp site denebilecek sitelerin dahi Pagerank 5 üzerine çıkması, daha kurumsal hatta devlet sitelerinden daha yüksek PR değerlerine yükselmesi google’ı bu konuda tedbir almaya itti ve neticede sözünü ettiğimiz Trustrank kavramı ortaya çıkmış oldu.

Trustrank’ın bilinen çok önemli diğer bir diğer etkiside  web sitelerinin Google arama motoru gözünde birebir tek tek değerlendirilmesi değerinin yükselmesi  ya da tam tersine değerini kaybetmesi politikası üzerine.   Bunu daha net olarak şöyle açıklayabiliriz, Google botları web sitelerini gezinirken daha önceden belirlenmiş kendine has kriterler üzerinden puanlandırma yapıyor ve  kendi içerisinde bir derece oluşturuyor.  Oluşturulan bu derecelendirmeye göre ilgili web  sitesinin yaşı, özgünlük durumu, güncelleme periyodları, yeni teknolojilere uyumlu tasarım ve hatasız kodlama yapısı, google botlarının daha kolay dolaşabilmesini kolaylaştıraca sitenin kendi içindeki link inşası, sitenin ulaşılabilirlik seviyesi, site içi anahtar kelime dengesi  gibi pek çok kriter Trustrank değerinin artmasına yada azalmasına sebebiyet verebilir.  Bu ölçümlemeye göre her bir sitenin Trustrank değeri bir diğerinden çok farklı değerde olacaktır.  Öyleki google gözünde eğer trustrank değeriniz çok iyi seviyelerde  ise pr değeriniz 5 dahi olsa pr6 bir siteden daha etkili ve iyi bir konumdasınız demektir.

Kaynak : https://wmaraci.com/nedir/ 

turuncucizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Okul Kantinlerinde Artık Satılmayacak Ürünler

  Previous article

  Laptop Pilinin Ömrü Nasıl Uzatılır?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in SEO