0

windows10-ucretsiz-yukseltme

Yepyeni bir deneyim olarak karşımıza çıkan Windows 10, başlat menüsüde dahil olmak üzere pekçok açıdan Windows 7 ile benzerlik taşıyor.  Yani evet yanlış okumadınız Windows 10 la birlikte artık Başlat Menüsü’de kullanılabilecek. Bu yüzden kullanımı gayet kolaydır.  Windows 10 açıldığı anda hızlı bir şekilde başlar ve nerede kaldıysanız oradan devam eder çalışmaya.  Dahası Windows 10 sistem güvenliğinizi sağlamaya yardımcı olmak için öncekilere oranla daha fazla yerleşik güvenlik özelliği taşır. Sahip olduğunuz mevcut yazılım ve donanım ile birlikte çalışmak çalışmak için tasarlanmıştır. Dahası akıllı cihazlarınızla birlikte bilgisayarınızda tek bir işletim sistemi kullanabilme avantajıyla zamandan kazanırken aynı zamanda süratli bir şekilde işlerinizi yapabileceksiniz.

Windows 10 Dört Farklı Sürümle Kullanıcıya Sunuluyor

Merakla beklenen ve süratli bir şekilde kullanıcılar tarafından indirilen Windows 10’un final sürümü, dört farklı versiyon olarak karşımıza çıkıyor.  Bunlar sırasıyla Windows 10 Home, Windows 10 Professional, Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Education olarak adlandırılıyor.  Her bir versiyonu farklı amaçlara yönelik olarak tasarlandı.  Örneğin Windows 10 Home sürümü ev kullanıcılarının her türlü ihtiyacını karşılaması amacıyla üretildi. Windows 10 Professional sürüm, profesyonel çalışanlar için gelişmiş ilave özelliklerle birlikte kullanıcıların hizmetine sunuldu.  Diğer bir sürüm olan Windows 10 Enterprise,  yine her zaman olduğu gibi kurumsal firmalara özel tasarlanmış sürüm olarak yayına sunuldu.  Bununla birlikte lise ve üniversitelerdeki kullanımlar için de Windows 10 Education adında farklı bir sürüm yayınlanıp hizmete sunuldu.

Windows 10’la Yepyeni Bir Özellik Cortana (dijital asistan)

Cortana Microsoft’un dijital asistan uygulaması. Bu uygulama Windows 10 ile birlikte artık hem bilgisayarlarda hem tabletlerde rahatça kullanılabilecek şekilde sunuluyor ve kullanıcıların işlerini kolaylaştırıyor.  Cortana size akıllı hatırlatma özelliği ile yardımcı olurken aynı zamanda bilgiye daha süratli ulaşmanızı sağlıyor. Mesaj haricinde sesli olarakta iletişim kurabiliyorsunuz.

İnternet Explorer Artık Yok Karşınızda Yepyeni Bir Tarayıcı Project Spartan

Bilindiği üzere Internet Explorer Microsoft’un yıllardır vazgeçilmez web tarayıcısı olma özelliğini taşıyordu. Fakat gerek yeni teknolojilere ayak uyduramaması ve gerekse aşırı derecedeki yavaşlığı birde üstüne üstlük yeni tarayıcıların yani Firefox ve Chrome’un teknolojik özellikleri karşısında bu rekabetin çok gerisinde kalan Internet Explorer artık yok. Microsoft, yeni Windows 10 işletim sisteminde yepyeni ve teknolojik bir tarayıcıyla karşımıza çıkıyor.  Bu yeni tarayıcının ismi Spartan.  Spartan yapılan testler sonucunda  Google Chrome’dan da Mozilla

Firefox’tan da süratli olduğunu gösterdi.   Yepyeni bir tasarıma sahip olan Spartam’ın bize sunacağı yenilik ve özelliklerinden en göze çarpanları web sitelerinde dolaşırken tuş takımı veya kalem üzerinden not alabilme,  gezindiğiniz web sayfalarını çok kolay bir şekilde başkalarıyla paylaşma ve okuma özellikleri oluyor. Dahası  okuma moduna aktarılan web içeriklerine çevrimdışı olarakta erişim sağlanabilecek ve farklı cihazlar arasında bir senkronizasyon yapılabilecek.

Windows 10’da Göze Çarpan Diğer Yeni Özellikler

 • Windows 10 kullanıcılarına Windows Defender anti-virüs programını ücretsiz olarak sunuyor. Yani sistem size  Windows Defender anti-virüs programı kurulu olarak geliyor. Dahası programın sonraki dönem güncellemelerinden de ücretsiz yararlanabileceksiniz.
 • Global olarak kullanılan Windows uygulamaları Excel, Word, PowerPoint ve diğer uygulamalar masaüstünden rahatça kullanılabiliyor.
 • Bilgisayar ve tabletlerinden Xbox Live ağına erişebiliyor.
 • Bir çeşit biyometrik kimlik tanıma sistemi olan Windows Hello ile Windows 10 yüklü bilgisayar yada akıllı cihazınıza şifresiz olarak giriş yapabiliyorsunuz.
 • Ve gerçekten güzel bir uygulama Windows Continium vasıtasıyla bir mobil Windows 10 akıllı cihazını, klavye, monitör ve mause’a bağlayarak PC gibi kullanabilirsiniz.

Windows 10 Ücretsiz Yükseltme İşlemini Nasıl Yapacaksınız

Bahsettiğimiz Windows 10 Windows’un tam sürümüdür ve gerçekten ücretsizdir. Kesinlikle deneme yada tanıtım amaçlı bir sürüm değildir. Sizde sınırlı bir süre devam edecek olan yükseltmeden yararlanabilirsiniz. Yararlanmak için belirtilen son tarih 28 Temmuz 2016 dır. Bu tarihe kadar zamanınız vardır.  Gerekli yükseltme işlemini yaptıktan sonra, ilgili cihazda Windows 10 işletim sistemine ücretsiz olarak sahip olacaksınız.Mevcut sisteminizi Windows 10 işletim sistemine yükseltmek için öncelikle rezervasyon yapmalısınız. Şöyle ki;

 • Ücretsiz Windows 10 yükseltme işleminizi rezerve etmek için görev çubuğunun sağ alt köşesindeki Windows 10 simgesine tıklayın.

windows10

 • Windows 10’u Edinin Uygulamasını açtıysanız “Ücretsiz Yükseltmenizi Rezerve Edin” seçeneğini tıklayın.
 • Enter your email if you want confirmation of this reservation. Şeklinde çıkan yazıdan sonra mail adresinizi girin.
 • Bu işlemden sonra işlem hazır olduğunda Windows 10’u bilgisayarınıza indirilecek ve size gerek bilgisayarınız üzerinden gerekse mail ile bildirim verilecektir.

Buradaki işlemleri takip edip rezervasyonunuzu yaptıktan sonra sizde Windows 10 yükseltmesi için sıraya girmiş olacaksınız. Bu aşamadan sonra birkaç gün içinde Windows 10’u Edinin Uygulamasından bir bildirim gelecek bu bildirimi bekleyin.  Söz konusu bildirim geldikten sonra ücretsiz yükseltmenizi hemen gerçekleştirebilirsiniz. Artık ilgili cihazınızda ücretsiz ve yasal Windows 10 işletim sistemine sahip olmuş olacaksınız.

Sistem Gereksinimlerini Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın >>

Windows 10 Hakkındaki Tüm Soru ve Cevaplara Ulaşmak İçin Buraya Tıklayın >>

turuncucizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Facebook’a Beğenmedim Butonu

  Previous article

  İnterneti Ne Amaçla Kullanıyorsunuz?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Güncel