0

Vitaminlerin Faydaları Nelerdir

İnsan sağlığı açısından vitaminlerin faydaları nelerdir diye merak ediyorsan tıkla ve hemen öğren! Vitaminler besinlerden alınan basit yapılı bileşikler olup insanların yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmesi için olmazsa olmazlardandır. Besinlerde çeşit çeşit bulunan vitaminler A, B, C, D, E ve K vitaminleri olmaktadır. Her besinde farklı farklı bulunan bu vitaminleri vücudumuza alabilmemiz için bu vitaminlerin yer aldığı besinleri ayrı ayrı tüketmemeiz gerekir. Sağlıklı bir yaşam sürülebilmesi adına tüm vitaminlerin yeterli miktarlarda vücuda alınmış olması gerekir. Bu şekilde faydaları arasında sayılan özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Vitaminlerin Genel Özellikleri

En önemli özellikleri yağ gibi depo edilemez olmalarıdır. Eğer vücut fazlası ile vitamin almış ise fazlaca alınan vitamin vücut tarafından uzaklaştırılır. Günlük anlamda ihtiyaç duyduğumuz vitaminlere dair vücudumuza her gün düzenli olarak vitamin alımı sağlamalıyız. Aksi halde vitamin eksikliğinden kaynaklı rahatsızlıkların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Hangi vitaminin ne işe yaradığı konusunda daha da bilgi sahibi olunması açısından aşağıda vitaminler çeşitleri ve ne işe yaradıkları hakkında ki yazımızı okumaya devam ediniz!

A Vitamini
Göz sağlığı için gerekli olan vitaminlerden birisi olan A vitamininin yeterli oranda alınmaması gözlerde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar dahilinde A vitaminin cilt bakımından önemli bir yere sahip olduğu vurgulanmıştır. A vitamini eksikliğinde ciltte kurumaların meydana gelmesi neticesinde yine cilt döküntüleri ile karşılaşılması gözlenir. Vitaminlerin faydaları saymakla bitmiyor. A vitamini diş sağlığı açısından da önemli bir yer tutuyor. Balık, karaciğer, peynir, yumurta sarısı, çilek, yeşil sebezeler, havuç ve domates A vitamini bakımından zengindir. Örneğin kalsiyum faydaları için http://faydalarinelerdir.net/kalsiyu…ceren-besinler makalesinden bilgi alabilirsiniz.
D Vitamini
En fazla balık yağında bulunan D vitamini besinler içerisinde yalın halde bulunmamaktadır. D vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesinden sonra güneşin yararlı ışınları altında güneşlenmek D vitaminin vücutta yakılmasını sağlar.
E Vitamini
Hemen hemen ülkemizdeki yiyecekler içerisinde tüm yiyeceklerde E vitaminine rastlanılır. Bu sebeple E vitamini eksiği çok nadir olarak görülür. Tahıl, et, süt, karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler ve bitkisel yağlar E vitaminini taşırlar. Yaşlılık etkilerinin ciltten kalkması ve genç ve dinamik bir görünüme sahip olmayı istiyorsanız vücudunuza yeterli miktarda E vitamini alınız.
K Vitamini
Kanın pıhtılaşmasında önemli bir yeri olan K vitamini yaralanmalardan doğan kanamalar sonucunda kanamanın durması için vücuda alınması gerekli bir vitamin olmaktadır. Baklagiller, muz, yeşil sebzeler, karaciğer, balık ve şeftali K vitamininin yüksek oranda bulunduğu besinler olarak karşımıza çıkar. Bunun dışında bitki çaylarının faydaları arasında da k vitamini yönünden zengin vitaminler yer almaktadır.
B Vitamini
B vitamini vitaminlerin faydaları konusunda diğer bir vitamin çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Tahıl ve hayvansal ürünlerde zengin olarak yer alan B vitamini vücut içerisinde protein, karbonhidrat ve yağların işlenmesini sağlamaktadır.
C Vitamini
C vitamini vücudun mikroplara karşı direnç kazanmasında önemli rol oynar. Diş ve diş eti sağlığı açısından C vitamini gereklidir. C vitaminine kış aylarında daha çok ihtiyaç duyulur. Bunun nedeni soğuk algınlığına karşı vücudu korumaktır.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Facebook messengerda oturum nasıl kapatılır

  Previous article

  Instagram Arşiv Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık