3

webmasterlere-tavsiyeler

Herhangi bir vesileyle web teknolojileri ile uğraşan, en az bir web sitesi olan, bu alada para kazanmak isteyen bir çok webmaster ve webmaster adayı var. Dikkat edilirse derme çatma birkaç bilgi ile oluşturdukları web siteleri ile uğraşırken elbette her geçen gün deneme yanılma metodu ile yeni şeyler öğrenirler. Fakat aslında öğrenme aşamasını bu şekilde yani deneme yanılma yoluyla öğrenmek gerçekten zor ve sıkıntılı bir süreçtir.  Zira bu arada bir dolu hata yapar, zorlanır, bıkkınlık ve usanma gibi durumlar yaşar, maddi açıdan külfete girmiş olurlar. Neticede öğrendikleri çok az bir şey olur. Bunun yerine öncelikle bir zaman planlaması yapıp, öğrenmek istedikleri konu ile ilgili kitaplar alsalar, çevrelerinde var olan kursları araştırıp kaydolsalar ve öğrenme aşamasını bilenler vasıtasıyla yapsalar deneme yanılma metodundan daha akılcı ve kestirme bir yol takip etmiş ve daha net sonuç almış olacaklardır. Denilebilir ki;

“Aldığımız kitaplara para ödeyeceğiz bu bir masraf”

“Kayıt yaptırdığımız kursa para ödeyeceğiz bu bir masraf”

Evet doğrudur bunlar birer masraftır birer maddi külfettir. Fakat siz zaten web teknolojileri ile ilgili bilgileri öğrenmeden süratle web teknolojileri alanına kendinizi atarsanız bunlardan daha fazla masraf ve külfetlere girecek, aynı zamanda manevi olarak yeterli derecede ve istenildiği zamanda öğrenememenin sebep olduğu bıkkınlığı yaşayacak boğuşuk durmaktan yordun düşeceksiniz. Aradan aylar belki yıllar geçmiş olacak fakat siz küçücük bir mesafeyi kat etmiş olmak için domain + hosting + isternet ücreti + verimsiz geçen zaman gibi bir dolu külfet ödemiş, bir sürü masrafa girmiş olacaksınız.

Oysa size önerdiğimiz yolu takip etmiş olsaydınız masrafınız sadece kurs ve kitaplar olacak bu süreç en fazla bir yıl gibi bir sürede bitmiş olacak. Ve siz en fazla bir yıl içinde internet teknolojilerini bilen biri olarak giriş yapacak ve daha verimli bir şekilde çalışabilecektiniz. Dahası aradan geçen zaman içindeki iki masraf kalemini karşılaştırdığınız zaman bilinçsiz ve bilgisiz olarak atıldığınız zamana göre kıyas kabul etmez bir karlılık içinde olduğunuzu görebileceksiniz.

Web Teknolojileri alanına size verdiğimiz öneriyi dikkate alarak giriş yaptığınızı varsayıyoruz. Ve siz bir web sitesi açarak kazanç sağlamak amacındasınız. Bir dakika burada duralım şimdi. Gerçekte para kazanmak amacıylamı açıyorsunuz sitenizi yada bloğunuzu?. Bütün amacınız para kazanmakmı?. Nasıl olursa olsun, nerden gelirse, hangi yolla gelsin para kazanmakmı istiyorsunuz?. İnsanlar sunduğunuz hizmet yada pazarladığınız ürünlerden memnun olmasa dahi para kazanmak ilk amacınız mı?. O halde okumayı burada bitirip gidebilirsiniz. Çünkü makalemiz size hitap etmiyor. Zira insanları önemsemeden, onların memnuniyetini yok sayarak para kazanmak amacındaysanız kusura bakmayın bu isteğiniz uzun vadede başarısızlıkla sonuçlanacağı için gidebilirsiniz. Zira bizim başarısızlıkla işimiz yok. Fakat eğer ana amacınız insanlığa fayda sunmaksa, kaliteyi ön plana çıkarmak, toplumsal hayata katma değer sağlamaksa okumaya devam edebilirsiniz. Zira siz uzun vadede başarıya giden bir yola ilk adımınızı atmış bulunuyorsunuz.

Şunlara İyice Dikkat Edin;

1 – Okurlarınıza Değer Verin: Gerçek amacınız kesinlikle toplumsal hayata katma değer sağlamak olsun. Oluşturduğunuz yada oluşturmayı planladığınız web sitesi bu amaca hizmet etsin. Zira insanlara gerçekten faydalı olduğunuz sürece ve o oranla kazanç elde edersiniz. Web Sitenizden insanlara samimi ve gerçekten ciddi anlamda doyurucu bilgiler aktarın.  Aradıklarınızı sunun insanlara. Sizin sitenize herhangi bir konu hakkında bilgi almak için gelen ziyaretçi sitenizden istediği bilgiyi net olarak alsın. 300 kelime 500 kelime gibi kalitesiz söylemlere aldırmayın. Yazdığınız yazı doyurucu, okuyanı okuduğu konuda tam anlamıyla bilgilendirici olsun. Paylaşımcı, sevecen, yardımsever, şefkatli, öğretme isteği ile dolu bir öğretmen gibi davranın. Okurlarınız makalelerinize yorum yazacak, gerek yazılarınızın altından yorum bölümünden gerek mail adresinze sorular gönderecek. Herbiri ile ayrı ayrı özenle ilgilenin. Nazik ve samimi olun. Aradıkları bilgiyi onlara tam istedikleri gibi sunmaya gayret etmenin yanı sıra, sordukları sorulara net cevaplar vererek bilgilerini tamamlayın. Sordukları soruyu bilmiyorsanız araştırıp doğru bilgiyi öğrenin ve hemen cevap verip okurunuza sunun. Bir süre sonra tahmininizin ötesinde bir ziyaretçi kitlesine kavuşmuş olduğunuzu hayret ve şaşkınlıkla gözlemleyeceksiniz. Kaliteden kesinlikle ödün vermeden çalışmaya devam.

2 – Arama Motorlarına Değer Verin: Google başta olmak üzere arama motorlarına önem verin.  Onlar işlerini yapıyor. Görevleri bu. Google ve diğer arama motorları kaliteli içerik sunan web sitelerine değer veriyor. Onları aldatarak, değişik hilelere başvurarak onlara rağmen üst seviyelere çıkma hayallerinde olan sahte webmasterler gibi olmayın. Buraya kadar okumaya devam ediyorsanız öyle olmadığınızı düşünüyoruz. Devam o halde. Unutmayın aldatma üzerine kurulu hiç bir şey uzun vadede başarı kazanamaz ve yıkılışı, dibe vuruşu, yaşadığı hüsran çok şiddetli olur. Siz web sitenizi arama motorlarının görmek istediğinizi seviyeye getirin. Arama motorları ile uyumlu bir web siteniz olsun. Site açıklamanız, meta taglarınız, anahtar kelimeleriniz, site haritanız hepsi uygun ve yerli yerinde olsun.

3 – Sosyal Medyaya Değer Verin:  Zira sosyal medya günümüzde dünya çapında tüm insanların ortak buluşma mekanı. Milyonlarca insan var. Bu mekanı verimli ve doğru kullanın. Kaliteli içeriğinizi bu kanalı kullarak periyodik olarak insanlara ulaştırın. Fayda sağlayan, gerçek anlamda bilgi sunan sitenizden haberdar olsun insanlar. Paylaşımınızın başlığını dikkat çekici yapın. Resimlerinizle paylaştığınız içerik birbiri ile uyumlu olsun. Doğru zamanda doğru paylaşım yapın. Gruplar oluşturun. Oluşturduğunuz gruplara insanları davet edin ve etkili, gerçekten bilgilendirici paylaşımlar yapın. Sorular olacaktır, ilgilenin kesinlikle es geçmeyin olabilecek en doğru cevapları vermek için gayret gösterin. Zira bir kişiyi dahi herhangi bir konuda yanlış bilgilendirmek kalitesizlik demektir. Doğru bilgiyi sunmak için kendinizi zorlayın, düzenli ve disiplinli olun.

4 – Kendinize Değer Verin: Siz boş bir amaç uğruna ve tesadüfen dünyaya gelmediniz. Neden dünyada olduğunuz gerçeğini net olarak öğrenip bu gerçeğe uygun yaşamak için gayret gösterin. Öğrenip uygulamaya geçirdiğinizde hayatınız gerçekten kaliteli bir hal alacak. Hayatınız kaliteli hale gelirse mutlaka kaliteden kalite sunulacaktır. Kaliteli bir insan hayata kalite sunar unutmayın.  Kaliteli olur, kaliteli bir hayat yaşarsanız kendinize değer vermiş olursunuz.

Hayatın amacını, ve neden dünyada olduğunuz gerçeğini araştırırken evrim teorisi, tesadüf gibi kavramlarla karşılaşacaksınız. Gülüp geçin. Zira hayat tesadüfler neticesinde böylesine kusursuz bir hale gelmedi. Evrim teorisi tesadüfleri ve hayatın evrimler neticesinde meydana geldiğini, kargaşa ve kaosu savunur. Bu gerçek dışı teoriye göre tüm canlılar ilk başta bir çamur içinde tesadüfen ortaya çıkan bir hücreydi. Zaman içinde kendiliğinden bölünmeye başladı, bir sürüngen olarak karaya çıktı. Daha sonra sürünerek ilerlerken, bacakları ortaya çıktı, dört bacaklı bir hayvan oldu. Ardından kafası gelişti, ardından maymuna dönüştü ve ardından insan oldu. Ne kadar komik değilmi?.

Unutmayın hayat kusur bir Yaratılış Eseridir. Tüm kainat ve bütün canlılar Yüce Allah’ın kusursuz Yaratması ile var olmuştur. Dünyadaki kalitesizliğin, başarısızlık ve mutsuzluğun, ekonomik çöküntünün, maddi ve manevi sıkıntıların nedeni bu gerçeğe göre yaşamamaktır. Hücre hakkındaki buradaki >> hücredeki mucize ve buradaki >>  Hücrenin 20. Yüzyılda Keşfedilen Yönleri konularını okuyabilirsiniz.

5 – Her Zaman Pozitif Düşünün: Olumsuz düşüncelerin hayatınızda olmaması için gayret gösterin. Hiç kimseye karşı içinizde kin ve nefret olmasın. Kıskanç olmayın. Sevgi dolu, merhametli sevecen ve şefkatli olun. Kendinizi olabildiğince geliştirin ve her zaman kaliteye önem verin. Sürekli olumlu düşünün. Tüm tedirginliklerinizi atın. Annenize, babanıza, kardeşlerinize, eşinize çocuklarınıza şefkat ve sevgi ile yaklaşın. Esas olan sevgidir. Sevgi dünyanın ilacıdır.


* Bu yazı zaman zaman güncellenecek ve yeni maddeler eklenecektir…

admin
Ogreniyoruz.Org

  Doğum Sonrası Öneriler

  Previous article

  Bal Mucizesi

  Next article

  You may also like

  3 Comments

  1. Bir webmaster olarak bayağı faydalı bulduğum bir yazı. Adeta webmasterler için bir başucu başvuru klavuzu niteliğinde bir makale.Webmasterlere Önemli Tavsiyeler başlıklı bu yazınızı tamamen arşivime aldım. Kesinlikle çok faydasını göreceğimi hissediyorum. Sitenizi sürekli takip ediyorum ve bu gerçek anlamda aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

  2. Merhaba. Bu yazınızdan gerçekten çok faydalandım. Çok teşekkür ediyorum. Yazılarınız gerçekten çok kaliteli ve bilgilendirici.

  3. Yazı bayağı uzun olmuş. Buna rağmen okudum ciddi anlamda kazanım elde ettim.Teşekkür ediyorum. Fakat bu tür kaliteli yazılar herkesin okuması açısından biraz daha kısa tutulursa daha çok kişi okur ve faydalanır diye düşünüyorum. Malum toplum olarak uzun yazıları sevmiyoruz.

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Dersler