1

Windows9Windows 9 henüz yayınlanmadı. Dahası Windows 9’un 2015 tarihinden öncede ortaya çıkması beklenmiyor zira açıklamalar bu yönde. Fakat bütün bu gerçeklere rağmen dosya paylaşım download sitelerinde sanki yayınlanmış gibi değişik “Windows 9” sürümlerini görebilmeniz mümkün. Ancak kesinlikle uyaralım o gördükleriniz kesinlikle gerçek Windows 9 sistemi ile ilgili olmayan zararlı yazılımlar. Dahası Windows 9 diyerek indirdiğiniz dosya, aslında Windows 7 adına geliştirilen illegal mod’lar, hatta bazı zamanlarda sisteminize ve size zarar vermek üzere programlanmış virüsler ve zararlı yazılımlardan başkası değil. Dolayısı ile herhangi bir sitede Windows 9 ibaresi görüp altında sağında yada solunda “indir” linki görürseniz sakın indirmeyin.

Bu arada Windows 9’un ücretli yada ücretsiz olup olmadığı konusu hakkında henüz bilgi yok.  Ancak buna rağmen YouTube, değişik dosya indirme siteleri, download siteleri gibi ortamlarda Windows 9 sözde ön yayın sürümlerini görebilmeniz mümkün. Bu ve benzeri platformlarda  “Windows 9 Ultimate”, “Windows 9 Extreme Edition”, yada “Windows 9 Professional” gibi değişik isimlerle önünüze çıkabilecek indirmeler, esasen farklı temalarla görsel tasarım yapısı değiştirilmiş Windows 7 yada Windows 8’den başkası değil.  Bundan daha kötüsü Windows 9 sanarak çok zararlı bir virüsü indirebilme ihtimalinizdir.

Sık karşılaşabileceğiniz bu tür sahte Windows 9’lar, tecrübesiz internet kullanıcılarını rahatça  kandırabilecek yapıdalar. Bizde bu yazımızla daha çok bu tecrübesiz kesimi hedef aldık ve uyarmak istedik. Şu kesinlikle bilinmeli ki, Microsoft Firması, Windows 9’un son kullanıcıya yönelik beta sürümü yada final sürümüyle ilgili olarak indirmeye ve kullanmaya hazır olduğuna dair net bir açıklama yapmadı. Kuşkusuz bu tür bir haber Microsoftun kendi sitesi ile birlikte medyanın genelinde yer alacaktır. Bunun dışında kesinlikle Windows 9 adıyla gördüğünüz herhangi bir dosyayı indirmeyin. Zararlı yazılımlarla karşılaşma riski haricinde birde bu tür indirmelerin hukuki boyutu varki. Ciddi anlamda suç işlemiş olursunuz. Windows uygulamalarını Microsoft’un kendi sitesi yada Microsoft’tan izinli siteler haricinde hangi siteden indirirseniz indirin bu suça iştirak etmiş olacaksınız. Zira diğer sitelerdeki uygulamalar şifreleri kırılmış, cracklenerek ana yapısından ayrılmış ve orijinalinden tamamen farklı bir hale gelmiş yazılımlardır. Bu tür yazılımlarla hem sisteminize zarar vermiş ve hemde yukarıda belirttiğimiz üzere suç işlemiş olursunuz.


admin
Ogreniyoruz.Org

  Öncü Truva Atı Vaski Tehlikesine Dikkat !

  Previous article

  Chrome’un Tehlikeli Açığı

  Next article

  You may also like

  1 Comment

  1. Umarim bu defa daha iyi bir surum ortaya cikar Windows 8 tam bir sacmalikti cunki.
   Cogu akradasim Linux Mint’e gecis yaptilar Microsoft boyle devam eterse batar.

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Genel