1

mutluluk

İnsanlar kuşkusuz mutlu olmak, huzur ve sükun içinde yaşamak ister. Bu gayet doğaldır zira Yaratılışı itibariyle insan üzüntü ve bunalımlara, huzursuzluklara karşı çok hassastır. Derin bir üzüntü içine girdiğinde, mutsuz bir hayat yaşadığında bu durum hemen etkilerini göstermeye başlar ve kişi hem bedenen hem psikolojik olarak oldukça yüksek derecede yıpranmaya başlar. Süratle derisinde kırışıklıklar ortaya çıkar, saçları dökülür, baş ve boyun ağrıları çekmeye başlar. Sürekli huzursuzdur. Psikolojik olarak tam bir çöküş içindedir.  Dahası böyle durumlar kanser gibi çok ciddi hastalıklarıda beraberinde getirebilir. Bu tür mutsuzluklar içinde boğuşan insanların meydana getirdiği bir toplumda sağlıksızdır.

Sürekli kavgalar, çatışmalar, anlaşmazlıklar yaşanır. Huzursuzluk her yana hakimdir. Oysa mutlu olmak, bunalımlara girmemek zor değildir. Zira Yüce Yaratıcı insanlara mutlu olmanın mutlak yollarını Göstermiştir. Mutlu olacak davranışları yapan kişiler maddi olarakta bir süre sonra iyi durumlara gelebiliyorlar. Dahası hayatın her anından zevk alıp, huzur ve mutluluğu, üzüntüden uzak stressiz bir hayatı yaşayabiliyorlar. Mutlu olmak, başkalarınında mutlu olmasına vesile olmak istemezmisiniz?. Mutlu olursanız etrafınıza pozitif bir enerji saçacaksınız. Bu durum çevrenizinde güzelleşmesine vesile olacak.

Bunları yapın mutlu olun;

1 – İşten eve döndünüz. Çok yorgun dahi olsanız  o gün herzamankinden farklı davranın. Evdekilerle her zamankinden farklı bir yakınlaşma içine girin. Anneniz yada babanız yanınızdaysa yanlarına gidin, samimi tebessüm dolu bir ifadeyle hatırlarını sorun, ellerini öpün, onları sevdiğinizi söyleyin ve onları dinleyin. Gülümsesin ve size birşeyler anlatsınlar, içlerini döksünler. En az 30 dakika onlarla vakit geçirin onları dinleyin.

2 – Eşinize her zamankinden farklı bir yüz ifadesiyle tamamen samimi bir tebessümle bakıp saçlarını okşarken, çok samimi ve şefkat dolu bir ses tonuyla “seni seviyorum benim için çok değerlisin” diyin. Bu sözünüzü kalbinde hissetsin. Elini tutun ve “iyimisin?” diye sorun. Samimi bir şekilde ilgilenin. Onu dinleyin.

3 – Çocuklarınıza vakit ayırın. Tek tek hepsiyle ilgilenin. Samimi, sevgi dolu bakışlarla dinleyin onları. Sevginiz ve samimiyetinizle, şevkâtinizle şaşırtın.

4 – Sabah gözlerinizi uykudan açtığınız andan gece yatıncaya kadar geçecek zaman içinde her an hayata olumlu bakın. Olumsuz düşüncelerden kesinlikle uzak durun. Her an bir göktaşı düşebilir, bir felaket olabilir, para bitebilir, işsiz kalabilirim vs vs tüm bu düşünceleri kazıyıp atın zihninizden. Zira hayatın her anını ve tüm kainatı Yüce Allah Yönetiyor.

5 – Yolda yürüyorsunuz, durakta otobüs bekliyorsunuz bir kedinin masum bakışlarıyla karşılaştınız kedilere karşı bir antipatiniz olsa dahi zorlayın kendinizi ve samimi bir şekilde bir kedinin başını okşayın. Gösterdiğiniz sevgi karşısında başını okşamanızdan zevk aldığını hissedin. Bir marketten küçük bir süt yada 25 gram beyaz peynir alıp kedinin önüne bırakın.

6 – “tesadüf” kelimesini zihninizden kazıyıp atın. Hayatınızın her anından uzaklaştırın. “Evrim teorisi” olarak bilinen gerçek dışı dogmayı reddedin. Kesinlikle inanmayın. Zira hayat tesadüflerle açıklanamayacak derecede kusursuz bir düzendir. Hiçbir şey tesadüfen olmaz. Uzun zamandır karşılaşmadığınız bir arkadaşınızla karşılaşmanız, çok sevineceğiniz bir iş teklifi almanız, herhangi bir yerden geçerken gördüğünüz bir indirim kampanyası, televizyonda kanallar arasında dolaşırken gözünüze çarpan ilginç bir programı izleyip farklı bir bilgi edinmeniz, vs vs hiç biri tesadüf değildir. Siz tesadüfen dünyada var olmadınız. Herşey Yüce Yaratıcı’nın kusursuz Yaratması ile var oldu. Ve Tüm kainatı içindeki herşeyle birlikte, sizin ve tüm insanların yaşadıkları, karşılaştıkları her saniyeyi her anıyla birlikte Yüce Allah Dilemekte,  Yaratmakta, O Yönetmektedir. Bu gerçeği düşünüp bundan lezzet alın. Zira her an, Her türlü eksiklikten ve kusurdan uzak olan, herşeye gücü Yeten, Mutlak Güç Sahibi Yüce Allah’ın merhametli mutlak kontrolü altındasınız.

7 – İş arkadaşlarınıza her zamankinden farklı bir sevgi ve samimiyetle yaklaşın. Hatırlarını sorun, samimiyet ve mermametle karışık sevgiyle dolu ilginizle arkadaşlarınızı şaşırtın. İnsanları onore edin. Güzel sözler söyleyin. Arkadaşınızın giymiş olduğu bir ceketin çok güzel olduğunu kendisine çok yakışmış olduğunu söyleyin. Mutlu olmalarına vesile olun.

8 – Gerçekten yardıma muhtaç olup bunu gizleyen, hiç kimseyi haberdar etmeyen birilerini bulun. Ona habersiz bir şekilde tamamen Allah Rızası için yardımda bulunun ve onu uzaktan izleyin. Onun yüzündeki mutluluk ifadesini kalbinizde hissedin ve bunu hiç kimseye söylemeyin.

9 – Otobüste, metroda yolculuk esnasında yorgun olsanız dahi kalkın ve yerinizi bir bayana, bir yaşlıya samimi bir tebessümle saygı ve sevgi dolu bir bakışla takdim edin. Onun memnuniyetinden zevk alın. Verdiğiniz yere otururken hissettiği rahatlıklığı hissetmeye çalışın.

10 – Sizi ve tüm kainatı kusursuz bir şekilde Yaratan, yediren, içiren ve ihtiyaç duyduğunuz herşeyi sizin için Yaratıp Var Eden Yüce Allah’ı düşünün.  Yüce Allah’ın Mutlak Var Olduğuna şüpheden uzak kesin bir bilgiyle inanıp bu inancınızda kararlı olun. Bu inanç sizi coşturup sevindirsin. Doç. Bruce Headey Melbourne Üniversitesi’nde 25 yılık bir araştırma yaptı ve neticede inançlı insanların, endişeden uzak, daha istikrarlı, hayatlarından çok daha memnun ve daha mutlu oldukları gerçeğini keşfetti. Gerçek budur. Bu gerçeğe göre hayatınıza yön verin. Yüce Allah’a mutlak bir inançla inanın, güvenin. O’nun kusursuz Yaratmasını, O’nun mutlak merhamet Sahibi Olduğunu, merhamet gösteren tüm canlılara gösterdikleri merhameti Yüce Allah’ın Verdiğini, tüm kainatı sadece “Ol” Emri ile Yarattığını, her türlü eksik ve yanlış bilinmeden, noksanlıktan ve hatadan uzak olduğu mutlak gerçeğini, bir ve tek Olduğunu, yaşanan istisnasız her anın O’nun izni ve Dilemesi ile yaşandığını, herkesin kaderinin O’nun Elinde Olduğunu, Sonsuz merhamet ve Sonsuz Akıl Sahibi Yüce Allah’ın Mermamet ve Koruması altında olduğunuzu düşünün. Bundan zevk alın. Zira gerçeğin ta kendisini düşünüyorsunuz.

11 – Geçmişteki hatalara, elde edemediklerinize, yapamadıklarınıza takılıp kalmayın. Geçmişi olumsuzluk olarak zihninizden çıkarıp atın sadece geçmişte yapmış olduğunuz hataları bir tecrübe olarak görüp eksiklerinizi tespit edin ve bir daha yapmamak üzere kendinizi bilinçlendirin. Üzülmeyin, dakikalarca, saatlerce hüzünlü düşüncüler içinde durmayın. Hemen toparlanın ve hayata olumlu düşüncelerle bakın. Neşelenin. Keyifli olun. Zira mucizelerle dolu metafizik bir dünyada yaşıyorsunuz. Kendiniz başlı başına bir mucizesiniz kendinizi sevin.

12 – Temizliğinize her zamankinden daha çok dikkat edin. Bedeninizi temiz tutun. Kıyafetlerinizi temiz tutun. Temizlik için harcadığınız zamanı kayıp olarak görmeyin. Dişlerinizi her zaman temiz olsun. Ağzınız ve bedeniniz mis gibi koksun.

13 – Düzenli olarak belirli hareketler yapın. Örneğin her sabah yada günün kendinize uygun olarak belirleyeceğiniz zamanlarında şınav, mekik yapın. Örneğin her gün sizin için uygun bir saatte yemekten en az 30 dakika sonra 15 defa mekik çekin. 10 defa şınav çekin ve bunu sürekli olarak yapıp miktarları haftada bir artırın. Bir hafta 15 mekik 10 şınav çektiyseniz sonraki hafta 16 şınav 16 mekik çekin.

14 – Evinizi, bulunduğunuz mekanı temiz tutun.

15 – Çok aşırıya kaçmamak kaydıyla bol su için. Örneğin her gün içtiğiniz su miktarını günde iki bardak artırabilir her gün iki bardak fazla su içebilirsiniz.

16 – Kur’an ı Türkçe açıklamasından okuyarak ayetler üzerinde ciddi anlamda düşünün.  Buna gerçekten vakit ayırın ve Kur’an ı ciddi anlamda inceleyin. O’daki anlatım kusursuzluğunu, tüm zamanları kapsayan açıklamaları dikkatle inceleyin.

17 – Kırgın olduklarınız, akrabalarınız, eski arkadaşlarınız vs arayıp görüşün. Hatırlarını sorun. Şaşırtın. Belki uzun bir kırgınlıktan sonra siz aradığınız için onlar size karşı mahcup olacaklar. Siz onların mahcubiyet dolu memnuniyetlerini hissedin. Yaptığınız aramanın hoşlarına gittiğini sevindiklerini farkedin ve bundan zevk alın.

18 – Birbirlerine önemsiz sebeplerle darılıp gurur meselesi yaparak uzun süredir kırgın olan dostlarınızın, arkadaşlarınızın, akrabalarınızın arasını düzeltin. Bundan zevk alın.

19 – Cebinizde 2 – 3 tane küçük çikolata, şeker bulunsun. Otobüste, metroda, herhangi bir alışveriş merkezinde anne babasının yanında sürekli ağlayan çok küçük çocuklar görürsünüz verin onlara. Ağlayan çocuk susacaktır. Anne babanın yüzündeki memnuniyetten, teşekkürden zevk alın.

20 – Sevgi ve merhamet ana temanız olsun. Çiçekleri sevin. Hayvanları sevin, gerekirse evcil hayvan sahiplenin Dünyaya sevgi ve merhamet gözüyle bakın. Üzülmeyin. Strese girmeyin. Herşeyin Allah’ın Elinde olduğu gerçeğini sakın unutmayın. Birilerinden yada bazı televizyon dizilerinden, filmlerden vs “kaderin senin elinde, kaderimi değiştirdim” türünden gerçek dışı sözler duyarsınız. Aldırmayın. Kader Allah’ın Elindedir. Ve Yüce Yaratıcı kusursuz Yaratandır. Siz Yüce Allah’a güvenin, olumlu düşünün,tebessüm edin. Yüce Allah’a size Verdiği sınırsız nimetler  için çok sık şükredin.

21- Günlük 6 saatte olsa düzenli uyuyun. Uyku düzeninizi televizyonda dizi izleme zevki gibi gereksiz zevklerle bozmayın.

22 – Fazla tuz tüketmeyin.

23 – Alkol almayın.

24 – Sigara içmeyin.

25 – Aşırı şeker tüketmeyin. Aldığınız besinlerden zaten günlük şeker ihtiyacını karşılıyorsunuz. Bunun haricinde alacağınız fazladan çikolata vs türü şeyler vücudun şeker oranını artırıp rahatsızlığa sebep olacaktır.

altgolge

admin
Ogreniyoruz.Org

  Bir Başka Mucize “Beyin”

  Previous article

  Nefis Kuzu Haşlama

  Next article

  You may also like

  1 Comment

  1. Tebrikler. Bu yazını altına imzamı atarım. İnsanlar mutlu olmak istiyorlar. Ama nasıl mutlu olacaklarını bilmiyorlar. Mutluluğun yolları işte bunlar. Ama maalesef yapmıyor çoğu insan. Oysa mutluluk insanlara çok yakın fakat göremiyorlar. Paylaşım için teşekkür ediyorum.

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir