1

ne-yazsamBu gün sizlere bir çok blogger’ın ortak sıkıntısı olan bir konudan bahsetmek ve bu yönde tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.  Konumuz “blog konusu bulma” sıkıntısı. Size vereceğimiz tavsiyeler doğrultusunda hareket ettiğiniz takdirde bu sıkıntınız ortadan kalkacak “bu gün hangi konuda ne yazayım” derdinden kurtulmuş olacaksınız.

Ciddi anlamda blogger olmayı, bunu sürekli olarak devam ettirmeyi kafanıza koyduysanız öncelikle amacınız gerçek anlamda bilgilendirme olmalı. Sitenize kim hangi arama neticesinde gelsin ve geldiğine memnun kalsın. Bu sorunun cevabını belirleyeceğiniz konularla iyi derecede karşılıyorsanız sorun çözülmüştür. Bunun için yapmanız gereken belirttiğimiz gibi öncelikle “fayda sağlamak” olmalı.  Önce insanlara fayda sağlamayı amaçlayın. Merak etmeyin insanlar sizin blogunuzdan bilgi almak adına faydalanmaya başladığı anda başarı yavaş yavaş gelmeye başlamış demektir. Bu konuda hemfikir olduysak o halde gelin madde madde blog konusu bulma yolculuğunu başlatalım;

1 –  Başta google olmak üzere arama motoru trendlerini ciddi anlamda takip edin. İnsanlar hangi kelimelerde arama yapıyor, hangi konularda bilgi sahibi olmak istiyorlar inceleyin. Web Sitelerinde sayaç ekli kaliteli sitelerin sayaç bilgilerini, hangi anahtar kelimelerde daha çok arandıklarını, hangi konulara ağırlık verdiklerini iyi inceleyin. Fakat elbette bu incelemeler size sadece fikir versin. Kesinlikle taklitçi olmayın. İnsanlar her an her şeyi arayabilir her türlü konuda bilgi sahibi olmak isteyebilir.

2 – Çok kitap okuyun. Güncel haftalık yada aylık ciddi dergileri takip edin. Hangi kitap yada dergi hangi konuya çözüm üretmiş dikkat edin. Hayatın içinde sizin bakış açınızdan çözüm üretilecek neler var gözlemleyin. Profesyonel olduğunuz alandaki tüm bilgileri dökün. İçinizden geldiği gibi düzenli ve anlaşılır cümlelerle anlatın. Dikkatli olun. Evinizde ailenizle bir aradayken ortaya çıkan ve neticede çözüme ulaşan sorunlar dahi sizin için birer blog konusu olabilir.

3 – Okuduğunuz anda yanınızda mutlaka bir not defteri olsun. Okumanız esnasında, çevrenizi gözlemlemeniz esnasında, ailenizle bir aradayken günlük yaşantınız esnasında gözlemleriniz neticesinde aklınıza gelmesi muhtemel konu başlıklarını not alın.

4 – Blog konusu bulmak sizin için bir işkence haline gelmesin. Sabah uyanır uyanmaz blogunuz aklınıza gelince “bu gün ne yazsam” telaşesine kapılmayın. Rahat olun.  Fayda sağlayıcı gözlemci bir bakışla  günlük hayatınızı yaşadığınızda mutlaka o günki konunuzu bulacaksınız.  Örneğin işyerinde PC nizde bir sorun ortaya çıkar, uzun uğraşılar sonucu sorunu çözersiniz. İşte size o günkü konu. Sorunla karşılaştığınız andan çözüme kadar uzanan süreci detaylı bir şekilde anlatan bir makale oluşturup blogunuzda paylaşabilirsiniz. Sizin karşılaştığınız sorunla karşılaşan ve arama motorlarında soruna çözüm arayan insanlar aramalarda listelenen sitenizede uğrayacak konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşımınızı ve çözümü uygulayacak ve sitenizden memnun kalacaklar. İşte bu…

5 – İş arkadaşlarınıza sorun. Hangi sorunlarına çözüm arıyorlar. Günlük hayat içinde ne tür problemlerin çözülmesini istiyorlar. Not alın ve ciddi olarak araştırın. O konuda yazılmış makaleleri okuyun. Bir metro yolculuğunda karşılaştığınız problemleri, fatura ödemesi esnasında yaşananları gözlemleyin. Günlük hayatın içinde insanlara günlük hayatı kolaylaştıracak basit fikirler üretin bunları detaylandırıp örneğin “günlük hayatta karşılaşılan karışıkılıklara çözümler” başlığı altında bir makale yazabilirsiniz.

6 – Aklınıza gelmiş fakat bütçe yetersizliği, prosedür fazlalığı vs gibi engeller yüzünden ertemiş yada zihninizin bir köşesine hapsetmiş iş fikirlerini paylaşın. Detaylandırın akıcı bir dille anlatın.  “Uygulayamadığım projeyi birileri çalar” korkusunda olmayın. Zaten uygulayamamışsınız. Dahası uygulama düşüncesi size çok uzak olabilir. Fakat bu paylaşım hiç aklınızdan geçmeyen zincirleme sebepler neticesinde beklemediğiniz kapıların açılmasına sebep olabilir. Bilgiyi zihninizde hapsetmeyin.

7 – Ziyaretçilerinizle sürekli bağlantı içinde olun. Blogunuzda anket düzenleyin. Ziyaretçilerinize “sitemizde hangi konuları görmek istersiniz?” şeklinde bir soru sorun. Bu hem ziyaretçilerinizin çok hoşuna gidecek ve hemde sizi şaşırtacak çok güzel konu başlıkları alabileceksiniz.

8 – Hiç yolculuk yapmadınız mı?. Yolculuğunuza dair yada gidip gördüğünüz yerin güzelliklerine dair paylaşım yapmaya ne dersiniz?. Yaz tatillerinde gittiğiniz ve tertemiz havasıyla doyumsuz bir tatil yaşadığınız dedenizin köyü, annenizin katkısız candan sevgisi, koyun ve keçiler, köydeki samimiyet vs bir masal havasında “doğal güzelliklerimiz”  yada “unutulan değerlerimiz” başlığı ile güzel bir konu olabilir.

9 – Blogunuza misafir yazar davet edebilirsiniz. Misafir yada konuk yazarlık günümüzde popüler ve iyi bir davranış. Bu uygulama blogunuza hem bir farklılık katacak hemde diğer blogger arkadaşlarınızla aranızda bir dayanışma oluşturacaktır. Ciddi blogları takip edebilir, blogunuzda yazı yazmaları için davette bulunabilirsiniz.

10 – Herşeye rağmen yinede konu bulmakta zorluk çekiyor, başınız elleriniz arasında kendinizi kasmış oturuyorsanız bu yazımızı son maddesine kadar okuduktan sonra “Yorum” bölümüne “bloguma nasıl bir konu bulmalıyım?.” şeklinde yorumlar yazarsanız sizin için bir blog konusu önerebilir, yazacağınız konuyu bulmakta yardımcı olabiliriz.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Hakkı Öcal

  Previous article

  Siber Saldırılara Karşı Küresel İstihbarat Ağı Kuruldu

  Next article

  You may also like

  1 Comment

  1. […] konularda yazabilirsiniz. Esasen konu bulma sıkıntısının çözümü amacıyla Blog Konusu Bulmak amaçlı şu makalemizi >> ve Blog İçin Konu Bulmak başlıklı şu makalemizi >> […]

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Dersler