1

pc-guvenligi1 – Yeni PC nizi güvenli ve düzenli bir şekilde kurmak için atmanız gereken ilk adım yedekleme ve kurtarma yazılımlarını yapılandırmaktır elbette. İlginç gelebilir fakat bir yedekleme düzeni oluşturmak virüs veya casustan korunma yazılımı ihtiyacından bile daha öncelikli bir gereksinim.  Siz şimdilik sadece bilgisayarınızın internete bağlı olmadığından emin olun; her ne kadar en başta varsaydığımız gibi bir ağ bağlantınız yoksa buna aslında gerekte yok ve eğer bilinçli bir şekilde kablosuz bir ağa erişmeyecekseniz. Şimdilik internete girmek istemeyişimizin sebebi; böyle bir durumda internetten virüs ve diğer kötü niyetli yazılımların bilgisayarınıza bulaşma ihtimalini sıfıra indirmiş olmanız. Ayrıca yedekleme kurulumu dışında bilgisayar üzerinde herhangi bir işlem gerçekleştirmeyi de tavsiye etmiyoruz. Elbette konu yedekleme olunca karşımıza çeşitli özellikleriyle pek çok yazılım çıkıyor. İşin aslı Windows lvista ve 7 sürümlerinde kendi yedekleme yazılımıyla beraber geliyor. Vista ve windows 7 de basit bir şekilde başlat düğmesine tıklayın ve açılan başlat menüsünde arama kutusuna “yedek” yazın. Seçenek olarak karşınıza “bilgisayarını yedekle” çıkacak. Tıkladığınızda ortaya çıkacak yedekleme sihirbazını adım adım takip ederek seçenekleri düzenleyebilir ve güzel bir yedekleme planı yapabilirsiniz.

Sürecin devamında verilerinizin kaydedileceği disk sürücüsünü seçmeye geldiğinde karşınıza üç ana seçenek çıkacak. İlk seçenekte bilgisayarınızın birincil disk sürücüsünü belirliyorsunuz. Bu özellik sayesinde yedekleme hızlanırken aynı zamanda kolaylaşıyor da. Ayrıca bir dosyayı kopyalama ihtyacı duyduğunuzda yedeklenmiş dosyaları bulmak da kolay. Dezavantaj ise değer disk sürücünüz bozulursa (örneğin mekanik veya aşınma gibi durumlarda) verilerinizi kurtarmanız oldukça zor hatta imkansız bile olabilir.  Bu yüzden ikinci seçenek genellikle tercih edilen yöntem oluyor: Harici bir sabit disk veya optik medya alternatifleri. Bu aşamada memeo (www.memeo.com) gibi üçüncü parti yazılımlar kullanmak ta diğer bir seçenek.

2 – VİNDOWS GERİ YÜKLEME NOKTASI AYARLAYIN : Sistem kurtarma yeni kullanıcılar için kafa karıştırıcı bir konu olabilir. Hatta pek çok deneyimli kullanıcı için dahi bu durum söz konusu olabilir. Bu problemin ana nedeni yedekler kurtarma noktaları onarım diksleri arasında farklılıklar ve neden bu kadar önemli oldukları olabilir. Aşağıda yeni bir PC için gerekli önemli kurulum adımlarının kısa bir özeti bulunuyor;

 • Belgelerinizi fotoğraflarınızı ve kişisel dosyalarınızı arşivleyecek bir yedekleme yapılandırması gerçekleştirdiğinizden emin olun.
 • Bozuk dosyalarla ilgili problemleri çözecek olan sistem geri yüklleme noktasını ayarlayın.
 • Windows 7 nin bozulmasını durumunu göz önünde bulundurarak bir sistem onarım diski oluşturun.

3 – SİSTEM ONARIM DİSKİ OLUŞTURUN : Kurtarma noktalarının faydalarını ve imkanlarını inkar etmesek de bun yöntemin olası sorunları tamamen ortadan kaldırdığını söyleyemeyiz. Sabit diskin kendisinin bozurlması durumunda Windows 7 kurtarma noktalarının bile erişilemez veya bozuk olabileceği gerçeğiyle karşılaşmak elbette istenmeyen bir durumdur. Bu durumda olası yollardan biri sistem kurtarma diski oluşturmak. Windows 7 kullanıyorsanız ayrı bir DVD hazırlamanız gerekiyor. Gerekli olan boş bir DVD ve DVD yazıcı. Sürücünüze diski takın başlat menüsüne giderek arama bölümüne “yedek” yazın. Tekrar “bilgisayarı yedekle” seçeneğine tıklayın. fakat bu defa pencerenin sol tarafına bakın ve orada bulunan “sistem onarım diski oluştur” un üzerine tıklayın. Açılan sihirbazdaki yönergeleri takip ederek sistem onarım diskinizi oluşturmuş oldunuz.

4 – FAZLADAN GÜVENLİK İÇİN YÖNLENDİRİCİ KURUN : Ekstra güvenlik aşamasında yönlendirici kurmak çok iyi olacaktır.

5 – GÜVENLİK YAZILIMI KURUN : Ücretli ve kaliteli bir antivirüs programı kurun.

6 – SAHİP OLDUĞUNUZ YAZILIMLARIN SERİ NUMARALARINI KAYDEDİN : Yönergeler

7 – STANDART BİR MASAÜSTÜ KLASÖRÜ OLUŞTURUN : Bu klasör daha sonra ne nerede diye aramamanız için çok iyi bir tedbir olacaktır.

8 – BİR BELGE YÖNETİMİ PLANI KURUN : Bu noktada artık PC ni kullanıma hazır; belge hazırlayabilir webde gezinebilir işlerinizi halledebilirsiniz. Bu kondada bir problemle karşı karşıya gelirseniz muhtemelen sistemi kurtarıp yedeğinizi kullanarak verilerinizi elde edip ardından yazılımlarınızı kurarak göreve kolay ve hızlı bir süreçle kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

9 – DOSYA PAYLAŞIMINI KURUN :

10 – BİR ENERJİ TASARRUF PLANI OLUŞTURUN : denetim masası/donanım ve ses/güç seçenekleri

admin
Ogreniyoruz.Org

  Brokoli Çorbası Yapımı

  Previous article

  WordPress CMS

  Next article

  You may also like

  1 Comment

  1. merhaba. tavsiyeleriniz ve yazılarınız çok güzel. pc yedekleme konusunda maalesef bi çok şeyi eksik yapıyordum fakat bu yazınız çok toparlayıcı olmuş çok işime yarıycak bi makale paylaşım için teşekkür ediyorum.

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in PC Donanım