2

seyfettin_deveciHayatı kolaylaştıran Teknolojik Yeniliklere  her geçen gün bir yenisi eklenirken bu yeniliklerle ilgili bir haberde ülkemizden geldi. Güzide illerimizden  Isparta’nın Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 3. sınıfta halen öğrenim gören Seyfettin Deveci, dokuz yıllık bir çalışma neticesi çağımızın en büyük bilgisayar ve sistem güvenlik sorunlarından olan modern, yeni nesil virüsler ve casus yazılımlara karşı yüksek düzeyde koruma sağlayabilen yapay zekaya sahip,  çok yönlü bir koruma kalkanı oluşturabilen ‘akıllı’ antivirüs programını yazdığını duyurdu.  Seyfettin Deveci, konu ile ilgili olarak  AA muhabirine yaptığı açıklamada, USB Secure & Active ismini verdiği antivirüsün USB, kart, CD gibi dış aygıtlar yoluyla bilgisayarlara bulaşan virüsler başta olmak üzere bilgisayar bellekleri içine sızıp gizlenen tüm virüs ve solucanları imha ettiğini söyledi.  Seyfettin Deveci, antivirüs programının sistem başlangıcında gizlice çalışan, internet sitelerinden indirilen yasal içerikli eklenti ve uygulamalar yoluyla bilgisayarlara sızan casus yazılımları da tespit edip yok ettiğini vurguladı.

Seyfettin Deveci, konuyla ilgili olarak şunları anlattı:

“Virüsler daima değişiyor. Virüslerin kendini gizlemesi artık oldukça kolay. En güçsüz virüs bile kendini FUD’lama tekniği gibi tekniklerle hiçbir antivirüse yakalanmadan sisteme bulaşıyor ve sistemde istediğini yapabiliyor. Bu durumda imza veri tabanı ile çalışan antivirüsler geri kalıyor. Yapay zeka ve akıllı tarama algoritmalarına sahip antivirüsler günümüzde bir basamak öne çıkıyor. Bizim geliştirdiğimiz antivirüsün yaptığı da tam olarak budur. Akıllı taramalarla sistemde yapılan değişiklikleri kontrol eder, müdahaleleri anlık olarak önler. En büyük avantajı bu şekildedir”

Çağımızda bilgisayar kullanıcıları için en büyük tehlikenin kötü niyetli hackerların para kazanmak uğruna  yazıp değişik yollarla dünya çapında yaydığı  ‘akıllı virüs’  denen yeni nesil virüsler olduğuna dikkat çeken Seyfettin Deveci konuşmasına şöyle devam etti:  “Artık virüslerin amacı bilgisayara zarar vereyim, dosyaları bozayım, şunu bunu yapayım değil. O devir bitti. Artık yeni devirde hackerlerin, virüs yazarlarının birinci amacı para kazanmak. Bu yüzden sistemde  ilk yaptıkları müdahale anasayfayı, arama motoru ve bizim iznimiz olmayan reklam içerikli eklentileri, uygulamaları yüklemek. Bu tür saldırılar yapıyorlar. Bizim de bu konuya ağırlık vermemiz gerekiyor.”

Herhangi bir virüsün bilgisayarın başlangıç programlarına yerleşmemesi, bu konuda başarı sağlanaması  halinde artık o virüsün geçerliliğinin sona erdiğini belirten Seyfettin Deveci şöyle devam etti:  “Bizim antivirüs programı bu konuda önemli bir kalkan görevi görüyor. Temel koruma sağlıyor. Sistem içi müdahalelere koruma yapıyor. Lisans algoritmaları ve şifreleme algoritmaları için de önlem aldık. Hiçbir koruma yüzde 100 değildir ama ben bu konuda bütün önlemlerimi aldığıma inanıyorum. Bizim antivirüs programı hackerlara karşı da güvenlikli bir program”

Seyfettin Deveci Türkiye’de yazılım alanında dahası özellikle de güvenlik alanında kapatılmayan çok önemli bir açık olduğuna dikkati çekti. Türkiye’nin sistem ve bilgisayar güvenliği konusunda dikkat çektiği açığa vurgu yaptığı konuşmasında şöyle dedi:  “Dış aygıtlara karşı koruma sağlayan yazılım oldukça az. Bu sadece Türkiye’de değil global pazarda var olan açık. Ben bunu kapatıyorum” dedi. Geliştirdiği antivirüs programının yerli bir program olduğunu ve bugüne kadar geliştirilen en dinamik antivirüs çalışması olduğunu ifade eden Deveci, amacını “Öncelikle Türkiye’nin bir milli antivirüs sorumluluğunu almak istiyorum”

Seyfettin Deveci Geliştirdiği Antivirüs Programının Özelliklerini Şöyle Anlattı:

“Ben bunu herkesin kullanabilmesi ve faydalanabilmesi amacıyla geliştirdim. Bu yüzden ücretsizdir. Boyutu 6 megabayttır. Bilgisayarı kasmıyor, RAM’i fazla tüketmiyor ve otomatik optimizesi sayesinde bilgisayar yavaş da hızlı da olsa kendini ayarlıyor. Bu programın belli bir sistem gereksinimi yok. Hangi bilgisayar olursa olsun en iyi performansı vermesi için tasarlandı. Yazılım Türkçe. Yazılım akıllı ve yapay zekaya yatkın. Şu an İngilizce bilmiyor, sadece teknik İngilizce biliyor. Bu, programın zayıf yönü ama yakında yazılıma İngilizceyi öğretmeyi istiyorum.”

altgolge

Haber araştırma | AA | Haber 7 | İnternet Araştırmaları Ekibi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Aile Putu ( İstavroz | Haç )

  Previous article

  Leziz Dana Rosto Tarifi

  Next article

  You may also like

  2 Comments

  1. İyi günler. Yazınızda bir yanlışlık var, Seyfettin deveci yerine sürekli süleyman deveci yazmışsınız rica etsem bunu düzeltir misiniz ?

   1. İlgili hata düzeltilmiştir. Uyarınız için teşekkür ederiz.

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Güncel