0

yerli-yuz-tanima-teknolojisi

Türkiye’de yüz tanıma teknolojisi yepyeni bir boyut kazandı ve Denizli Pamukkale Üniversitesi ‘nin Teknokent çalışma alanındaki 15 genç arkadaşımız tamamen yerli görüntülü tanıma teknolojisi geliştirdi. 3 yıldır bilişim ve teknoloji alanında önemli projeler üzerinde çalışan bu 15 genç Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da kullanımda olan fakat henüz ülkemize kadar gelmemiş olan artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerinde çalışırken Loopar adını verdikleri bir yüz tanıma teknolojisini başarılı bir şekilde üreterek uygulamaya geçirdiler.

Tamamen yerli malzeme ve kaynaklarla oluşturulan Yerli Yüz Tanıma Teknolojisi olan Loopar Teknolojisi ile akıllı telefonlar herhangi bir objenin üzerine tutulurken, ilgili objeyle alakalı tüm bilgi ve dökümanlar anında akıllı telefona akış yapmaya başlıyor. Ülkemizde üretilen bu yepyeni teknoloji vasıtasıyla artık bilgiye en kısa yoldan ulaşılabilecek. Dahası önümüzdeki yıllarda her alanda kullanılabileceği belirtilen yerli yüz tanıma teknolojisi Loopar günümüz teknolojileri açısından ülkemiz için oldukça güzel bir gelişme.

Ürettikleri yerli yüz tanıma teknolojisi  ile ilgili bilgi veren Loopar Şirketi kurucularından Hamza Mert konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada;  “Arttırılmış gerçeklik projesi geleceğin teknolojisi olarak algılanıyor. Biz Pamukkale Üniversitesi Teknokent’te tamamen yerli kaynaklarla, dışa bağımlı olmadan bunu geliştiriyoruz. 3 yıldır bunun üzerinde çalışıyoruz. Gelişmeye de devam ediyor. Bu arttırılmış gerçeklik cep telefonu ve tabletlerle bilgiye en hızlı ulaşmanın yolu. Bu teknolojinin dışa bağımlı olmadan üretilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Sözlerinin devamında  bu teknolojinin hayatı daha çok kolaylaştırdığını kaydeden Hamza Mert, “Cep telefonunu bir objeye tutarak görüntülü tanıma teknolojisi ile sistem tanıyor. Gerekli içerik geliyor. Bu şekilde bilgiye ulaşıyorsunuz. Mesela ilaçla ilgili çok önemli bir faydası olacak. Bilinçsiz ilaç tüketimi çok fazla. Cep telefonunu ilacın üzerine tuttuğumuz zaman ilaçla ilgili bilgiler hepimizin anlayacağı dilde telefona akacak. Hatta engelli vatandaşlarımız işareti diliyle dahi kitabımıza ulaşmış olacaklar” şeklinde konuştu.

Hamza Mert daha şimdiden bazı siyasi parti ve şirketlerin tamamen yerli olan bu teknolojiyi kullanmaya başladığınıda belirterek sözlerini bitirdi.

Peki ülkemizde tamamen yerli bir şekilde üretilen yüz tanıma teknolojisi nedir. Kısaca bundan bahsederek makalemizi noktalayalım.

Yüz Tanıma Teknolojisi kısaca insan yüzünün yada üzerinde çalışılan herhangi bir objenin belli kısımlarının analiz edilerek o sırada çalışmakta olan yüz tanıma sistemine gönderen analiz sonucu tanımayı gerçekleştiren bir teknoloji. Bir insanın görmüş olduğu bir yüzü, herhangi bir eşyayı yada mekanı vs sonraki zamanlarda yeniden görünce tanımasına benzetecek olursak kuşkusuz insanın ne kadar kusursuz ve mükemmel Yaratılmış olduğu gerçeğinide anlamış olacağız. Zira günümüzdeki hiçbir teknoloji gibi yüz tanıma teknolojiside insandaki saniyeden daha kısa zamandaki analiz etme ve tanıma teknolojisinden çok ama çok gerilerdedir. Bu konuda çok daha derin bilgilere ulaşmak isterseniz İnsan Mucizesi ile ilgili bu kitabı >> okuyabilirsiniz. Emin olun hayata bakışınız değişecektir.

turuncucizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Kredi Kartı Kullananlara Uyarı

  Previous article

  Meyvelerdeki Mucizevi Özellikler

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Teknoloji