0

YKS’ye az bir süre kala neler yapılmalı

Üniversiteyi gerçek manada hedefleyen öğrenciler artık YKS tartışmalarını bir kenara bırakmalı, kafalarından bu soruları atma zamanı. İki basamaklı sınavın tek basamaklı sınava göre en önemli avantajı telafi edilebilir olması. Bu avantajı tartışmalara çok katılarak dezavantaja dönüştürmeyin.
Bir önceki senenin sınav sonuçları gösterdi ki YKS sınavında düşük alan öğrencilerin YKS ile birlikte puanlarını düzelterek istedikleri bölümlere yerleştikleri gözlendi. Çevrenizde olumsuzluk ararsanız hiç zorlanmazsınız, kolaylıkla olumsuz düşüncelere kapılırsınız. Fakat zamanınız bunları düşünmek yerine az kalan YKS’ye çalışmakla geçmeli. Ünlü bir düşünürün dediği gibi : “Tembel ve kararsız insanlar, başarısızlıklarını başkalarının kapısına koymaya çalışırlar.”

Artık plan yapma vakti

YKS sınavlarının en önemlisi Matematik sınavı. Haziranın birine kadar YKS konularını bitirmeye çalışın ve artık deneme sınavlarına başlamalısınız. Ne kadar çok soru görürseniz, soru çözme hızınız o kadar artar ve işlem hatası sayınız azalır. ÖSYM soruları hem herkesin çözebileceği türden hem de seçici türden oluyor. Bu yüzden zor sorulara da alışmaya başlayın. Sadece kolay testleri çözüp bırakmayın.

Unutmalar normaldir

Bu aslında çok normal. Her insan gibi sizde zamanla konuları unutacaksınız. Hemen endişelenmeyin. Unutmanın en etkili ilacı düzenli tekrardır. 2 – 3 haftada bir eski konulara dönerek onlara kısa kısa bakarak unutmanın önüne geçebilirsiniz.
Mükemmeliyetçilikten uzak durun

Mükemmeliyetçi yaklaşımınız, her soruyu çözmem lazım düşüncesi başarınızı artırmaz aksine olumsuz yönde etkiler. Bunun yerine elimden geldiğince yapacağım düşüncesine sahip olursanız hep rahatlarsınız hem de çalışma motivasyonunuz artar.
Çıkmış sorular çıkacak soruların habercisidir bunu unutmayın sonuçta sorular uzaydan gelmiyor. Geçmiş son 10 dönemin sorularını çözmek size büyük bir başarı kazandırır.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Konuşma Sırasında Tonlamanın Önemi

  Previous article

  Yalan söyleyen kişi nasıl anlaşılır

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Genel