5

ziyaretci_sayisini_artiracak_taktikler

Bir web site sahibinin en temel sıkıntılarından biridir ziyaretçi.  Aslında bu tüm dünyada genel ve önemli bir sorun. Zira sitenize ziyaretçi gelmiyorsa web siteniz hiçbir anlam ifade etmez. Oysa siz sitenizi ileriye yönelik çok güzel hayallerle açtınız. Aylar geçiyor sizdede dünya genelindeki sıkıntı ortaya çıkıyor. Web sitenize ne gelen var ne giden. Elbette bu gidiş neticede sitenizi kapatmanızla noktalanacak. O halde bu noktaya gelmeden önce ciddi anlamda tüm yaptıklarınızı gözden geçirmeli hatanız yada hatalarınız varsa onları düzelterek yolunuza devam etmelisiniz. Şimdi sizlere genel olarak web site sahiplerinin yaptığı hatalardan bahsederken sitenizi daha kaliteli hale getirip ziyaretçi sayınızı artıracak 14 etkili taktikten bahsedeceğiz. Uyguladığınız takdirde sonuçlar sizi hem çok şaşırtıp hemde sevindirecek.Buyrun;

1 – Öncelikle planlı çalışma ve disiplin vazgeçilmeziniz olmalı. Zira plansız ve disiplinden uzak olan hiçbir iş başarıya ulaşamaz. Bir noktada tıkanıp kalır. Tıkanıp kaldığı o nokta ise sonu olur. Dolayısı ile önce 24 saatinizin tamamını çok güzel bir planla planlayıp bu plana uyacak bir disiplin geliştirmelisiniz. Yanınızda mutlaka bir ajandanız olmalı. O gün yapacaklarınızı bir gün önceden ajandanıza tarihi ile birlikte yazmalı ve ertesi gün onları titizlikle uygulamalısınız. Düzensiz bir hayatınız olmamalı. Bazen gece 23:00 de bazen size hiçbir faydası dokunmayacak gereksiz ve boş uğraşlarla vakit geçirerek gecenin 03:00 üne kadar bekleyip o saatte yatma gibi düzensiz bir uyku ve gece probleminiz varsa hemen hiç vakit kaybetmeden aşın bunu. Programlayın tüm saatlerinizi. Zira zaman Yüce Allah Tarafından size Sunulmuş çok büyük bir nimet. Bu nimeti boş ve gereksiz şeylerle harcamak hiçte akıllıca değil. Bu plansız ve disiplinsiz yaşam tarzı bir çok insanın içine düştüğü çok büyük bir hata. Bu hatadan bir an önce dönmek gerekiyor.

2 – Kendinize bir iş planı hazırlayın. Bir site açacaksanız yada mevcut ve başarısız bir siteniz varsa o sitenin ciddi olarak hangi alanda ziyaretçiye fayda sunacağına karar verir ve bunu ciddi bir plan haline getirin. Evet yanlış okumadınız sitenizin ziyaretçiye fayda sunmasından bahsediyoruz. Bir çok web sitesi sahibinin yaptığı çok ciddi dahası en büyük hatalardan biride bu. O kadar çok site var ki para kazanmak amacıyla açılıp birkaç ay sonra kapatılan. Çünkü bu tür sitelerde ya içerik yok yada var olan içerik sadece ziyaretçiyi siteye çekme amacıyla spam yapılmış yazılardan oluşuyor. Haliyle siteye bir şekilde gelen ziyaretçi aradığı şeyi bulamayıp üstüne üstlük birde saçma sapan bir içerikle karşılaşınca koşar adım kaçıyor siteden. Sitenize gelecek ziyaretçinin gözünden bakın kendi sitenize. Size ne fayda sağlıyor. Yada siz bir arama motorunda aradığınız herhangi bir konuyu bulmaktaki amacınız nedir?. Elbette fayda elde etmek. Bulduğunuz konuyu okuyacak ve ondan faydalanacaksınız. Fayda bulmadığınız bir sitede kalırmısınız?. Dahası abuk subuk bir içerikle karşılaştıysanız o siteye bir daha uğrarmısınız?. Elbette hayır. O halde gerçek anlamda fayda sunun. Bir ziyaretçi örneğin Google arama motorunda “mercimek çorbası” tarifini arıyorsa herhangi bir şekilde sitenize ulaştıysa ve ilgili içeriğinizi okumaya başladıysa zihninden “tamam işte aradığım budur” diyebilmeli.  Ziyaretçinize bu rahatlığı sunabilmelisiniz. Aksi halde yanlış yoldasınız demektir. Peki ne yapmalısınız?.  Elbette “mercimek çorbası” tarifi ile ilgili olabildiğince net bilgi vermeli,  yapabiliyorsanız vidolarla, göze hoş gelen görsellerle desteklemeli, yapılabilecek yorumlara anında geri dönüş yapabilmeli, okunup anlaşılabilir düzgün bir Türkçe kullanmalı ve olabildiğince ziyaretçiyi tatmin etmelisiniz. Hemen şimdi geçin sitenizin başına ve eksiklerinizi kontrol edin. Yazdığınız bütün konuları, resimleri tek tek kontrol edin. Eksiklerinizi not alın. Yapılabilecekler listenizi düzenleyin ve kolları sıvayıp insanların okuyunca “işte aradığım bilgi burada” diyebileceği şekilde düzenleyin içeriklerinizi.

3 – Önceliğiniz sitenizin içeriğini düzenlemek. Siteniz yarım yamalak (bilgi dahi denmeyecek) bilgilerle doluyken bırakın reklam vermeyi, backlink almayı yada forumlarda paylaşıp tanıtım yapmayı. Önce sitenize odaklanın. 2.maddeyi tam anlamıyla uygulayın. Tüm konularınızı kontrol edin Zira eğer yazdığınız yazılar okuduğunuz zaman sizi tatmin etmiyorsa başkalarını hiç tatmin etmeyecektir.  Fayda sağlayan okuyanı okuduğu konuda gerçek anlamda net olarak bilgilendiren yazılar hazırlayın. Tümümü değiştirin. Varsa başka platformlardan alıntılanmış ve alıntı olduğu kopya olduğu her halinden belli olan içeriklerinizi düzeltin. Alıntıları ya tamamen alarak altında kaynağınıda net bir şekilde belirtin.  Ki bu zararlı bir şey değildir. Veya onları tamamen değiştirip size özgün hale getirin.

4 – Sitenizin “hakkımızda” , “reklam” , “künye” , “iletişim” bölümleri tam ve eksiksiz olsun. Ciddi olun. Dahası ciddi ve dürüst bir işadamı moduna girin. Sitenize giren insanlar içeriğinizi okuduktan sonra bu sitenin sahibi kimdir nasıl uşalabilirim düşüncesiyle girdikleri sayfaları boş görmesin.

5 – Sizde sürekli tasarım değiştirenlerdenmisiniz?. Bir taraftan içerik oluştururken ertesi gün kendi sitenizin görünümünü beğenmeyip yeni bir tema yada tasarımla sitenizi bambaşka bir görünüme büründürüyormusunuz?. Vazgeçin bundan. Önce içerik. Kendinizi baz alın. İnternette herhangi bir konu ararken tasarımı aklınıza getirmezsiniz. Aradığınız konu en iyi hangi sitede açıklanmışsa oraya odaklanır ilgili bilgiyi alır bir taraftanda siteyi bilinçaltınıza yerleştirir ve okuduğunuz tatmin edici bilginin verdiği hazla aynı sitede tasarıma hiç dikkat dahi etmeden başka konular arar bulur okursunuz. Böylece o sitede uzunca vakit geçirirsiniz. Uzunca vakit geçirdiğiniz bir siteyi tarayıcınızın sık kullanılanlarına eklemeniz içten bile değildir artık. Demekki içerik tasarımdan önce geliyor. İçeriğinizi fayda sağlar konuma getirin. Bunun için yarını beklemeyin hemen şimdi yapmaya başlayın.

6 – Araştırın. İnsanların neye ihtiyacını olduğunu, onlara hangi konuda fayda sağlayabileceğinizi bulun. İnsanların en çok ihtiyacı olduğu konuları belirleyin ve o konularda çok ciddi anlamda kaliteli içerikler hazırlayın. Bunu kendiniz yapamıyorsanız bir ekip kurun yada dışarıdan bir ekibe hazırlatın. Yazdığınız her konu ile ilgili içerik yeteri derecede olsun. Bırakın 300 kelime 500 kelime muhabbetini. Siz olabildiğince tatmin edici doyurucu yazmaya bakın. Gözleriniz açık olsun. Dikkatinizi toplayın ve insanların ihtiyaçlarını belirleyin. Düzenli yazın. İnsanların şikayet ettiği konular. Bilmedikleri tüketici hakları bilmedikleri ama araştırdıkları konular sizin ilgi alanınız olsun. Araştırın keşfedin ve olabilecek en tatmin edici bilgiyi sunmaya çalışın.

7 – Her gün en az 2 adet yazıyı sabah 07:00 ile 10:00 arasında sitenize girmek için kendinizi disiplinize edin. İnsanlar bu saatlerde işlerinde oluyor işe başlamadan önce bir çay yada kahve alarak internete giriyor ve gece zihinlerine takılan konular hakkında sürekli aramalar yapıyor. Sizin içeriğiniz 10:00 dan önce çok kaliteli bir dolulukla sitenize girmiş olmalı. Konularınızı bir gün önceden hazırlayıp sabah 07:00 – 10:00 arası yayında olacak şekilde sitenizde yerini alması için zorlayın kendinizi. Bu düzende sürekli olmayı bir alışkanlık haline getirin.

8 – Mevcut sitenizin yarım yamalak içeriklerini tamamladınız. Artık eski yazılarınız arasında okuyanı sıkacak yada aradığı doyurucu bilgiyi sunmayacak içerikleriniz kalmadı. Düzenlediniz hepsini. Dahası artık her gün en az iki adet tatmin edici tam anlamıyla fayda sağlayıcı yazıyı sitenize belirlenen saatlerde düzenli olarak giriyorsunuz. Rahat olun siz fayda sağlamak amacıyla oluşturuyorsanız ziyaretçi gelecektir size. Siz insanlara fayda sağlıyorsanız, çalışıyor bir emek sarfediyorsanız Alemlerin Rabbi Yüce Allah hiç kimsenin gayretini boşa Çıkarmadığı gibi sizin gayretlerinizide boşa Çıkarmayacak çok rahat olun ve Allah’a güvenin. Fayda sunun, insanların faydalanması için gayret gösterin düzenli ve disiplinli olun. Zaten sonrası başarıya adım adım gitmektir.

9 – Sitenizde eski yazılarınız dahil tüm içerik tamamen tatmin edici. Gelen ziyaretçi aradığı konuyu okumakla kalmayıp diğer yazılarınızada göz atmak isteyecek, site sahibini öğrenmek isteyip iletişim sayfanıza gelecek dopdolu bir sayfayla karşılacak dahası sitenizi sık kullanılanlara ekleyecektir. Artık siteniz konusunda bir eksiğiniz kalmadı. Düzenli çalışıyorsunuz ve tıkır tıkır işliyor. Backlink almaya ve forum siteleri, sosyal medya plaftormları gibi sitelerde paylaşım yapmaya işte şimdi sıra geldi.

10 – Siteniz için yine kaliteli bir facebook, bir twitter sayfası, bir linkedin sayfası oluşturun. Üstünkörü kesinlikle olmasın. Olabildiğince kaliteli yapmak için uğraş verin. Oluşturduktan sonra mevcut içeriklerinizi facebook twitter vs sayfalarınızada aktarın. Tamamını aktardıktan sonra her gün girdiğiniz en az iki yazıyıda facebook, twitter ve diğer sosyal medya hesaplarınızda düzenli bir şekilde paylaşın.  Paylaşımlarınızı dikkat çekici ve hoş görsellerle süsleyin.

11 – Kaliteli içerikle dolu PR değeri yüksek bilinir sitelerden backlinkte alabilirsiniz artık. Fakat backlink alayım diye her önünüze gelen siteye linkinizi eklemeyin. Zira kalitesiz siteler sitenizin değerini düşürecektir. Backlink alma işlemini yavaş yavaş fakat düzenli olarak yapın. Örneğin haftada 2 – 3 backlink yeterli olacaktır.

12 – Yazdığınız yazıları üye olduğunuz forumlarda, değişik paylaşım platformlarında ilgili sitelerin kurallarını ihlal etmeyecek şekilde paylaşabilirsiniz artık. Kaliteli forumlara, paylaşım platformlarına üye olun. Paylaşımlarınız kaliteli olsun. Yazılarınızı paylaştığınız platformlarda sürekli güncel olun. Nerede hangi yazıyı paylaştığınızı unutmayın. Ki gelebilecek soru ve yorumlara anında geri dönüş yapabilesiniz. Aynı şey siteniz içinde geçerli. Gelen yorumlara, sitenize yorum olarak bırakılan sorulara süratli bir şekilde geri dönüş yapın ve tatmin edici cevaplar verin. Yorum yazan ziyaretçileriniz eğer isimleri ile yorum bırakmışsa ismi ile “……. Bey” yada “…… hanım” diye hitap edin. İsmi ile hitap edilmek insanları onore edecektir. “hocam” , “arkadaşım” , “dostum” gibi ifadeler genel olarak insanlarda bir uzaklık hissi uyandıracaktır. Kaliteyi her zaman olduğu gibi ziyaretçilerinize hitap ederken de elden bırakmayın.

13 – Yazdığınız içeriklerin konu başlıklarını çok iyi belirleyin. Dikkat çekici olsun. Merak uyandırsın. Konu başlığı ziyaretçinin ilgisini çeksin sitenize gelsin ve sitenizdeki benzeri dikkat çekici konu başlıkları ile dolu zengin içerik deryasının içinde kaybolsun. Sosyal medya yada başka bir platformdaki dikkatini çeken bir konu vesilesi ile bir siteye girip kaliteli bir içerikle karşılaşmak ziyaretçiyi memnun edecektir.

14 – Zaman ilerledikçe içerik girişlerinizi günde en az 3 adete çıkarın.  Kesinlikle yüksek kaliteden ve ziyaretçi memnuniyetinden, ziyaretçiyi aradığı bilgiye doyurma disiplininden ödün vermeyin. Ve amacınızı tamamen insanlara fayda sağlamak olarak belirleyin. Parayı ikinci plana atın ve düşünmeyin. Korkmayın. Rahat olun. Para ve başarı gelecektir. Aksini yapıp para kazanmak için yapar ve ziyaretçiyi avını bekleyen bir avcı gibi beklerseniz neticede karşılağacağınız hüsran olacaktır. Sürekli ve düzenlik olarak kaliteli içerik, ziyaretçi ile kaliteli etkileşim ve gerek sosyal medyada, gerek forum platformlarında kaliteli bir üye olarak kurallar çerçevesinde kaliteli paylaşımlar, fayda sunma amacı, düzenli ve disiplinli çalışma sizin başarınıza, güzel dostluklar kurmanıza ve para kazanmanıza vesile olacaktır.

shadowmenu

admin
Ogreniyoruz.Org

  Kanser Tedavisinde Etkili Bitkiler

  Previous article

  Osmanlı Pilavı

  Next article

  You may also like

  5 Comments

  1. Güzel ve sürükleyici bir yazı olmuş hocam elinize sağlık. Tam anlamı ile bilgi kokuyor, teşekkürler

   1. Teşekkürler. Okuyup faydalanabildiyseniz ne mutlu bize. Amacımıza ulaştık demektir.

  2. Bravo çok kaliteli bir içerik olmuş. Ziyaretçi sayısı nasıl artar diye googleda aratırken geldim siteye ve bu yazı benim için yeterli oldu. teşekkür ediyorum. Umarım burada yazılan çok önemli noktaları sabırlı bir şekilde uygularım.

  3. Güzel ve faydalı bir paylaşım. Teşekkürler.

  4. Güzel bir paylaşım. Teşekkürler.

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir